ЛОДА ініціює зміни до лісового законодавства. У чому суть?

Блог голови Львівської ОДА Максима Козицького

11:58, 21 січня 2021

На Львівщині ліси займають 694 тис. га, що становить 31,8 % загальної території. Лісові масиви розподілені між підприємствами Державного агентства лісових ресурсів України (65%), обласного комунального спеціалізованого лісогосподарського підприємства «Галсільліс» (20%), Міністерства оборони України (5,5%) та інших користувачів (майже 5%) - наукових установ, Укрзалізниці тощо, а також ліси, які перебувають у землях запасу місцевих рад.

Як відомо, з червня минулого року при ЛОДА працює робоча група, яка має на меті вирішити проблеми лісової галузі області. Крім чиновників та лісників, до її складу входять екологи, правоохоронці та громадські активісти. Разом ми з’ясували реальний стан справ у лісовій сфері і побачили, що є багато прогалин у законодавстві. Без їх усунення важко попередити незаконні вирубки тасуттєво змінити підходи до господарювання в лісі. Пропозиції змін до законодавства,яке регламентує діяльність суб’єктів лісогосподарської галузі, ми вже надіслали до Верховної Ради та Кабміну для їх врахування при розробленні відповідних нормативно-правових документів.

Серед пропозицій, які напрацювала робоча група:

1. Посилення відповідальності для підприємств, організацій, установ та громадян за порушення санітарних правил і норм у лісах. Зокрема, пропонується стягнення в розмірі 10-кратної таксової вартості деревини за невивезення з лісосіки деревини в установлений термін або залишення її в місцях рубок. За порушення термінів проведення санітарних рубок, що підлягає вирубуванню згідно з документами на порубку, пропонується стягнення в 20‑кратному розмірі таксової вартості деревини.

2. Внести зміни до Лісового кодексу України в частині автоматичного анулювання лісорубних квитків у разі виявленні порушень при здійсненні діяльності.

3. Внести зміни до Кодексу України про адміністративні правопорушенняв частині посилення санкцій за незаконну порубку і пошкодження дерев, а саме: накладення штрафу на громадян у розмірі від 100 до 250 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб – від 250 до 500 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

4. Внести зміни до Кримінального кодексу України в частині підвищення відповідальності службових осіб постійних лісокористувачів за незаконну порубку дерев без відповідного дозволу, а також за дозволом, виданим із порушенням чинного законодавства.

5. Внести зміни до Кодексу України про адміністративні правопорушення в частині охорони лісів та підвищення ефективності здійснення державного контролю у сфері охорони лісів, що дозволить працівникам відомчої лісової охорони оформляти протоколи про порушення лісового та природоохоронного законодавства.

Пропонуємо встановити адміністративну відповідальність для службових осіб постійних лісокористувачів за подання завідомо недостовірної інформації про походження, заготівлю та реалізацію деревини до єдиної державної системи електронного обліку шляхом накладення штрафу на посадових осіб від 200 до 250 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Встановити відповідальність для споживачів лісопродукції за незаконний обіг деревини та експорт продукції переробки з такої деревини шляхом накладення штрафу у розмірі від 60 до 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

На нашу думку, працівники відомчої лісової охорони мають мати можливість оформляти протоколи про порушення лісового та природоохоронного законодавства. Для цього потрібно внести відповідні зміни до Лісового кодексу України та Кодексу України про адміністративні правопорушення. Є потреба змін і в частині проведення позапланових перевірок за зверненням фізичної особи.

Сьогодні комунальні лісогосподарські підприємства України є другими за величиною і площею землі: 1,3 млн га надані у постійне лісокористування, а загальна площа лісового фонду, що не належить до сфери управління Держлісагентства, становить 2,8 млн га. Лісовий кодекс України у чинній редакції передбачає функціонування лісової охорони інших постійних лісокористувачів і власників лісів, але не окреслює завдань, повноважень та соціально-правового захисту посадових осіб лісової охорони інших лісокористувачів. Невизначений статус працівників лісової охорони обумовлює складнощі при забезпеченні дотримання лісового та природоохоронного законодавства у лісових масивах.

Лісова господарка має сприяти якісному наповненню місцевих бюджетів, зокрема бюджетів громад. Для цього треба внести певні зміни до Бюджетного кодексу України в частині розподілу рентних платежів комунальних лісогосподарських підприємств, якідозволять збільшити частку наповнення місцевих бюджетів: 37% – до загального фонду державного бюджету, 37% – до загального фонду місцевих бюджетів (бюджетів територіальних громад), 26% – до спеціального фонду місцевих бюджетів

Також, на нашу думку, необхідно внести зміни до Податкового кодексу України в частині оподаткування земель лісогосподарського призначення, що дозволить знизити податкове навантаження лісової галузі.

Крім того, у Львівській області на землях Міністерства оборони України лісогосподарську діяльність провадять чотири підприємства: Сколівський військовий лісгосп, Старицький військовий лісгосп, Мостиське військове лісництво та Магерівський лісгосп. Міністерство оборони України досі реформує систему управління лісогосподарських підприємств, які набудуть статусу юридичних осіб. Тому важливим є питання передачі військових лісів у єдине управління Державного агентства лісових ресурсів України. Це дозволить значно покращити адміністрування в лісах області та дасть можливість раціонально їх використовувати.

Також з 1 січня 2021 року в Україні діє новий адміністративно-територіальний устрій. У зв’язку з цим постає питання щодо функціонування обласного комунального спеціалізованого лісогосподарського підприємства «Галсільліс» та його дочірніх підприємств, які зараз мають чітку прив’язку до старих районів області. Внаслідок децентралізації 146,5 тис. га лісів Львівської області, на яких здійснює діяльність лісогосподарське підприємство «Галсільліс», мали б перейти в користування громад з чітким розділенням функцій охорони, господарської діяльності та управління. Завдяки провадженню лісогосподарської діяльності територіальні громади Львівської області змогли б додатково наповнювати свої бюджети.

Основна мета напрацьованих законодавчих змін – раціональне використання лісових ресурсів області, сприяння розвитку малого та середнього бізнесу в деревообробній галузі, забезпечення безпечних умов праці працівників деревообробної галузі.