Львів-Краковець: нещасливий 13-й рік

08:42, 22 березня 2011

Одна з основних міжнародних трас до Євро-2012 на Львівщині може не з’явитись до наступного року. Саме до такого висновку підштовхують побоювання обласної влади через відсутність інформації з Києва.

Адже на одну з центральних транспортних артерій, що веде до українсько-польського кордону, – Львів-Краковець – цього року ще не виділили грошей. А збудувати до Чемпіонату залишилось 80 з 84 км…

Урочисте та багате на обіцянки закладання капсули 28 жовтня 2010 року у с. Гряда Жовківського району Львівщини віце-прем’єром України Борисом Колесніковим та віце-прем’єр-міністром, міністром економіки Польщі Вальдемаром Павляком завершилося наприкінці минулого року асфальтуванням чотирьох кілометрів нової траси. Продовжити її за державні кошти обіцяли 2011 року, проте вже з настанням тепла, коли Львівщина вступила в марафон з ремонту доріг, виявилось, що коштів на це немає…

 

Дороги не буде?

Інформація про «проблеми в раю» спочатку занепокоїла владу Львова. Міський голова Андрій Садовий наголосив 14 березня, що існують застереження щодо продовження будівництва дороги, яка дуже важлива для міста, оскільки закриває «1/3 об’їзної дороги Львова» з боку Шевченківського району. « Сьогодні під сумнівом будівництво дороги Львів-Краківець. Для нас ця дорога є вдвічі важливою», – сказав мер.

Цього ж дня голова Львівської облдержадміністрації Михайло Цимбалюк наголосив, що на дорогу Львів-Краковець, що з’єднує Україну та Польщу і має бути головним автомобільним шляхом під час Євро-2012, область досі не отримала фінансування . Він також сказав, що дорога – «під сумнівом»: « Реального фінансування область не отримала. Коли вона отримає, сумніви зникнуть». Зникнути сумніви мали б, очевидно, разом зі снігом – «десь упродовж березня», прогнозує Цимбалюк.

Вже 16 березня ZAXID.NET отримав інформацію з джерела в Кабміні про те, що дорогу Львів-Краковець наразі не будуватимуть, мовляв, це перспектива 2022 року – Зимової олімпіади. Обласна влада не береться поспішати з підтвердженням цієї інформації, однак коментарі чиновників ЛОДА оптимізму не вселяють.

« Оскільки ситуація наразі не визначена, ми про неї не говоримо. Я говорю тільки про те, що вже визначено, - ремонт існуючих доріг. Щодо дороги Львів-Краковець - це питання не вирішене. Я не кажу, що вона не буде будуватися і не кажу, що буде. Це на розгляді в Кабінеті міністрів», – розповів ZAXID.NET заступник голови Львівської ОДА з підготовки до Євро-2012 Володимир Губицький.

Він також зауважив: « Вона (Львів-Краковець, – ZAXID.NET ) не під питанням. Для того, щоб щось збудувати, потрібні кошти». Так, з його слів, на перший етап цієї дороги потрібно майже 1,5 млрд грн.

« Стоїть питання, куди кошти на сьогодні треба давати. Є існуюча дорога Львів-Краковець, якщо ми її зараз відремонтуємо, по ній нормально можна проїжджати. Якщо держава прийме рішення, – кошти на цю дорогу підуть, зрозуміло, буде будівництво, адже минулого року було закладено камінь. Не хочу це коментувати, бо це питання зараз на розгляді в Кабінеті міністрів», – сказав чиновник.

Ще менш оптимістичними виявились коментарі мера Львова, який нещодавно мав зустріч у Києві з Борисом Колесніковим та з керівництвом Нацагентства з підготовки до Євро-2012, під час якої, зокрема, обговорили і долю траси. « Не бачу, за які кошти держава зможе цю дорогу будувати, – сказав він. – Це питання рівня Туска і Азарова, вони його мають між собою вирішувати».

 

Довгобуд з кучмівських часів

Напевно, зайвим буде говорити про те, наскільки очікуваною була дорога Львів-Краковець в контексті підготовки до Євро-2012, хоча б зважаючи на стан старої траси Львів-Краковець і неодноразові обіцянки низки очільників області вирішити цю проблему. Євро-2012 мине, а нова дорога мала б залишити не лише емоційну згадку про нього…

Отож, указ «Про концесію на будівництво та експлуатацію нової автомобільної дороги Львів-Краковець» «з метою прискорення розбудови транспортних коридорів в Україні, залучення іноземного та вітчизняного приватного капіталу…» підписав майже 13 років тому, 4 липня 1998 року, президент Леонід Кучма за ініціативою Львівської облдержадміністрації. Національному агентству України з питань розвитку та європейської інтеграції було доручено «сприяти залученню іноземних інвестицій для проектування та будівництва нової автомобільної дороги»…

Згодом за Львів-Краковець брались покійний голова ЛОДА Петро Олійник , його наступник Микола Кміть , який обіцяв розпочати будівництво у жовтні 2009 року, а потім - і попередній голова ЛОДА Василь Горбаль . Саме він влітку 2010 року заявив, що начальник «Укравтодору» Володимир Демішкан гарантує: « Усе, що стосується підготовки доріг Львівщини до Євро-2012, буде профінансовано».

Хоча згодом Горбаль уже висловив певні сумніви: « Про дорогу Львів-Краковець говориться кілька років. Є сумніви, чи спроможний буде концесіонер оперативно залучити фінансування і розпочати роботу. Особисто в мене певні сумніви є, з огляду на ситуацію на міжнародних фінансових ринках».

Раніше справді дорогу планували збудувати за концесійні кошти. Відповідне рішення уряду було ухвалене 2003 року, однак концесіонер та інвестор, за офіційною інформацією, не змогли забезпечити потрібних коштів (вартість проекту у цінах 2002 року становила 1,6 млрд грн). Відтак Кабмін вирішив будувати дорогу за державні гроші. Дорога стала державною. До будівництва залучили підрядника, який уже будує стадіон та аеропорт у Львові до Євро-2012 – «Альтком», а точніше, його структурний підрозділ – до цього підрядника, який зрушив з мертвої точки фактично стадіон та аеропорт у Львові – «Дорожнє будівництво « Альтком».

Отож, 28 жовтня минулого року капсулу, уже третю, з посланням для нащадків, під нову дорогу заклали представники України і Польщі. Поважні учасники урочистостей запевнили, що це важливий крок у розвитку українсько-польських стосунків, і обіцяли завершити проект до Чемпіонату. Так, Борис Колесніков поінформував, що йдеться про будівництво 84 км дороги, що є невеликою ділянкою, за європейськими мірками. « Але вона дуже важлива, адже це фактично завершення мосту між Сходом і Заходом», – сказав Колесніков і додав, що після завершення цієї дороги і реконструкції дороги Рівне-Львів з Берліна через Дрезден, Вроцлав і Львів можна буде добратися до Києва за півдоби. « Це дуже відповідальна ділянка роботи і можливість продемонструвати наші зусилля з євроінтеграції у прямому значенні цього слова», – підкреслив він. Колесніков також запропонував продати землю вздовж дороги Львів-Краковець під готелі та ресторани з аукціону .

Генпідрядник пообіцяв докласти всіх зусиль для якісного та вчасного завершення будівництва, мовляв, це «унікальна дорога, яка не проходить через жоден населений пункт, що дасть можливість підвищити швидкість і безпеку руху на ній». Планувалось, що тут можна буде розігнатись до 120-130 км/год.

Також, за інформацією прес-служби Львівської ОДА, за державною програмою підготовки до Євро-2012, на будівництво і реконструкцію доріг Львівщини до 2012 року передбачено 4,1 млрд грн, з них 3,4 млрд грн – на дорогу Львів-Краковець.

2010 року збудували понад 4 км дороги, отож, на цей рік залишилось ще 80 км…

Тим часом у Польщі триває робота над завершенням магістралі А-4, яка є продовженням нової траси Львів-Краковець із польського боку корону. У 2010-2012 роках поляки планують вкласти в неї майже 1,7 млрд злотих (близько 4,6 млрд грн). Загальна довжина А-4 – 670 км.

Хоча й тут не все гладко: як інформує Gazeta Wyborcza , на кількох ділянках траси на території Підкарпатського воєводства спостерігаються затримки в будівництві від двох до трьох місяців, зокрема через археологічні розкопки, несприятливі погодні умови тощо. Проте поляки сподіваються встигнути з Підкарпатським відрізком, який становить 160 км, до Євро-2012.

Також затримка передбачається на ділянці біля Кракова. Влада Польщі має намір провести пришвидшений конкурс на визначення нового виконавця робіт – на будівництво 21 км дороги. Прогнозується, що роботи відновлять не скоро: через відставання від графіків з польсько-македонським консорціумом, що досі тут будував А-4, три тижні тому було розірвано угоду. Нового забудовника визначать після інвентаризації стану дороги, влада передбачає, що це буде восени цього року. Відтак є побоювання, що цю ділянку – Бжесько-Верхославіце – не встигнуть добудувати до Чемпіонату.

 

Чи врятує нас ямковий ремонт?

Щодо ситуації з трасою Львів-Краковець, то екс-голова Львівської ОДА Василь Горбаль, за головування котрого на Львівщині фактично з мертвої точки вдалося зрушити питання дороги, про яку говорять усі ці роки, зазначив ZAXID.NET : « Хай це питання Михайло Михайлович Цимбалюк коментує. У голови адміністрації є всі можливості і повноваження, щоб всі питання лобіювати і досягати їх вирішення». Горбаль запевнив, що минулого року перспектива цього проекту виглядала реальною для виконання.

Голова депутатської комісії з питань промисловості, ЖКГ, транспорту та зв’язку Львівської обласної ради Михайло Задорожний пояснює суть проблеми: « Якби не було такого економічного навантаження на бюджет через аеропорт, злітну смугу, стадіон до Євро-2012, можливо, було б усе збудовано. Сума, передбачена на дорогу, надзвичайно велика, і в сьогоднішній ситуації кризи таких грошей, напевно, не знайдуть. Але коли влада обіцяла, вона б мала це виконати! Якщо на такому рівні щось задекларуємо і не виконаємо зобов’язання, то в кінцевому результаті страждає імідж держави. Будівництво дороги має не так мету зняти транспортне навантаження, як політичну мету», – підкреслив він.

Та оскільки дороги до Євро-2012 якось та треба готувати, вихід, запевняють обласні чиновники, знайдено: старий добрий метод ямкового ремонту має допомогти у підготовці доріг. Володимир Губицький запевняє: до кінця 2011 року відремонтують основні дороги Львів-Краковець, Львів-Шегині, Львів–Рава-Руська.

« Це субвенція з державного бюджету, яка піде на це фінансування. Кошти ще офіційно не затверджені, вони в Києві на розгляді, але роботи за цими напрямками розпочаті. Однозначно, цього року ми отримаємо кошти на завершення цих робіт», – наголосив він.

Наразі підрядники цих робіт «Онур» та «Будімекс» працюють за власні кошти, але вони «мають гарантію, що цього року фінансування буде».

Нещодавно Президент Віктор Янукович доручив віце-прем’єр-міністру Борису Колеснікову привести у належний стан дороги в містах, які прийматимуть Євро-2012. Про будівництво нових Президент наразі не згадав. Отож, залишається сподіватись, що омріяну трасу Львів-Краковець якщо й збудують, то, скоріш за все, лише до Олімпіади 2022 року, якщо така у нас відбудеться…