Львівська співачка Соломія Чубай організовує унікальний для України музичний відеоартпроект в підтримку сімей, де зростають діти-аутисти. Вона з друзями записує диск для таких малюків, а презентуватиме концертом його вже за місяць на сцені театру ім. М. Заньковецької.
Соломія, солістка гурту «Джалапіта», зайнялася цим, бо і її малюк аутист. В цьому Соломія пересвідчилася, коли Олексі минуло два рочки. Зараз йому сім: він врешті навчився дивитися людям в очі, однак спілкування його обтяжує. Мама зараз це розуміє, але коли синочок був ще крихітним, лякалася його нічних криків.
«Я не знала взагалі, що робити, як до нього підійти. В нього такий був крик, як в пораненого звіра. Ти не можеш підійти, він кричить, він тебе відштовхує. І це може тривати до двох годин. Тож я починала йому співати «Ой, ходить сон...» Він стишувався і казав: «Мама пай, мама, пай сє» – тобто «співай ще», — поділилася спогадами Соломія Чубай.
Аби допомогти таким сім’ям, як і її, Соломія зібрала своїх друзів з гурту «Джалапіта» та «Рококо». Готують платівку під назвою «Колискові для Олекси». Це десять колисанок: і авторські, і на слова Вінграновського, Маковея, Грицька Чубая, і ще бабусині.
Диск презентуватимуть 24 листопада концертом на заньківчанській сцені.
«Ми робили аранжування колисанок. Намагалися передати у них ті дитячі емоції, які має викликати мамин спів у малятка», ― розповів скрипаль гурту «ROCKOKO» Михайло Романишин.
«Так фантазували, щоб колисанка мала присипляючий характер. Але це не означає, що коли закінчиться концерт, що всі поголовно спатимуть. Лише діти», ― жартуючи додав віолончеліст гурту «ROCKOKO» Володимир Котляров.
До проекту долучилися й митці – їх зо два десятки. Їхні роботи задля платівки наступного вівторка, 11 жовтня, збуватимуть на благодійному аукціоні в «Грушевський сінема джаз».
«Ці діти є абсолютно адекватні і нормальні. Якщо просто знати, як до них підходити, вони виростають нормальними, дуже потрібними і розумними особистостями», ― уточнила художниця Соломія Ковтун.
А ще за ці кошти відзнімуть відео про десяток сімей з дітками-аутистами, що навчилися з цим жити і живуть щасливо. Відео розповсюдять інтернетом, аби ті, хто бояться такого діагнозу, вміли його прийняти.
«Коли ці симптоми аутизму «впіймати» на швидкому етапі, в 2-3 роки, дитина може в цілком нормальному гарному напрямку розвиватися. І ми маємо гарний приклад з Олексою, бо ходимо в звичайну школу, а не в спеціальну. Звичайно, в нас високофункціональний аутизм, синдром Аспергера, але, попри все, в нас є успіхи», ― підсумувала Соломія Чубай.