Фонд держмайна України цього року планує остаточно передати в приватні руки 18 обленерго та 39 облгазів. З енергетичних підприємств Львівщини в перелік на продаж потрапили «ДТЕК «Західенерго» та «Львівгаз».
Про це йдеться в наказі Фонду держмайна України «Про затвердження Переліку об’єктів груп В, Г, які заплановані до продажу в 2014 році», який 20 січня 2014 року оприлюднили на офіційному сайті Фонду.
Загалом в перелік увійшло більше ста державних підприємств.
На Львівщині Фонд планує продати акції двох енергетичних підприємств: 25% «Львівгазу, які зараз належать «НАК «Нафтогаз України» та 25% «ДТЕК «Західенерго», які належать «Енергетичній компанії України». Щоправда для цього потрібне рішення Кабміну про приватизацію цих об’єктів та передачу акцій Фонду.
Однак експерти запевняють: продаж енергетичних підприємств - питання вирішене. Адже де-факто держава вже давно їх не контролює.
«Приватизація обленерго та облгазів відбулася вже дуже давно – в кінці 90-х на початку 2000-их років. І наскільки я знаю, облгази вже зараз більш ніж на 70 % перебувають в структурах Дмитра Фірташа. Щодо електроенергетики, то 69% електрики, яка виробляється ТЕЦ та ГЕС в Україні, йде з підприємств компанії DTEK. Проблема в тому, що хоча ці підприємства контролюватимуть приватні компанії, продати їх серйозним структурам не можуть. Тому зараз відбудеться юридичне оформлення контролю над об’єктами», - розповів ZAXID.net провідний експерт енергетичних програм Центру Разумкова, секретар Експертної ради «Київського міжнародного енергетичного клубу» Сергій Дяченко.
Згідно з інформацією Агентства з розвитку інфраструктури фондового ринку України SMIDA, зараз основний пакет акцій «Львівгазу» розподілений між кіпрським Materon Limited - 22%, приватними акціонерними товаристваами «Ролюкс», «Тернопромсервіс» та «Агропромкомплект», які мають по 10,6%, та компанією «Газтек» - 13,1% (останню пов’язують з олігархом Дмитром Фірташем).
Щодо «ДТЕК «Західенерго» (Бурштинська ТЕС, Ладижинська ТЕС і Добротвірська ТЕС), то основний пакет акцій належить компаніям DTEK Holdings Limited (Кіпр) - 59,9% та «ДТЕК» -12,24% , які підконтрольні олігарху Ринату Ахметову.
Дяченко припускає, що викуп державної частки облгазів спровокований тим, що їх хочуть перепродати.
«Зараз щонайменше 70% облгазів скуплять і акумулюють в одних руках. «Газпром» дуже цікавиться цими підприємствами. Для нього це контроль внутрішнього ринку газу. Натомість для нас це буде посилення залежності від Росії», - резюмував Сергій Дяченко.
Нагадаємо, торік в грудні голова ФДМУ Олександр Рябченко заявив, що Фонд розраховує у 2014 році повністю завершити приватизацію об’єктів електроенергетики та облгазів.