Львівські агровиробники виходять на європейський ринок

18:43, 7 квітня 2016

Великі агровиробники Львівщини почали освоювати європейський ринок. Окрім традиційного збуту у країни Азії та Африки, віднедавна вони розпочали торгівлю із Польщею. Загалом за останні два роки зерновий експорт у нашому регіоні стрімко зростав, проте це не є однозначним здобутком для області, переконані експерти.

99% вирощеного зерна та ріпаку, за словами заступника керівника агрохолдингу на Львівщині Юрія Однорога, вони продають за кордон. А минулоріч вперше вийшли ще й на європейський ринок: увесь врожай кукурудзи продали до Польщі.

«Ціна в Польщі на той час була на три долари вища, ніж в українських трейдерів і відповідно різниця на логістиці, щоб доставити кукурудзу з наших елеваторів в порт на Чорному морі, була вісім доларів, тобто на цій всій операції ми заробили більше, ніж шість мільйонів гривень», ― зазначив Юрій Одноріг.

Торгуватимуть і тепер навпростець з Європою чи, як раніше, через трейдерів за моря ― продиктує ринок. Наразі ж ячмінь, пшеницю та ріпак виробники із Львівщини продають у Єгипет, Саудівську Аравію, Пакистан. І хоч це зерно фуражне, а ринок здебільшого арабський, стандартів аграрії мусять дотримуватись європейських.

«Основні показники – це вологість і смітні домішки. Але крім цього Європа зараз більше цікавиться наявністю ГМО, токсичних речовин. Тому наші зразки ми здаємо на мікробіологічні мікотоксини, ГМО, показники безпеки, пестициди, важкі метали. І можемо сказати, що вписуємося в норми ― як в наші, так і закордонні. Чим я дуже горджуся, якщо чесно», ― наголосила начальник лабораторії на елеваторі Катерина Приходько.

За останні два роки експорт зерна на Львівщині зріс удвічі. Експерти оцінюють це двояко: звісно, область отримує чималі податкові надходження. Однак на цьому втрачає переробну промисловість, бо вивозиться сировина.

«Якщо сьогодні в структурі експорту більше 60% ― це є сировина, це зерно, соняшник, ріпаки і так далі, то це ознаки країни третього світу. При цьому сам факт експорту в Євросоюз показує, що це є досягнення, і ми вчимося, зрештою. Але з другого боку, самоціль експорт ― це помилка. Величезна помилка без врегулювання внутрішніх проблем – виробники не забезпечують потребу, асортимент, цінову пропозицію всередині країни», ― вважає експерт з питань АПК Іван Стефанишин.

До прикладу, за ціною на макарони та борошно Львівщина належить до п’ятірки регіонів, де ці продукти найдорожчі, бо у нас їх практично не виробляють. Загалом же запаси зерна в області зараз на 44% менші, ніж торік. Причиною цього фахівці вважають саме експорт сировини.