Львівський Євромайдан відхрестився від ініціативи громадських активістів про організацію референдуму щодо відставки президента та уряду і повернення до Конституції зразка 2004 року. Тим часом Роман Матис, який оголосив цю ініціативу на віче у Львові 22 грудня, продовжує її відстоювати. Загалом прихильно ставиться до неї і політолог Анатолій Романюк.
«Це була приватна ініціатива громадського діяча Романа Матиса. Він звернувся до одного з організаторів львівського Євромайдану з проханням виступити зі сцени і отримав згоду. Оргкомітет Євромайдану не приєднується до цієї ініціативи. Щодо закону про референдум є серйозні застереження, тому подібні проекти потребують серйозного юридичного обґрунтування. У нас є вимоги до влади, які були сформульовані ще на позаминулому тижні. Вони досі не виконані, і ми повинні добиватись їх виконання», - сказав ZAXID.NET керівник прес-центру львівського Євромайдану Отар Довженко.
Сам Роман Матис, який виступив 22 грудня з ініціативою зі сцени львівського Євромайдану, розповів ZAXID.NET, що ідея про проведення референдуму належить не йому одному, а низці активістів, бізнесменів, викладачів та інших людей, які не мають стосунку до політики.
При цьому він наголосив, що сприйняття цієї ініціативи через чинний закон про референдум є неправильним. «Виключно з правового напрямку це – нелогічно, бо влада зробила все, щоб себе від такого убезпечити. Тому тут потрібне політико-правове рішення; правове – в площині 5 статті Конституції, за якою джерелом влади є народ… У нас є новостворена структура «Майдану», у нас є політики, у нас є штаби, у нас є майдани на місцях – ми можемо спокійно збирати підписи людей, і, зібравши три мільйони підписів, мати зафіксоване народне волевиявлення», - пояснив Роман Матис.
Роман Матис. Фото: facebook.com/Roman.Matys
За словами громадського активіста, за своєю логікою це рішення було б схожим на «третій тур» президентських виборів, оголошений в 2004 році – воно теж було політико-правовим.
Щодо того, що звернення про референдум подається від імені громадян України і громади Львова, хоча львівський Євромайдан від цього відхрестився, Роман Матис наголосив, що від організаторів Євромайдану від отримав добро, аби висловити цю думку.
«Там стояли люди, львів’яни. Я до них звернувся за правилами віче: чи ви мені делегуєте можливість зараз говорити від вашого імені? Вони згодилися. Я зачитав звернення і вимоги, запитав, чи вони згодні, і віче це підтвердило. Зараз ми цей документ передаємо в штаб новоствореного об’єднання «Майдан», і нехай вони реагують на нього», - зазначив він.
«Це може бути довга розмова, але давайте її почнемо. Я краще помилюся в результаті конкретних дій, ніж буду диванним критиком і займатися демагогією», - наголосив громадський активіст.
Політолог Анатолій Романюк також висловив думку про те, що така «розмова» може бути корисною. «Будь-яка ініціатива, спрямована на знаходження шляхів вирішення політичної кризи є корисною. Пошуки слід вітати», - наголосив він.
Водночас експерт вказав ZAXID.NET на те, що конкретно ця референдумна ініціатива викликає декілька застережень. По-перше, він нагадав, що нещодавно вже була ініціатива комуністів щодо проведення референдуму, і цей процес певною мірою був штучно заблокований. «Якщо це відбулося щодо комуністів, то це може відбутися і щодо цієї ініціативи», - сказав політолог.
По-друге, за словами Анатолія Романюка, в Україні вже був референдум у 2000 році, результати якого не були імплементовані, і це також може повторитися. Зрештою, по-третє, в суспільстві неоднозначно сприймають ідею повернення до Конституції зразка 2004 року, бо вона також призводила до політичних криз і конфліктів. «У зв’язку з цим цілий ряд експертів говорить про те, що слід формувати цілком нову Конституцію, яка враховувала б цей досвід», - наголосив він.
«Думаю, що ця ініціатива має певне пропагандистське звучання, але до неї є дуже багато запитань», - резюмував політолог.
Думку про те, що Україні не потрібне повернення до Основного Закону зразка 2004 року, підтримала й політолог Оксана Дащаківська. «Нам потрібна абсолютно нова Конституція. Конституції 2004 і 1996 років виявилися недієздатними», - сказала вона.
Що стосується референдуму загалом, то Оксана Дащаківська погодилася, що він міг би бути хорошим рішенням, якби в Україні добре працювали демократичні механізми. Натомість, за її словами, чинний закон про референдум передбачає, що влада все одно контролює та оформлює увесь процес. Обійти ж цей закон не вийде, зазначила вона.
«Якщо це не буде зроблено згідно з чинним законодавством, то навряд чи результати цього референдуму визнає влада», - наголосила політолог.
Данило Мокрик, ZAXID.NET