Комісія прийняла рішення про реєстрацію депутатом представника Української галицької партії Назарія Островського. Наразі це перший з шести кандидатів у депутати облради, які з липня 2022 року не могли приступити до депутатських обов’язків у зв’язку із саботуванням та бездіяльністю Львівської обласної територіальної виборчої комісії. Через блокування процесу заміщення вивільнених депутатських мандатів групою членів ТВК вони стали «підвішаними», оскільки наступні по списку політичних партій кандидати не могли набути статусу депутатів Львівської обласної ради.
2 жовтня відбулось чергове за останні два тижні засідання виборчої комісії. Попередні спроби провести його 19, 26 та 28 вересня, зрештою як і переважна більшість інших спроб протягом останніх п’ятнадцяти місяців, завершились безрезультатно - вони не відбулись через відсутність кворуму. На засіданні були присутні менше десяти членів ТВК, що є мінімально необхідною кількістю для проведення засідання.
Проте вчора на засідання прийшло 13 з 18 членів комісії і при цьому ніхто в результаті не втік, як це було під час невдалого попереднього засідання, так само як і не було повітряної тривоги. Детальніше про це можна прочитати у цьому матеріалі, у якому описано те, як ТВК мала б прийняти рішення про реєстрацію першого «підвішаного» кандидата депутатом Львівської обласної ради ще 26 вересня, проте цьому перешкодила повітряна тривога.
Цього разу були усі сприятливі обставини для того, щоб засідання таки відбулось. І воно таки відбулось – вперше з 21 липня 2023 року. У порядку денному були усе ті ж незмінні шість питань про реєстрацію депутатами Львівської обласної ради Назарія Островського та Ярослава Гасяка, а також про визнання обраними депутатами о. Миколи Біляка, Олега Іваша, Миколи Фрея та Мирослава Карпінського. Спершу на засіданні були присутні 11 членів комісії, проте після того як присягу склали ще два нові члена комісії, загальна кількість присутніх членів комісії налічувала 13 осіб.
Припущення про те, що Львівська обласна ТВК може зареєструвати Назарія Островського депутатом обласної ради існували з початку вересня 2023 року, у зв’язку з подачею Українською галицькою партією двох скарг до Центральної виборчої комісії на бездіяльність ТВК. В організаторів саботування прийняття рішень комісією вичерпався набір правових та формальних підстав для подальшого їх блокування, які раніше дозволяли ЦВК мляво реагувати на бездіяльність ТВК без правових та політичних наслідків для себе. А тому було припущення, що раніше чи пізніше комісія буде змушена прийняти відповідне рішення.
В результаті саме це і сталось під час вчорашнього засідання. Коли голова ТВК Микола Городецький озвучив друге питання порядку денного «Про реєстрацію депутата Львівської обласної ради VIII скликання, Островського Назарія Івановича, обраного від Політичної партії «Українська Галицька партія» у єдиному багатомандатному виборчому окрузі» рішення було прийнято одноголосно, оскільки «за» нього проголосували усі 13 присутніх членів комісії.
Таким чином Назарій Островський має зайняти найближчим часом місце Юрія Фольварочного у фракції Української галицької партії у сесійній залі Львівської обласної ради. При цьому суттєво недоокомплектований з лютого 2023 року депутатський корпус поповниться ще одним обранцем. Тепер їхня кількість становитиме 79 з 84 депутатів обласної ради.
Оскільки голова ТВК вкотре приніс із собою принтер комісія відразу видрукувала і підписала постанову, видавши примірник Назарію Островському.
Проте для того, щоб він міг приступити до депутатських обов’язків у Львівській обласній раді Островському потрібно документально оформити припинення повноважень депутата Бродівської міської ради, яка має проголосувати за це (залишається сподіватись, що на цьому етапі не буде політичних перешкод у блокуванні прийнятті такого рішення) і лише після цього подати документи до обласної ради.
Іншим не менш несподіваним, а насправді більш неочікуваним рішенням Львівської обласної ТВК стало одностайне голосування «за» четверте питання порядку денного «Про визнання обраним депутатом наступного за черговістю кандидата у депутати до Львівської обласної ради VIII скликання Біляка Миколи Романовича від Львівської територіальної організації Політичної партії «Європейська солідарність» під №3, у територіальному виборчому окрузі №7». За це рішення також проголосували усі 13 присутніх членів комісії. Таким чином ТВК визнала його обраним депутатом обласної ради замість Миколи Седіла. Проте цього рішення недостатньо для набуття о. Біляком статусу депутата, оскільки для цього комісія має прийняти ще одне рішення про реєстрацію його депутатом. Таким чином він перейшов в аналогічний статус, у якому з 18 травня 2023 року перебуває інших кандидат від «Європейської Солідарності» Ярослав Гасяк, а також донедавна перебував Назарій Островський.
Припускаю, що у рішенні у справі Миколи Біляка є неочевидні на перший погляд і непов'язані з його партійною приналежністю причини, які наразі передчасно озвучувати. Проте, якщо вони виявляться правдивими, то ми скоро про це дізнаємось, адже у такому разі це проявиться у результатах голосуваннях ТВК на найближчих її засіданнях. У цій ситуації доречно нагадати фізичний закон збереження енергії: енергія не виникає з нічого і не зникає в нікуди, а може лише перетворюватись з однієї форми на іншу. Ex nihilo nihil fit або ніщо не береться нізвідки.
Водночас інші чотири питання порядку денного вчорашнього засідання Львівська обласна ТВК вже звично для себе провалила, хоча по своїй суті вони абсолютно нічим не відрізняються в попередніх двох питання, які були прийняті одноголосно. І це зайве підтвердження того, що проблема блокування процесу заміщення «підвішаних» депутатських мандатів не у правовій, а у політичній площині. Адже не має жодних розумних пояснень, чому у випадку Назарія Островського та Миколи Біляка комісія проголосувала за них, тоді як за аналогічні рішення інших чотирьох депутатів відмовилась підтримувати.
Питання про реєстрацію депутатом Львівської обласної ради кандидата по списку «Європейської Солідарності» Ярослава Гасяка (замість Григорія Козловського), а також про визнання обраними депутатами інших кандидатів від «Європейської Солідарності» Олега Іваша (замість Володимира Квурта) та Миколи Фрея (замість Михайла Дзюдзя) і кандидата від партії «Голос» Мирослава Карпінського (замість Іванни Герус) комісія провалила. В результаті за усі ці чотири питання «за» проголосувало 8 членів ТВК, тоді як 5 «утрималось». Які причини цього незрозуміло? Хоча насправді вони зрозумілі і з ними можна ознайомитись у цьому матеріалі. Тим часом п’ять кандидатів у депутати надалі залишаються у «підвішаному» стані, а поточний склад депутатського корпусу нараховуватиме лише 79 з 84 обранців.
Тим часом один з цих кандидатів у депутати Олег Іваш не став дочікуватись очікуваного рішення ТВК і подав 1 жовтня позовну заяву до Львівського окружного адміністративного суду з оскарженням бездіяльності Львівської обласної ТВК. Ймовірно, початок її розгляду розпочнеться на початку листопада і згідно наявної судової практики напевне триватиме щонайменше півроку.
Якщо підсумовувати результати засідання Львівської обласної ТВК, яке відбулось 2 жовтня, переконаний, що прийняті нею рішення були не випадкові, а просто запізнілі та вимушені. Завтра має відбутись чергове засідання Центральної виборчої комісії, на якому поміж іншого будуть розглянуті дві скарги Української галицької партії (від 30 серпня) про бездіяльність ТВК (сподіваюсь партія після реєстрації їхнього кандидата не буде відкликати свою скаргу?), а також мала б розглядати аналогічну скаргу «Європейської Солідарності» (від 18 вересня), проте раніше її було повернено на виправлення через процесуальні неточності.
Не знаю, якими будуть рішення ЦВК по відношенню до ТВК, проте після прийнятих вчора рішень припускаю, що вони будуть не настільки суттєвими, якими вони могли бути, якщо б Львівська обласна ТВК звично для себе не зуміла б провести засідання 2 жовтня. І цим самим вона зробила послугу ЦВК, позбавивши її необхідності брати відповідальність за роблокування заміщення депутатських мандатів до обласної ради на себе.
Далі буде …