9 серпня щорічний Міжнародний науково-пошуковий та освітній табір «Вирій-2015» вирушив зі Львова в експедицію етнічними українськими територіями у Польщі. Про це інформує прес-служба міської ради.
«Перший тиждень табору відбудеться на території Любачівщини, Закерзоння (тепер це територія Польщі), під час якого викладачі спільно зі студентами кафедри реставрації та реконструкції архітектурних комплексів НУ “Львівська політехніка” проведуть відновлювальні роботи на українському цвинтарі в селі Суха Воля, неподалік польсько-українського кордону», – розповів співорганізатор табору-експедиції Андрій Котлярчук.
За його словами, цвинтар у селі Суха Воля – новий об’єкт для реставрації. Це українське село повністю перестало існувати у своїх передвоєнних межах, тому сьогодні цвинтар у безлюдній місцевості посеред лісу. Цей об’єкт учасники табору обрали самостійно. Для вибору місця активісти проводили консультації, опрацьовували архівні карти, робили три розвідкові виїзди, зазначив Андрій Котлярчук.
«Перед початком таборування ми провели три ознайомчі поїздки на територію Закерзоння для пошуку місця. Насправді це новий цікавий досвід і дуже корисний. Ми побачили багато гарних об’єктів, які потребують відновлення», – додала співорганізаторка Христина Дубницька.
Реставрація триватиме 5 днів. Учасники експедиції планують провести інвентаризацію та паспортизацію надгробків, розчистити територію, провести відновлювальні роботи та встановити інформаційну таблицю про українське село трьома мовами. До робіт залучені двоє студентів-реставраторів та випускники НУ «Львівська політехніка».
Табір-експедиція здійснить мандрівку визначними місцями та пам’ятками українців у Польщі (Надсяння, Західна Бойківщина, Лемківщина, Холмщина), зустрінеться з тамтешніми українцями, проведе лекції, дискусії, тренінги на тему історії, культури, географії етнічних українських земель за межами сучасних кордонів України. Експедиція триватиме до 20 серпня.
До слова, «Вирій» – міжнародний науково-пошуковий та освітній табір-експедиція, основним завданням якого є проведення комплексу заходів із відновлення та збереження пам’яток матеріальної культури і знайомство з етнічними українськими землями поза межами сучасної території України.