Львів долучився до європейської серії міських атласів, і став першим українським містом, яке презентує свою історію в рамках цього проекту. «Атлас українських історичних міст», присвячений Львову, презентуватимуть 26 червня.
Керівник Львівського відділення Інституту української археографії та джерелознавства ім. Г.С. Грушевського Мирон Капраль зазначив, що над проектом протягом трьох років працювало близько 15 осіб з п’яти наукових установ. Окрім того, з науковцями співпрацювали також архіви, бібліотеки та музеї, що дозволили публікувати мапи та краєвиди Львова. Для публікації було відібрано 25 історичних карт, 6 краєвидів та 11 реконструкцій.
Згідно з науковими стандартами проекту, до атласу увійшли карти розвитку міста від заснування і дотепер, кадастр та сучасна карта Львова.
«Таким чином ми можемо робити порівняльні дослідження Львова і Кракова, Львова і Парижа, а також всіх міст, які долучилися до цього проекту», – розповів Капраль.
Більшість історичних карт подаються в оригінальному масштабі, що дозволяє науковцям та фахівцям чіткіше локалізувати історичні об’єкти та покращувати якість реставраційних робіт.
Атлас складається з трьох частин, перша з яких – текстовий блок, виконаний двома мовами – українською та англійською, що, на переконання авторів, сприятиме подальшій популяризації Львова як привабливого туристичного та культурного центру. Друга частина – наукова і містить історико-урбаністичний нарис історії міста від заснування до сьогодення. Третя частина включає в себе карти реконструкцій.
Капраль зазначив, що одними з найцікавіших карт, включених в проект, є карта кадастру Львова, датована 1849 роком та перша українська карта 1910 року. Цікавою також є окупаційна німецька карта 1944 року.
Директор Науково-дослідного центру «Рятівна археологічна служба» Олег Осаульчук зазначив, що цей проект дозволить підсумувати урбаністичний розвиток Львова. Також він додав, що під час виконання проекту у науковців виникло багато цікавих ідей, зокрема, створення карти заводнення Львова, яка не була включена в проект через його чітку регламентацію. Однак ініціатори наголосили, що продовжуватимуть роботу і згодом видадуть оновлене видання першого тому про Львів.
Довідка. Робота над міжнародним проектом «Атлас історичних міст» під егідою Міжнародної комісії з історії міст почалась у 1955 році. З того часу до проекту долучилось 18 країн, і Україна стала 19. На даний момент випущено уже понад 500 атласів.