Львів розробляє стратегію поводження з відходами за європейськими стандартами

ЄС допомагає Львову у вирішенні сміттєвої проблеми

14:22, 10 грудня 2019

«Цей проект першим в Україні підтверджує важливість та потрібність розробки національної стратегії поводження з відходами», - зазначив керуючий директор ЄБРР у країнах Східної Європи та Кавказу Маттео Патроне.

В Україні сьогодні 95% побутових відходів вивозять на полігони, де вони зберігаються десятиліттями. Для порівняння, у Швеції ця цифра становить менше 1%. Змінити ситуацію може поява інфраструктури для переробки твердих побутових відходів, яка наразі в Україні відсутня.

Найбільше цю проблему на собі відчув Львів, який у 2016 році фактично опинився у надзвичайній ситуації: полігон з відходами підпалили і почалася сміттєва блокада міста, яка тривала понад два роки.

Тоді на допомогу прийшли європейські організації. Так, у 2018 році Львів отримав:

● 20 млн євро кредиту від ЄБРР;

● інвестиційний грант – 10 млн євро з Фонду Східноєвропейського партнерства з енергоефективності та довкілля (E5P), найбільший внесок в який робить Європейський Союз;

● грант 5 млн євро з коштів Фонду чистих технологій (ФЧТ), який діє від імені Кліматичних інвестиційних фондів (CTF).

Ці гроші використовуються для реконструкції Грибовицького сміттєзвалища та будівництва у Львові заводу з механіко-біологічної переробки твердих побутових відходів.

«В Україні це найбільший і перший проект ЄБРР в галузі поводження з побутовими відходами. Підготовка цього проекту йшла в діалозі між містом, банком та залученими провідними експертами зі світовим ім’ям з підготовки та аналізу можливих технологічних рішень. Всі питання вирішувались разом у форматі відкритої професійної дискусії задля досягнення мети та вирішення проблеми найбільш ефективними способами», – розповів заступник директора ЄБРР в Україні Марк Магалецький.

Андрій Садовий та Вадим Ноздря із представниками ЄБРР

«Ми маємо перед собою дуже велику амбіцію – робити рекультивацію полігону твердих побутових відходів, використовуючи європейський досвід, і збудувати високої якості завод із переробки відходів... За всі роки незалежності, на превеликий жаль, в Україні не було збудовано жодного сучасного заводу і не було зроблено жодної рекультивації за екологічними стандартами», – зазначив міський голова Львова Андрій Садовий.

Полігон – перший проект, реалізований в контексті Національної стратегії управління твердими відходами України, а також перший проект в Україні в рамках програми ЄБРР «Зелені міста», який пропонує комплексну бізнес-модель для зеленого розвитку міст, поєднуючи стратегічне планування з інвестиціями та пов'язану з ними технічну допомогу.

Щодня на вивіз сміття Львів витрачає близько 1 млн грн. В рік – приблизно 300 млн грн.

Директор ЛКП «Зелене місто» Вадим Ноздря назвав чотири основних компоненти проекту:

● рекультивація Грибовицього сміттєзвалища (процес розпочався у липні 2019-го і триватиме 2 роки);

● будівництво заводу з механіко-біологічної переробки твердих побутових відходів;

● реорганізація інфраструктури міста;

● створення нового обласного сміттєзвалища.

За його словами, технічну частину рекультивації планують завершити до середини 2021 року.

«Сьогодні проект активно розвивається: розпочато процес рекультивації, постачання обладнання для очистки фільтратів, а також тривають тендери на визначення підрядника з будівництва заводу», – розповів Вадим Ноздря.

ПОЯСНЕННЯ:

Що таке механіко-біологічна переробка відходів?

Процес переробки твердих побутових відходів, який складається з таких етапів:

● попереднє сортування відходів на органічну і неорганічну фракції;

● сортування неорганічної фракції;

● виробництво палива з відходів;

● компостування органічної фракції і її захоронення;

● видобуток біогазу для виробництва електричної та теплової енергії.