Львівська міськрада подасть до суду на театр Лесі Українки

Актори та директор, якому вони висловили недовіру, оприлюднили свої звернення

16:47, 17 серпня 2015

Міськрада Львова має намір подати позов до суду проти Львівського драматичного театру ім. Лесі Українки з вимогою визнати недійсним контракт з його директором Олексієм Коломійцевим. Про це повідомив заступник начальника управління культури Львівської міської ради Михайло Мороз.

«Міська рада, зокрема управління культури, буде подавати позов у суд, щоб контракт з Олексієм Коломійцевим був оскаржений». Відповідачем, ща його словами, стане театр як юридична особа. 

Сьогодні обидві сторони конфлікту у театрі відвідали управління культури Львівської міської ради та оприлюднили свої звернення.

Оскільки конфлікт триває з червня і весь час дістає нових барв, то не зайвим видається нагадати його хронологію.

20 червня більша частина акторів театру висловила недовіру директору Олексію Коломійцеву та відмовилась грати виставу Divka. Зауважимо, що контракти і у трупи закінчувались 30 червня (більшість мала також право на відпустку), у директора – 31 липня.

Управління культури ЛМР 4 липня оголосило конкурс на заміщення посади художнього керівника театру, який мав набрати нову трупу на конкурсній основі.

Проте 3 серпня конкурс фактично було зірвано. Річ у тім, що замість узгодженого і заздалегідь оголошеного складу комісії, наказ про який був датований 2 липня та  підписаний директором театру Олексієм Коломійцевим та начальником управління культури ЛМР Іриною Магдиш, несподівано з’явився новий наказ.

Список членів комісії, датований 27 липня, був підписаний знову ж таки директором Коломійцевим, проте не затверджений начальником управління культури. До складу комісії Олексій Коломійцев ввів осіб, які не фігурували у попередньому, узгодженому списку і, судячі з їх коментарів у соцмережах, підтримують Коломійцева.

Члени узгодженої, «старої» комісії відмовились брати участь у конкурсі, тож  його перенесли.

Проте несподівано ввечорі і практично таємно було проведено засідання конкурсної комісії. До конкурсу допустили лише трьох претендентів, серед яких, був і Олексій Коломійцев.  

Попри те, що двоє інших претендентів відмовились брати участь у такому конкурсі та попри відсутність кворуму Коломійцева було обрано художнім керівником театру. В.о. директора Геннадій Рассказов підписав із ним контракт на 5 років. Наказ про це датований 4 серпня.

Саме те, як пройшов конкурс, і стало причиною судового позову.

За словами Михайла Мороза, у розпорядженні ЛМР є документ, підписаний Рассказовим та датований 6 серпня про те, що жодних контрактів у театрі не підписано.

Через такі розбіжності в документах управління культури відсторонило Рассказова від виконання обов’язків директора та призначило на цю посаду Миколу Павліва, який має до кінця серпня провести у театрі аудит, розібратися із документами та підготувати їх для перевірки державної фінінспекції.

Крім того потрібно з’ясувати, що відбувається з костюмами та реквізитом, знаходяться ці речі на балансі театру чи орендовані. Нез’ясованою є і ситуація з авторськими правами.

За словами Ірини Магдиш, кандитура Павліва, колишнього очільника відділу орендних відносин управління комунальної власності ЛМР, була обрана через те, що він не належить до театрального середовища і має досвід у вирішенні майнових питань.

Олексій Коломійцев 21 липня уклав контракти з 12 особами на два місяці. 11 з них є акторами. Спочатку він говорив, що це потрібно для того, аби взяти участь у фестивалі «Молоко» в Одесі. Сьогодні він називає їх колективом театру, а не тимчасовими працівниками.

На сайті театру з’явилось оголошення про те, що 22 вересня відбудеться конкурс на заміщення вакантних посад акторів. Натомість наказу про це ще немає. Очевидно, що при тому, що Коломійцев зараз оголошений художнім керівником, то саме він обиратиме акторів. Тож результати конкурсу є доволі передбачуваними. 

Цим занепокоєний колектив театру, який був звільнений після конфлікту з директором Олексієм Коломійцевим. Актори  оприлюднили звернення, у якому, зокрема, наголосили, що готові взяти участь у конкурсі на загальних засадах, проте він має бути прозорим.

Актори та інші працівники театру нагадали, що висловили недовіру керівнику театру, відмовившись грати виставу «Divka», оскільки «на той момент це був для нас єдиний справді дієвий спосіб привернути увагу громадськості до таких проблем в театрі, котрі унеможливлювали нашу подальшу співпрацю з цим керівником».

У зверненні йдеться, що абсолютну більшість акторів директор замінив на студентів Харківського національного університету мистецтв ім. І. Котляревського. «Зараз ці актори-випускники використовуються Коломійцевим як матеріал для маніпуляції і тиску на владу міста, з метою втриматись на посаді керівника театру».

«Ми офіційно заявляємо, що не відмовлялися грати вистави, які мали закривати театральний сезон 2015 року», - йдеться у звернені.

Так само працівники театру оголосили, що готові на рівних законних умовах поруч з будь-якими конкурсантами виборювати право працювати в театрі, «проте ситуація в якій Коломійцев все ще впливає на керівництво театром унеможливлює проведення такого конкурсу».

Про неможливість конкурсу зараз говорять і у ЛМР. На думку Ірини Магдиш набирати трупу має новий, законно обраний художній керівник згідно зі своїм баченням репертуару та стилістики театру. 

В свою чергу Олексій Коломійцев, який зараз перебуває у відпустці, звернувся з листом до міського голови Львова Андрія Садового. Коломійцев та його однодумці не врахували відсутність мера. Тож їм довелося звертатись до управління культури, на яке вони і прийшли пожалітись очільнику міста.

«Ми вважаємо відсторонення в. о. обов’язки директора театру Геннадія Рассказова безпідставними, нелогічними та непрофесійними кроками з боку управління культури… Ми вважаємо, що ці рішення направлені на дестабілізацію творчого процесу театру та зводять нанівець усі здобутки», – йдеться у зверненні.

Крім того Коломійцев звинуватив управління культури у рейдерському захопленні театру та бажанні його розпустити. Проте начальник управління категорично спростувала такі твердження.

Таким чином тривалий та глибокий конфлікт, до якого щоразу втягують все нові та нові учасники, спробують розв’язати у судовому порядку.

До слова, за інформацією управління культури, на зарплатню та оплату комунальних послуг театру імені Лесі Українки з бюджету міста витрачається 2 млн 952 тис грн.