Львів заплатить за проекти львів'ян

Як реалізувати власні ідеї коштом громадського бюджету міста?

16:32, 30 червня 2016

Депутати Львівської міськради під час засідання 30 червня 48 голосами затвердили положення про громадський бюджет Львова. Відтак, уже в серпні розпочнеться відбір запропонованих львів’янами проектів, які в 2017 році мають реалізувати коштом бюджету розвитку міста.

ZAXID.NET, проконсультувавшись з Юрієм Лукашевським, в.о. управління «Секретаріат ради», яке займатиметься відбором проектів, пояснює всі нюанси бюджетного нововведення.

Що таке громадський бюджет?

Громадський бюджет, який також називають партисипативним або бюджетом участі, – своєрідний спосіб співпраці місцевої влади з мешканцями, коли жителі самі вирішують, як витратити частину муніципальних коштів. Кожен львів’янин, який відповідає визначеним у положенні критеріям, зможе запропонувати свою ідею. У разі, якщо ідея переможе в конкурсі, проект реалізують коштом бюджету розвитку Львова.

Скільки коштів на це передбачено в міському бюджеті?

Фіксованої суми немає. Положенням передбачено, що обсяг громадського бюджету має бути не меншим 1% від бюджету розвитку того року, протягом якого відбираються проекти. Проте реалізовуватиметься проект коштом бюджету наступного року.

Зокрема, бюджет розвиту Львова на 2016 рік становить 1,6 млрд грн. Тобто у 2017 році на реалізацію проектів громадського бюджету мають витратити не менше 16 млн грн, адже голосування відбувається у 2016 році.

Усю суму розділять на два види проектів. 60% громадського бюджету витратять на малі проекти вуличного, квартального, районного значення (вартістю до 200 тис. грн), 40% – на великі проекти загальноміського значення (вартістю від 200 тис. грн до 3 млн грн).

Хто зможе подати свій проект?

Положенням чітко визначено, хто може подати проект на голосування. Учаснику конкурсу має бути 16 або більше років. Для того, аби подати свій проект, не обов’язково мати львівську реєстрацію в паспорті, адже в міській раді вирішили не зосереджуватись лише на так званій «прописці». Крім офіційно зареєстрованих у Львові, взяти участь у конкурсі проектів зможуть люди, які відповідають хоча б одному з наступних критеріїв:

  1. працюють у Львові – для цього слід подати довідку від зареєстрованої у Львові фірми, на якій працює учасник конкурсу проектів;
  2. навчаються у Львові, що необхідно підтвердити студентським квитком;
  3. мають нерухомість у Львові;
  4. народилися у Львові – реєстрація місця народження підтверджується відповідним записом у паспорті або свідоцтві про народження, навіть якщо зараз людина «прописана» в іншому місті.

На конкурс можна подати будь-який проект?

Ні. Проект має бути інфраструктурним – передбачати будівництво, ремонт, реконструкцію, облаштування будь-якого об’єкту. Тобто провести у Львові фестиваль або організувати спортивні змагання за кошти громадського бюджету не вдасться.

Крім того, після подачі проекту перед виставленням його на голосування фахівці міськради перевірять, чи можливо його реалізувати. Якщо, наприклад, мешканець пропонує встановити дитячий майданчик на чужій приватній території, такий проект до голосування не допустять та запропонують авторові його відкоригувати.

Разом з тим, обмежень на те, яке саме інфраструктурне рішення можуть запропонувати львів’яни, немає. Це може бути і облаштування парку, і ремонт даху або хідників, і встановлення пам'ятника на площі. У міськраді зізнаються, що таким чином мешканці можуть запропонувати що завгодно – навіть дивні та несподівані проекти, проте все ж сподіваються на відповідальність львів’ян за свої пропозиції.

Скільки проектів може подати одна людина?

Протягом року одна людина може подати не більше двох проектів – один малий і один великий. Тож львів’янам, які мають багато ідей, доведеться обирати, яку з них виставити на голосування.

Як запропонувати свою ідею?

Щоб подати свій проект, треба заповнити реєстраційну форму на сайті, який створять спеціально для цього. Крім того, потрібно буде зібрати підписи мешканців – 25 для малого проекту і 50 для великого, відсканувати ці підписи і відправити разом з формою.

Подати проект можна буде і через Центри надання адмінпослуг, проте для їхньої подальшої публікації потрібна буде електронна копія, тому в «Секретаріаті ради» радять львів’янам реєструвати проекти онлайн.

Я не можу скласти кошторис свого проекту. Що робити?

Вкажіть його приблизну вартість. Для цього на сайті громадського бюджету розмістять ціни на типові проекти – дитячі майданчики, ремонти тощо. Остаточний же кошторис проекту складуть фахівці міськради або райадміністрації перед його оприлюдненням. Тобто на голосування потрапить проект, у якому вартість прорахували фахівці.

Коли можна буде подати проект і коли оголосять переможців?

Проекти прийматимуть щорічно з 15 серпня до 15 вересня. З 15 вересня до 1 листопада їх опрацьовуватимуть фахівці відповідного профілю. З 1 листопада до 15 листопада відбуватиметься голосування за ці проекти, а до 1 грудня буде сформовано список проектів-переможців голосування, які включатимуть до переліку видатків бюджету на наступний рік.

Тобто реалізувати перші проекти коштом громадського бюджету мають у 2017 році.

Як відбуватиметься голосування?

Районні адміністрації або «Секретаріат ради» нададуть учасникам можливість презентувати свій проект мешканцям.

Саме ж голосування здійснюватиметься на тому самому сайті, на якому реєструватимуть та оприлюднюватимуть проекти. Голосувати зможуть люди, які відповідають тим самим критеріям, яким мають відповідати автори проектів. Кожен львів’янин зможе віддати лише два голоси – по одному за великий і малий проекти.

Крім того, для участі в голосуванні зареєстрованим у Львові треба буде підтвердити свою особу за допомогою Bank ID, а незареєстрованим – через Центри надання адмінпослуг.

Як визначатимуть переможців і скільки їх буде?

Фіксованого числа переможців немає і бути не може. За результатами голосування укладуть загальноміський рейтинг великих проектів та рейтинги малих проектів по районах. Лідери рейтингів отримають фінансування в межах передбачених у бюджеті коштів.

Наприклад, у наступному році на великі проекти буде передбачено 6,3 млн грн (40% від загальної суми громадського бюджету на 2017 рік). Якщо проекти коштуватимуть у середньому по 2 млн грн, то переможців буде три, якщо ж по 1 млн грн – переможуть шість пропозицій.

Навіщо взагалі потрібен громадський бюджет?

Така участь громадян у формуванні муніципальних бюджетів – звична річ для багатьох європейських міст. Таким чином міська влада робить бюджет більш прозорим і залучає мешканців до покращення інфраструктури міста.

Крім того, у мерії сподіваються, що до майданчиків або громадських просторів, облаштованих з ініціативи самих мешканців, львів’яни ставитимуться більш відповідально. «Ми маємо привчатися до відповідальності, це є нормою у європейських містах», – наголошує Юрій Лукашевський.

Львів буде першим в Україні містом з громадським бюджетом?

Ні. У цьому Львів далеко не першопроходець. Подібні бюджети вже запровадили у Чернігові, Черкасах, Полтаві, Луцьку.

Зокрема, у Чернігові торік обрали 17 проектів, які мають реалізувати за 4,8 млн грн протягом 2016 року. Серед проектів-переможців тут – створення інформаційно-культурного центру, ремонт дитсадка, обладнання тиру в школі тощо. У Луцьку в 2015 році перемогли 12 проектів. Серед них – облаштування парку, брукування вулиці та ремонт у помешканні родини людей з особливими потребами.

Проте, за словами заступника міського голови Львова Андрія Москаленка, громадський бюджет Львова буде найбільшим в Україні.