Львів закупить за €700 тис. апарат для знешкодження ртутних ламп

14:05, 5 лютого 2013

Львів закупить обладнання для знешкодження ртутних ламп та інших елементів устаткування, які містять ртуть, за близько 700 тис. євро. Це грантові кошти, які місто отримає від Євросоюзу в межах програми транскордонного співробітництва Польща-Білорусь-Україна. Проект реалізовується спільно з польським містом Люблін, відтак грант у розмірі 1,2 млн євро освоюватимуть два міста.

Загалом проект у Львові передбачає налагодження безпечного поводження з відпрацьованими батарейками та люмінесцентними енергоощадними лампами, які містять ртуть. В його межах львів’ян привчатимуть викидати відпрацьовані батарейки у спеціальні контейнери, які буде встановлено в місті за грантові кошти, а також збирати та здавати використані лампи для знешкодження та утилізації.

«Ще два роки тому у місті не було жодної статистики, скільки ламп викидають, скільки їх продають… За нашими найскромнішими підрахунками, на сміттєзвалище щороку потрапляє від 5 до 15 кг ртуті. В Україні, на жаль, немає підприємств, які б утилізували лампи та батарейки… В Польщі цю проблему вирішили вже 15-20 років тому: муніципалітети їх сортують і спеціальні підприємства переробляють», – сказала координатор проекту, головний спеціаліст управління екології Львівської міської ради Оксана Війтик.

З її слів, контейнери для збору батарейок у Львові встановлять до кінця 2013 року. «Батарейки поки збиратимемо, є надія, що ДП «Аргентум» буде активно працювати і забирати їх як сировину», – сказала Оксана Війтик.

Щодо обладнання виробництва швецької фірми MRT для утилізації ламп, його буде закуплено за допомогою міжнародного конкурсу.

«Потужність обладнання дасть змогу збирати та утилізувати лампи з усього західного регіону України. Будемо проводити відповідні розмови з муніципалітетами Тернополя, Івано-Франківська… Для збору ламп за грантові кошти закупимо два мікроавтобуси, які проводитимуть збір таких ламп. Згідно з українським законодавством, ми не можемо просто встановити контейнери для їх збору», – сказала чиновниця.

З її слів, у місті буде напрацьовано зручну для львів’ян систему збору ламп. Ртуть, яку отримають після переробки ламп, будуть пропонувати на використання заводу «Іскра», якщо вона відповідатиме за якістю.

Закупівлю установки для знешкодження ламп, згідно з передбаченими процедурами, прогнозує Оксана Війтик, проведуть в другій половині 2014 року, відтак її встановлення можна очікувати 2015 року.

Як інформував ZAXID.NET, раніше у Львові екофани започаткували збір старих батарейок. Також використані елементи живлення в кінці 2012 року львів’яни здавали в магазин «Батарейка», в ТЦ «Південний» та магазинах техніки ШОК та КРЕЗ. В останніх, до речі, в обмін на елементи живлення можна отримати невеличку знижку.