Львівська обласна рада вимагає від центральної влади ухвалити закон про окуповані території, розірвати економічні стосунки з Російською Федерацією та звільнити всіх полонених українців. Відповідне звернення до президента, прем'єр-міністра та до Верховної Ради під час позачергового засідання сесії Львівської облради 16 березня підтримали 66 депутатів із 84.
«Львівська обласна рада вважає неприпустимим застосування сили щодо блокади торгівлі з окупантами. Рішення піти проти українців вважаємо недалекоглядним і цинічним», – мовиться у звернені облради.
У своєму зверненні депутати ЛОР вимагають від центральної влади покарати винних у розгоні блокади ОРДЛО, негайно звільнити всіх українських полонених, прийняти закон про окуповані території.
Додамо, що в першому варіанті звернення облради були вказані прізвища посадовців, яких слід притягнути до відповідальності. Зокрема, йшлося про міністра внутрішніх справ Арсена Авакова та голову антитерористичного центру СБУ Віталія Малікова. Проте за словами голови облради Олександра Ганущина, з остаточного варіанту звернення прізвища посадовців вилучили, оскільки депутати не дійшли згоди щодо переліку посадовців, до яких слід застосувати покарання.
Зважаючи на рішення РНБО про призупинення торгівлі з окупованими територіями, Львівська облрада вимагає створити комісію з перевірки товарів, які постачаються в ОРДЛО, а також заборонити торгівлю з окупованими територіями на законодавчому рівні та розірвати економічні стосунки з Росією.
У зверненні також йдеться про необхідність «створення умов для переходу під контроль держави підприємств і фінансових установи, які перебувають у власності агресора».
Крім того, у зверненні депутати облради наголошують на необхідності скасувати обмеження на в’їзд волонтерів у зону АТО.
Зазначимо, що позачергове засідання ініціювали депутати від «Самопомочі», «Свободи», УКРОПу та Радикальної партії Ляшка ще 14 березня. Проте засідання провели лише за два дні, 16 березня.
«Наша фракція була ініціатором скликання позачергової сесії. Шкода, що ми сесію проводимо лише сьогодні, хоча керівництво області мало би це зробити якнайшвидше», – зазначила голова фракції «Самопоміч» Інна Свистун.
«Рішення РНБО з’явилося лише завдяки тиску суспільства і блокаді, розпочатій ветеранами АТО. Ці люди виконують функцію держави замість неї. Але держава принизила їх, застосовуючи проти них зброю. Це є ознакою того, що ми не можемо вірити владі в тому, що торгівлю з окупантами завершено», – сказала вона і наголосила, що «Самопоміч» вимагає заборонити торгівлю з ОРДЛО на законодавчому рівні, а не лише за тимчасовим рішенням РНБО.
Натомість голова фракції БПП Катерина Кеньо заявила, що активісти мають припинити блокаду. «Потрібне об’єднання зусиль влади та громадськості на всіх рівнях. Будь-які самочинні дії з блокування залізниці мають бути припинені. Закликаємо активістів приєднатися до дій влади на виконання рішення РНБО», – сказала вона.
Нагадаємо, починаючи з 13 березня на Донбасі сталася низка сутичок між силовиками і учасниками блокади ОРДЛО. 13 березня у «Штабі блокади блокади торгівлі з окупантами» заявили про захоплення силами СБУ і спецпідрозділу поліції КОРД редуту протестувальників на станції Кривий Торець.
Наступного дня, 14 березня, Львівська міська рада прийняла звернення до президента, уряду та голови Верховної Ради з вимогою покарати винних у розгоні блокади в Кривому Торці, припинити торгівлю російськими товарами та товарами з ОРДЛО, а також націоналізувати розташовані в Україні підприємства, які належать росіянам.
Вже після цього, ввечері 14 березня поліція застосувала зброю під час інциденту з нардепом Володимиром Парасюком біля Краматорська.
15 березня Рада нацбезпеки та оборони ухвалила рішення про заборону переміщення вантажів через лінію розмежування у Донецькій і Луганській областях.