Львівська ОДА оприлюднила рейтинг об’єднаних територіальних громад області, який уклали на підставі аналізу окремих показників фінансової діяльності ОТГ за п’ять місяців 2020 року. Згідно з ним, найкращі результати має Славська громада – на її території збирають найбільше податків, а також найбільше витрачають бюджетних грошей в перерахунку на одного мешканця. Натомість найгірші показники – у Воле-Баранецької ОТГ, що розташована у Самбірському районі.
Як повідомив департамент фінансів ЛОДА, упродовж січня-травня 2020 року надходження до загального фонду бюджетів всіх ОТГ області становили 535 млн грн. Середній дохід на одного мешканця за цей час був трохи більший від 1535 грн.
«Цей показник характеризує фінансову спроможність ОТГ, а саме забезпеченість громади коштом її ж акумульованого ресурсу», – йдеться в повідомленні департаменту. При цьому, 24 об’єднані громади області з 40-ка наразі мають забезпеченість власними доходами на одного мешканця нижче від середнього показника усіх ОТГ області.
До п’ятірки найзаможніших за показниками доходу потрапили Славська ОТГ з 6994,7 грн на одного жителя, Солонківська – 3855,8 грн, Давидівська – 2582 грн, Кам’янка-Бузька ОТГ – 2246,8 грн та Підберізцівська ОТГ – 2283,5 грн.
Щодо видатків, то цей показник істотно різниться між територіями – від 682,7 грн на одного мешканця у Нижанковицькій ОТГ до 6853,7 грн на одного мешканця у Славській ОТГ. Середній показник в області – 2553 грн.
Вартість посадовців, які керують ОТГ, для кожного жителя відповідної громади доволі диференційована. Наприклад, у Нижанковицькій громаді вона є найнижчою і становить 107,3 грн/меш. Найдорожчий апарат – в Солонківській і Волицькій – 1094 і 1050 грн на людину відповідно.
Як зазначив департамент фінансів, такі громади як Давидівська, Підберізцівська, Солонківська, попри карантин та кризу, за січень-травень мають найвищий показник профінансованих капітальних видатків на одного мешканця.
Водночас багатьох громадам бракує грошей на життя, зокрема в бюджетах шести ОТГ ще не ліквідований дефіцит. Ця ситуація залишається складною, попри зменшення на 52% частки дефіциту з початку року. Так, брак місячного фонду оплати праці в бюджетах Радехівської ОТГ становив 60%, Новоміській – 148,9%, Нижанковицькій – 124,9%.
Загалом рейтинг ОТГ області за основними фінансовими показниками очолили Славська, Давидівська, Кам’янка-Бузька, Солонківська, Підберізцівська, Мурованська, Зимноводівська, Дублянська, Великолюбінська та Радехівська ОТГ.
Аутсайдерами стали Воле-Баранецька, Міженецька, Луківська, Магерівська, Щирецька, Чукв’янська, Воютицька, Грабовецька, Вільшаницька, Новоміська і Бабинська ОТГ. Воле-Баранецька загалом має найгірші показники в області з 345 грн податків та зборів на одного мешканця за січень-травень.
Департамент фінансів зазначив, що більшість громад-аутсайдерів, відповідно до затвердженого урядом перспективного плану формування територій громад Львівської області, мають приєднати до інших фінансово спроможніших ОТГ.
Слід зазначити, що високі показники Славської ОТГ, до складу якої входить Славське та вісім навколишніх сіл, можна пояснити тим, що головним платником податків до бюджету громади є компанія ОККО – одна з найбільших мереж автозаправних комплексів в Україні. Її власником є концерн «Галнафтогаз», що належить львівському бізнесменові Віталію Антонову. Згідно з даними рейтингу «Forbes Україна», який оприлюднили на початку червня, його статки становлять 295 млн доларів. Упродовж 2016-2017 рр. кілька підприємств групи ОККО перереєструвалися зі Львова до смт. Славське, відповідно нині більшість їхніх податків надходить до бюджету ОТГ. На цій території Віталій Антонов планує побудувати сучасний гірськолижний курорт.