Львівські Бонні і Клайд

Як пара автовикрадачів заробила мільйони і втратила волю

17:39, 5 листопада 2015

Подружжя львівських серійних автовикрадачів затримали ще влітку. Але подробиці цієї історії, яка нагадує пригоди легендарних Бонні і Клайда, з'явилися тільки тепер.

34-річного львів’янина та його 28-річну цивільну дружину львівські правоохоронці затримали «на гарячому» у Тернополі під час крадіжки автомобіля преміум-класу Toyota Land Cruiser 200 вартістю приблизно 90 тисяч доларів. Як з’ясувалося пізніше під час слідства, пара причетна до крадіжки щонайменше 13 дорогих автомобілів. А географія їх діяльності охоплює територію Львівської, Тернопільської, Волинської та Івано-Франківської областей.

Позашляховик Toyota Land Cruiser 200

Ця історія чимось нагадує пригоди відомих американських грабіжників Бонні і Клайда – молодої пари, яка викрадала автомобілі, грабувала банки, магазини та автозаправки у США. Вони стали відомими не тільки через невловимість після десятків пограбувань та викрадень, а й через особливі манери. Свого часу Клайд Берроу навіть надіслав листа власнику автоконцерну Генрі Форду, у якому писав, що викрадатиме лише автомобілі його виробництва через те, що вони на той час були найбільш якісними.

Легендарна пара грабіжників Бонні Паркер і Клайд Берроу (кадр з однойменного фільму)

34-річний львів’янин (його імені правоохоронці наразі не розголошують), як і американський грабіжник Клайд раніше уже мав досвід у подібних справах – був судимий за викрадення автомобілів. А його 28-річна подруга не тільки жила з ним, а й брала активну участь у кражідках.

Кожне викрадення автомобіля було продумане до найдрібніших деталей. Пара заздалегідь орендувала квартиру та гараж у місті, де планувала викрасти автомобіль. Після викрадення його відвозили на тимчасові «відстійники», де розбирали на запчастини, або перепродували.

«Жінка, маючи спеціальну апаратуру, яка зчитувала електронний код, йшла за власником автомобіля. Після того, як отримувала код з його ключа, передавала його на спецапаратуру свого спільника. Маючи готовий ключ, він підходив до автомобіля, натискав кнопку, заводив автомобіль та їхав. Вони обирали лише ті автомобілі, які заводилися без ключа», – розповів ZAXID.NET в.о.начальника управління карногорозшуку ГУМВС України у Львівській області Роман Рибіцький.

Спеціальну апаратуру, як зізналися грабіжники, вони придбали у Польщі. Такі пристрої є незаконними та в кримінальному середовищі мають назву «удочка».

«Для скоєння злочинів зловмисники використовували обладнання, у тому числі й електронне, вартістю майже мільйон гривень. За допомогою цього обладнання вони сканували та глушили радіосигнали, відкривали та заводили авто», – зазначив слідчий.

Автовикрадач за фахом є юристом, хоча, за словами слідчого, ніколи не працював за спеціальністю. А його спільниця – студентка одного з університетів.

Після придбання спеціальної апаратури, вони приблизно місяць вчилися нею користуватися, вибудовували схеми. Не одразу їм вдавалося викрадати автомобілі.

Вилучене у автозлодіїв обладнання

Виявляється спеціальний пристрій під назвою «кодграббер», який зчитує код сигналізації та відмикає автомобіль, можна вільно придбати в інтернеті. На запит Google видає більше десятка сайтів, де можна придбати подібні пристрої. Замовити автосканер можна через електронну пошту. Один з авторів оголошення пропонує відправити замовлення у будь-який регіон України з післяоплатою, або оплатою після першого тестування.

Він запевняє, що пристрій може відімкнути 126 видів електронних автомобільних сигналізацій. Серед них і замки автомобілів преміум-класу –Toyota, Lexus та інші. Коштує такий «кодграббер» 20 тисяч гривень. Звичайно, можна знайти і дешевше, але автор оголошення закликає остерігатися шахраїв які продають «дешеві підробки».

На відео видно, наскільки легко можна викрасти автомобіль за допомогою електронного пристрою

Як розповів ZAXID.NET керівник станції техобслуговування «Авто-студія Гараж 23» Юрій Ноть, хоч дорогі системи захисту автомобілів є досить надійними, але професійним автовикрадачам нескладно їх зламати.  Тому він радить встановлювати механічні сигналізації, або сигналізації з діалоговим кодом.

«Немає такого захисту, який неможливо зламати. Якщо у професіонала є завдання вкрасти саме ваш автомобіль, то він це зробить, але якщо в автомобілі буде встановлена якісна сигналізація, то авто злодієві простіше буде вибрати автомобіль, де встановлена дешева сигналізація, або взагалі її немає», – зазначив керівник СТО.

На крадіжки пара ходила щодня, як на роботу. Хоча не так часто їм вдавалося зламати систему захисту автомобіля. Тому інколи вони викрадали один автомобіль на тиждень, а бували випадки, коли і два за один день.

Одразу після викрадення чоловік сідав за кермо, а жінка залишалася на місці та стежила за поведінкою водія. Чоловік переганяв автомобіль на тимчасовий відстійник – гараж, який вони брали в оренду у кожному місті, де скоювали крадіжки.

Окрім того, у кожному обласному центрі пара орендувала житло. Приїжджали сюди на тиждень-два, пробували викрадати автомобілі та їхали в інше місто.

Зазвичай дорогі автомобілі обладнані системами, які показують місце перебування автомобіля. Але викрадачі мали спеціальні пристрої, які глушили сигнал GPS та телефонний зв’язок.

Автозлодії працювали настільки майстерно, що правоохоронцям вдалося вийти на них тільки після отримання оперативної інформації, після чого почали стежити за парою.

Речі вилучені у зловмисників під час затримання

«На наших очах вони викрали автомобіль Toyota Land Cruiser 200, перегнали його у «відстійник» поза містом, де ми їх і затримали. У цьому відстійнику був ще один автомобіль, який вони викрали кілька тижнів раніше», – зазначив Роман Рибіцький.

Цікаво, що автомобілі Toyota Land Cruiser 200 вони продавали у нерозібраному вигляді перекупникам, які згодом їх перепродували. Решту автомобілів розбирали на запчастини.

За словами слідчого, після затримання міліціонерам вдалося знайти та повернути власникам три цілих автомобілі та шість розкомплектованих. Основні деталі, такі як мотор, у більшості з них були на місці, але самі автомобілі були порізані та потребували серйозного ремонту.

Продаючи автомобілі в розібраному вигляді автозлодії заробляли на них в десятки разів менше від їх реальної вартості. Чоловік навіть мав свій інтернет-магазин для реалізації краденого. Наприклад, на продажі позашляховика Lexus RX 350, який коштує приблизно 1,5 млн грн, вони заробили приблизно 180 тис. грн. Приблизно стільки ж отримали за Subaru Forester 2013 року випуску, який коштує понад $40 тис. Обидві машини викрали у Тернополі наприкінці травня цього року. Ще п’ять автомобілів викрали у Львівській області. Також правоохоронці довели, що вони причетні до крадіжок трьох автомобілів у Волинській області та трьох автомобілів – у Івано-Франківській.

Примітно, що жертвами своїх злочинів вони обирали лише заможних водіїв, викрадаючи автомобілі преміум-класу, які коштують в межах мільйона гривень. Зокрема, викрадали автомобілі конкретних виробників – Lexus, Range Rover, Toyotа. 

Однією із останніх жертв автозлодіїв став польський підприємець, який має успішний бізнес у Львівській області – займається розведенням свиней. Після того, як завдяки львівським правоохоронцям йому повернули викрадений Toyota Land Cruiser 200, польське консульство надіслало подяку міліціонерам.

Зараз затримані перебувають у Львівському СІЗО. Із липня, поки тривало слідство, їхні інтереси представляли двоє адвокатів. На початку листопада кримінальну справу передали до Личаківського районного суду. Але дата слухання наразі ще не призначена. Санкція статті передбачає від семи до дванадцяти років позбавлення волі.