Львівська міськрада подаватиме апеляцію на судове рішення про віллу на Свєнціцького

17:58, 6 вересня 2018

Вілла на вул. Свєнціцького, 16 у Львові – не пам’ятка архітектури. Так вважають власники напівзруйнованої будівлі. В окружному адмінсуді Львова вони скасували наказ облдержадміністрації, який вніс будинок до переліку щойно виявлених пам'яток. Якщо скасують ще й наказ Міністерства культури, яке у лютому цього року внесло віллу до реєстру пам'яток місцевого значення – невдовзі можуть розпочати будівництво багатоквартирного будинку. Міська рада оскаржуватиме рішення суду.

Віллу на Свєнціцького зараз не впізнати. Довкола все поростає зеленню, а сам будинок руйнується з кожним днем все більше. Помешкання пані Слави примикає до руїни. Жінка скаржиться на сирість у двох кімнатах та грибок, який дошкуляє сім’ї більше року.

«Я за те, щоби там щось або робилося, або хай роблять водовідвідні труби. Вже промокло так, що з фундаменту тягне ця мокрінь. В мене промочені дві кімнати, більше метра вже промокло», ‒ скаржиться пані Слава.

Віллу спорудив у 1896 році львівський архітектор Іван Долинський. Після війни її націоналізували і перетворили на п’ять помешкань. Квартири усі викуплені. Зараз господар маєтку ‒ ОСББ «Свєнціцького-16». Саме співвласники об’єднання, стверджує директор у телефонні розмові, хочуть на місці вілли спорудити новий будинок.

«Я хочу збудувати будинок, який сюди поміщається за нормами, виключно для мешканців ОСББ. Це не комерційний проект. Це є чотири поверхи, може 4,5, так, щоб він сюди вписувався, розумієте. В мене ж є погоджено з Міністерством культури. Вони нам погодили 23 поверхи, я навіть 23 не буду робити, я хочу зробити 18 метрів висотою», ‒ повідомив директор ОСББ «Свєнціцького,16», співвласник вілли Ігор Скробацький.

ОСББ двічі просило у міста історико-містобудівне обґрунтування на багатоквартирний будинок. Дозволу так і не отримали. А у лютому цього року Міністерство культури на підставі рішення облдержадміністрації внесло віллу до реєстру пам'яток місцевого значення. В кінці серпня Львівський окружний адмінсуд скасував наказ ЛОДА і цим дозволив будівництво.

Міська рада подаватиме апеляцію на це судове рішення.

«Ми, як і раніше, були проти будь-якої будови, окрім цієї вілли, ми так і залишаємося проти. Окрім того, ми сьогодні вчинили вже низку юридичних дій, скерували необхідні документи для того, щоб будь-які юридичні процеси з точки зору виключення з переліку пам'яток були унеможливлені», ‒ коментує заступник міського голови Львова Андрій Москаленко.

Також жодних дозволів на будівництво міська рада обіцяє не надавати. А поза тим експерти наголошують: ця вілла особлива для Львова і її треба врятувати.

«Вона для нас важлива, бо це є авторська робота архітектора Івана Долинського, вона представляє певний стиль в архітектурі Львова. І це є два критерії, які важливі, щоб ця будівля була пам'яткою», ‒ додає начальниця управління охорони історичного середовища Лілія Онищенко.