Львів як культурна столиця Європи

Протягом квітня у Вроцлаві відбудеться Львівський Місяць

12:14, 18 січня 2016

У Вроцлаві відбулося відкриття Культурної столиці Європи - Wroclaw 2016. Важливою особливістю цієї події є те, що партнером Вроцлава у ролі культурної столиці є Львів. Протягом квітня у Вроцлаві відбудеться Львівський Місяць.

Квітень 2016 року – це специфічний період між Пасхою за григоріанським та юліанським календарями. Цей символічний час і буде присвячений презентації Львова і України.

Головною ідеєю Львівського Місяця є презентація сучасного вигляду України в різних галузях мистецтва і культури. Вроцлав, запрошуючи Львів до програми Культурної Столиці Європи, запропонував єдиний у своєму роді пілотний проект. Він має на меті стимулювати європейців для налагодження партнерства в культурній та соціальній сфері з органами місцевого самоврядування та митцями країн за межами Європейського Союзу.

Львів та Вроцлав

«Стосунки Вроцлава та Львова – особливі та нерозривно пов'язані з драматичною історією XX століття. До ІІ світової війни Львів був одним з основних інтелектуальних, мистецьких та культурних центрів Речі Посполитої. У 1945 році створено були нові кордони Польщі, засновані на значному зміщенні зі сходу на захід, внаслідок чого Львів опинився за межами країни. Результатом стала поява, вже не в німецькому Бреслау, але в польському Вроцлаві, значної кількості переселенців зі Сходу - в тому числі львівських професорів Політехнічного інституту і Університету Яна Казимира, юристів, художників і лікарів. Таким чином, інтелектуальна спадщина Львова пустила коріння в столиці Нижньої Сілезії», - вважають організатори.

Площа Ринок у Вроцлаві. Фото: tochka.net

У 2016 році Вроцлав буде презентований на міжнародній арені. Тому цілком природнім є запрошення до співпраці Львова, жителі якого створювали сучасну спадщину міста. Підтримав проект моніторно-дорадчий відділ Європейських Столиць Культури на зібранні, яке відбулося у Брюсселі 24 березня 2015 року: «Ми радіємо також, що Вроцлав 2016 вийшов за межі Європейського Союзу, згідно з попередніми рекомендаціями. Особливі похвали стосуються співпраці з Україною».

Щоб підготувати проект Львівського Місяця до відповідності європейським стандартам, а також показати багатство культури Львова і України був створений консорціум основних представників культури Львова: органів місцевого самоврядування, установ культури, громадських організацій, і окремих представників, об’єднаних мистецькою радою «Діалог».

Українське кіно

І хоча квітень має стати місяцям Львова, у презентації міста братимуть участь представники культури зі всієї України.

Програма українського кіно має на меті максимально повно презентувати українське кіно у різних його іпостасях. Програма містить українську кінокласику, проте основний акцент зроблено таки на сучасному українському кіно.

Серед показів – найтитулованіший український фільм «Плем’я» Мирослава Слабошпицького, перший кримськотатарський фільм «Хайтарма» тощо. У програму включено фільм Олега Сенцова «Гамер». Також програма містить і фільми кінооб’єднання «Вавилон’ 13». Загалом будуть представлені фільми як метрів українського кіно, так і зовсім молодих режисерів.

Кадр з фільму «Плем'я»

«Український зріз»

Обличчя Українського сучасного мистецтва - велика художня виставка на різну тематику, яка передбачає участь близько 50 художників і більше 200 об'єктів по всій країні. «Український зріз» має на меті показати українське мистецтво під час війни і змін.

Основою презентації українського сучасного мистецтва «Український зріз» є виставка Перетворення, яка складається з двох блоків. Одна з частин – це історичний екскурс в українське медіамистецтво, а друга – різножанрові авторські та кураторські проекти. Крім того буде презентовано програму перфомансів та лендарту.

Важливим елементом презентації буде створення інтернет-платформи, яка стане віртуальною галереєю українського мистецтва, об’єднавши кілька сотень митців, а також кілька тисяч оцифрованих творів.

Львівська вулиця

Під час урочистого відкриття Wroclaw 2016 відбулась презентація Львівської Вулиці. Протягом місяця у Гончарному переході на Вроцлавському Ринку діятиме спеціальний простір у центрі Вроцлава. Завдяки сценографії він стане подібним до архітектури Львова.

Тут пройдуть презентації традиційних ремесел та сучасного дизайну, а також будуть представлені страви української кухні.

Протягом місяця буде працювати «Львівська кав’ярня». Саме тут відбуватимуться зустрічі з письменниками з живою музикою – джазом, роком та етно-фолком .

У літературній зоні плануються презентація української літератури, створеної після подій на Майдані, а також спеціальне видання книги з перекладами на англійську та польську мови.

Львівська вулиця у Вроцлаві. Фото: Twitter

«Звуки зі сходу» - цикл музичних презентацій на Вроцлавському Ринку. Не забракне музичних експериментів та електроніки.

Львівські артефакти

У культурному просторі Вроцлава існують об'єкти, які опинилися тут після війни і були перевезені зі Львова. Це, зокрема, пам'ятник Фредро, на Ринку, навколо якого проводитиметься театр імпровізації, тематично зосереджений навколо історії про Геніальних – видатних професорів Львівської Математичної Школи.

Рацлавицька панорама – робота виконана в 1894 році як головна визначна пам'ятка Загальної Народної Виставки у Львові, експонована у Вроцлаві в специфічному круглому будинку. Цікаво, що будівля панорами протягом Львівського місяця зазнає перетворення – буде вивішене велике полотно (3000 кв. м. ), де художники з Києва і Львова малюватимуть сучасну історію боротьби за незалежність України.

Протягом Львівського місяця відбудуться також дискусії про актуальні соціальні і політичні проблеми України. Тематика зустрічей зосередиться навколо процесу розбудови нової України.

Пам'ятник Фредро. Фото: Wikimapia

Організаторами та партнерами Львівського Місяця є Європейська Столиця Культури 2016, Національний Музичний Форум, міські адміністрації Вроцлава та Львова, мистецьке об'єднання «Дзиґа», фонд «Транс Культура», мистецька рада «Діалог», Інститут Актуального Мистецтва.