Львівщина попросить у Ізраїлю грошей на напівзруйновану синагогу у Бродах. Фото

11:10, 13 серпня 2009

13 серпня голова Львівської ОДА Микола Кміть відвідав місто Броди на Львівщині, де ознайомився з освоєнням коштів з обласного бюджету, виділених на ремонтні роботи. Під час візиту губернатор пообіцяв під час зустрічі з послом Ізраїлю в Україні підняти питання про збереження та відновлення єврейської синагоги, що у Бродах.

Микола Кміть зазначив, що для відновлення синагоги потрібні мільйони гривень.

За словами міського голови Бродів Богдана Семчука, у місцевому бюджеті на відновлення синагоги та Бродівського замку коштів немає. "Наразі нам треба, якщо не реставрувати, то принаймні законсервувати та вберегти від руйнування синагогу", - наголосив Богдан Семчук. Разом з тим, він наголосив, що у Бродах досі є проблема з житловим фондом, яка почалась тоді, коли в результаті воєн з 2 250 будинків у місті залишилось лише 250 придатних для життя.

Також М.Кміть оглянув у Бродах ремонт вулиці Золотої, на яку з обласного бюджету було виділено 515 тис. грн, 160 тис. грн - з місцевого. Ремонт буде завершено до кінця місяця, гарантія на ці роботи - 10 років.

Довiдка ZAXID.NET

Перші згадки про дерев’яну синагогу в Бродах відносяться до кінця XVI ст. Через часті пожежі єврейська громада міста вирішила збудувати муровану синагогу. У 1742 році було розпочато будівництво. Збудована синагога була майже квадратною в плані спорудою оборонного типу. З історією Великої Бродівської синагоги пов’язано чимало легенд та переказів (про засновника хасидизму Бааль Шем Това, єврейського чудотворця та рабина Шуліма та ін.). У травні 1859 року синагога стала жертвою великої пожежі, яка знищила більшу частину Бродів. На початку ХХ століття проводились ремонтні роботи, про що свідчить напис (датований 1903 р.) на північному боці західної прибудови споруди. Значних пошкоджень синагога зазнала в роки ІІ світової війни: були втрачені південна і північна прибудови. В середині 1960-х років проведено ремонт споруди і приміщення синагоги облаштували під склад. Через постійне протікання даху будівлю перестали використовувати, і вона стала пусткою, що привело до швидкої руйнації. У 1991 році місцева влада намагалася провести реставрацію споруди з метою пристосування її для картинної галереї. Та через складну економічну ситуацію задум не був втілений.

Тепер пам’ятка перебуває в аварійному стані.

Фото із сайту ua.vlasenko.net