Львівські хірурги провели унікальну операцію чоловікові з підковоподібною ниркою

Ситуація була критична, бо і оперувати було ризиковано, і без операції пацієнт міг померти

14:57, 28 листопада 2019

Операція, яку у відділенні судинної хірургії Львівської обласної клінічної провели мешканцю 71-річному мешканцю Рівного Миколі П., належить до надскладних. Хірурги опинилися у дуже складній ситуації, коли і оперувати пацієнта дуже ризиковано, і залишати його без оперативного втручання також дуже небезпечно. І наприкінці листопада вони таки ризикнули і прооперували чоловіка.

Аневризму аорти виявили випадково під час комп’ютерної томографії

У чоловіка була вроджена вада – підковоподібна нирка, коли дві нирки зрослися між собою. Однак ця вада тривалий час не давала про себе знати, чоловік нормально жив до тих пір, поки у нирці не утворився камінь. Це було у 1992 році. Ось тоді лікарі і сказали чоловікові про його особливість. Миколу Івановича тоді прооперували в Києві, камінь видалили. Він дотримувався дієти, порад лікарів, час від часу їздив на курорти, пив лікувальні мінеральні води, але через 10 років у тій самій нирці знову утворився камінець. Та він був у такому місці, що не заважав нирці нормально працювати, а чоловікові добре почуватися.

Рік тому Микола Іванович відпочивав у Трускавці і у нього зрушився камінь. Чоловікові терміново зробили комп’ютерну томографію і видали несподіваний діагноз: камінь у нирці, звісно є, але він не становить загрози. Загрозою для життя є аневризма (вип’ячування) аорти, доволі великих розмірів, яка утворилася під підковоподібною ниркою і добратися до якої практично неможливо.

«Треба було якось рятуватися. Місцеві лікарі порадили їхати до столиці, в інститут О. Шалімова. Мене в іституті госпіталізували, провели різноманітні обстеження. І лікарі сказали, що дуже складна ситуація, бо аневризма знаходиться під нирками і до неї практично не має доступу, щоб її видалити і поставити протез. Якщо коротко, то мене відмовилися оперувати. Порадили стежити за тиском, дотримуватися дієти, фізично не працювати і з тим я поїхав додому», – розповів ZAXID.NET Микола Іванович.

Утім, чоловік і його донька добре розуміли, чим може загрожувати розрив аневризми аорти. Якщо вона розірветься, врятувати чоловіка не вдасться, тож почали шукати вихід із ситуації. Судинні хірурги з Рівного, за словами чоловіка, порадили їхати до Львова, до судинного хірурга, професора Ігоря Кобзи.

У Львові чоловіка ще раз ретельно обстежили. Аневризма збільшувалася у розмірах і вже почала рватися. Окрім того, була ще судинна аномалія. Здебільшого до нирки йде одна велика судина, а у чоловіка йшло аж шість дрібних судин, чотири з яких відходили від самої аневризми. До і так складної ситуації, додалася ще й ниркова недостатність. У судинах, що відходили від аневризми, утворилися тромби, через що порушилося кровопостачання нирки.

Оперувати не можна залишити

Розділові знаки у цій ситуації довелося розставляти судинним хірургам. А вона була патова: і оперувати ризиковано, і не оперувати вкрай небезпечно.

«Лікарі сказали мені все як є і я вирішив покластися на волю Божу і хірургів, погодився на операцію», – каже Микола Іванович.

До операційної бригади окрім професора Ігоря Кобзи увійшли судинні хірурги Тарас Кобза, Юлія Мота, Юрій Харкавий і анестезіолог Роман Михальчук. Операція тривала п’ять годин.

«Підковоподібну нирку не рекомендують роз’єднувати, бо може виникнути ниркова недостатність. Але ми мусили це зробити, бо інакше до аневризми не дістатися. Ми роз’єднали нирки, на який час відключили їх, видалили аневризму, поставили протез, а тоді реплантували бокові гілочки судин у той протез», – каже Ігор Кобза.

Така патологія, як у рівненчанина, за словами професора, зустрічається вкрай рідко – одна на кілька десятків тисяч операцій. До львівських судинних хірургів останній раз пацієнт зі схожою патологією звертався 10 років тому, але у нього не була така складна операція, як у Миколи Івановича.

«Сьогодні восьмий день після операції. Бачите, я сам спокійно ходжу, почуваюся нормально. Лікарі кажуть, що обидві нирки нормально працюють, аналізи також у нормі. Я б вже ішов додому, на кажуть, що випишуть лише наприкінці тижня», – каже пацієнт.

Лікуюча лікарка Миколи Івановича Юлія Мота повідомила ZAXID.NET, що у cуботу, 30 листопада, пацієнта планують виписати додому.