Львівська мерія, обласна адміністрація та облрада підписали меморандум з мерами 19 міст Львівщини. Вони погодились два роки приймати відходи, які утворюються у Львові. Впродовж двох тижнів міста Львівщини мають укласти юридичні угоди. Натомість отримають від Львова фінансову допомогу.
Переговори із мерами міст тривали майже тиждень. І нарешті у п’ятницю підписують документ, який відкриває шлях для розв’язаня сміттєвої кризи.
«Від вівторка – вівторок, середа, четвер проговорювалися питання з кожним міським головою стосовно соціальних потреб, стосовно громадського контролю, стосовно відповідних рішень, які треба прийняти чи підтримувати», – сказав голова Львівської облдержадміністрації Олег Синютка.
Дев’ятнадцять міст Львівщини погодились приймати львівські відходи впродовж двох років. Загальний обсяг – 580 тон щодоби. Кожне місто вказало свої квоти. Так 50 тон щодоби готовий приймати на своє звалище Дрогобич. 60 – Миколаїв. 70 – Самбір. І найбільше 80 тон львівського сміття готові захоронювати у Новояворівську.
«Місто Новояворівськ відкликнулось і надавало допомогу впродовж всього року. Ми сьогодні повинні розуміти, що допомога ближнього, допомога сусіда, може бути найкращою, найкраще організованою», – розповів міський голова Новояворівська Василь Муравель.
Перевізники сміття вже говорять про плюси такого меморандуму. Якщо він запрацює, то зможуть вивозити сміття вчасно. Станом на п’ятницю у Львові переповнені чверть всіх сміттєвих майданчиків. Відходи приймають лише п'ять полігонів.
«Зараз ми вивозимо тверді побутові відходи із Галицького району міста Львова і з частини Сихівського і Личаківського району. На жаль, не так багато, як нам би цього хотілось. На разі проблемними залишаються ще кілька майданчиків, оскільки нам полігони, де ми утилізуємо, поставили певний ліміт. Ми його не можемо перевищувати», – розповіла прес-секретар компанії «Грінера Україна» Наталія Райтаровська.
Міські ради області мають розробити окремі тарифи для захоронення сміття зі Львова. Крім того, кожне місто отримає значні суми на оснащення своїх полігонів і розвиток інфраструктури. 70 млн грн дасть Львів, решту – обласна рада.
«В рамках меморандуму передбачено, що відповідна Львівська міська рада за рахунок відповідних фінансових ресурсів буде підтримувати полігони міст і селищ, і Львівської області. Тобто це буде і рекультивація, і технічне переоснащення», – сказав віце-прем'єр-міністр України Володимир Кістіон.
«Ми будемо помагати міським радам через виділення субвенцій і для того, щоб вони могли ці кошти в першу чергу тратити на процеси рекультивації існуючих полігонів і на вирішення тих соціальних проблем, які є першочергові», – додав міський голова Львова Андрій Садовий.
За словами Олега Синютки, прямі угоди сторони можуть почати укладати вже з наступного тижня.