22 квітня у Львові у Національному університеті ім. І. Франка відбулася презентація факсимільного видання "Псалтиря Еґберта" (Psalterium Egberti) - пам’ятки рукописної книги Пізнього Середньовіччя, що зберігається у колекції Національного археологічного музею у м. Чівідале-дель-Фріулі. Майже чотирикілограмове видання з трьох книг - безпосередньо Псалтиря Еґберта, окремого критичного видання, де вміщено різні висловлювання і зауваги різних вчених та CD-диску з усіма зображеннями Псалтиря. Про це повідомив доктор Клаудіо Барбері, який доклав зусиль, аби це факсимільне видання кодексу мініатюр отримала бібліотека у Львові.
Головне управління охорони природної, архітектурної, культурної та історичної спадщини регіону Фріулі-Венеція-Джулія та Державний архів м. Трієст (куратор проекту професор Клаудіо Барбері) здійснили видання цього стародавнього документу. За словами Клаудіо Барбері, фотографи та укладачі працювали безкоштовно, а за кошти спонсорів було видруковано тисячу примірників цього видання.
Кодекс є збіркою 150 псалмів, що були замовлені Еґбертом, єпископом Трірським та датуються періодом його єпископату (979-993 рр.).
Цей манускрипт складається із 223 пергаментних листків, які містять псалми. До цих аркушів додано деякі додаткові сторінки з ініціалами, а також сторінки з ілюстраціями. Манускрипт створили переписувачі монастиря Рейхнау (Німеччина), які, імовірно, працювали під керівництвом "Майстра із Тріра", автора інших визначних кодексів.
Протягом наступних століть кодекс доповнили ілюстраціями, календарем, а також деякими молитвами. Молитви додала княгиня Гертруда, дружина київського князя Ізяслава, який правив з 1059 по 1078 роки. Молитви є важливою складовою манускрипту, який таким чином стає незамінним свідченням тогочасного стану розвитку культури та суспільства Київської Русі. Ці останні доповнення є предметом наукового інтересу дослідників України та Італії, що ще раз підтверджує культурні зв’язки між нашими країнами.
Як запевнив Клавдіо Барбелі, "Псалтир Еґберта" занесено у список надбань людства ЮНЕСКО.