Львівські художники-аматори передадуть 60 картин «Чорнобильській лікарні»

20:18, 22 березня 2021

Мабуть, не має родини з дітьми, яким б не доводилося звертатися по допомогу до лікарів. Одним потрібна була лише консультація спеціаліста, іншим – лікування у медзакладі. Є, на жаль, діти, які перебувають у лікарняних палатах не то що тижнями, а місяцями. Болючі уколи, неприємні процедури, одна й та ж обстановка тощо пригнічують маленьких пацієнтів. А це не полегшує їній стан, не пришвидшує одужання.

Львівська художниця, викладачка Львівського національного політехнічного інституту, Іванна Бучковська разом з небайдужими львів’янами вирішила внести трішки радості, світлих барв, казки в життя дітей, які перебувають у лікарні. Вони намалювали 60 картин на дитячу тематику, які цього тижня прикрасять стіни відділень Західноукраїнського спеціалізованого дитячого медичного центру, який у народі називають «Чорнобильською лікарнею».

Як розповіла ZAXID.NET художниця Іванна Бучковська, проект «Арт-терапія» народився ще у 2016 році.

«На той час керівником дитячої лікарні ОХМАТДИТ була Мар’яна Возниця. Вона хотіла якось трохи прикрасити білі стіни лікарні. Я відгукнулася на її пропозицію і створила проект «Арт-терапія». Ми зі студентами Політехнічного університету, де я викладаю живопис, малювали картини на дитячу тематику. Це великі роботи, 60х60 або 60х80. Вони виконані на полотні акриловими фарбами. ОХМАТДИТу ми передали близько 700 картин», – каже Іванна Бучковська.

Так склалося, що донька художниці з сином потрапила в дитячу лікарню ОХМАТДИТ. Вона затефонувала з приймального відділення і розповіла, що діти милуються картинами. Вони не сидять у тривожному очікуванні лікаря, а розглядають картини з казковими персонажами, коментують їх, фантазують. Це надихнуло художницю дати проекту «Арт-терапія» друге дихання.

«Я повідомила про це у соціальних мережах і зголосилося 25 людей, які мали бажання навчитися малювати. Полотно, фарби, пензлики – все купували за свої кошти. І все вийшло дуже вдало. Люди, які останній раз тримали пензлик в руках ще у школі, створили для дітей дуже гарні роботи. Знаючи, що їхні картини згодом прикрасять стіни дитячої лікарні, вони вкладали в них всю душу. Цього тижня 60 картин передамо в лікарню», – каже Іванна Бучковська.

У Західноукраїнському спеціалізованому дитячому медичному центрі вже є приблизно 160 картин, які під керівництвом художниці намалювали студенти Політехнічного університету. Тепер передадуть ще 60 картин, які для дітей намалювали львів’яни.

«У Центрі дуже очікують на ці картини. Вже і лікарі, і старші медсестри відділень запитували, коли вони прибудуть. У цих картина є дуже цінне – частина душі людини, яка цю картину малювала. Коли на стінах відділень висять картини з улюбленими казковими героями, пейзажами тощо, увага дітей відволікається саме на них і вони починають почувати себе як вдома: серед своїх книг, домашніх іграшок, казкових героїв. Ці картини відволікають і увагу батьків. Від тих картин йде потужна енергетика і кожна мама, яка потрапляє до лікарні з хворою дитиною, відчуває, що вона не одна зі своєю бідою, а є багато людей, які її розуміють, підтримують і допоможуть», – каже заступниця директора Центру Олена Козлова.

Ігор Корнієнко, керівник Асоціації практикуючих психологів Львівщини, каже, що спостереження за картинами сприяє поліпшенню самопочуття, допомагає звільнитися від негативних емоцій, стресів, депресії. Були дослідження, які підтвердили: у людей, які перебувають в оточенні картин, суттєво знижується почуття тривоги, страху тощо.

«Дуже важлива кольорова гамма. У лікарні, здебільшого, переважає білий колір. Це базовий колір, він сприймається підсвідомістю, як колір спокою. Але… Якщо його забагато, він викликає відчуття незахищеності. А у хворих дітей це викликає ще більший психоемоційний дискомфорт. Тому важливо оживити відділення лікарень іншими барвами, кольорами», – каже Ігор Корнієнко.

За словами психолога, дуже добре, що картини різнокольорові, бо кожний колір у них відіграє свою роль. Скажімо, жовтий колір допомагає вибратися з депресивного стану, добре впливає на нервову систему. Оптимістичним є і жовтогарячий. Ці кольори сприяють виникненню позитивних думок.

Оранжевий дуже добре впливає на кісткові тканини, на їх стимуляцію, ріст. Зелений – зміцнює імунну систему, клітини організму краще регенерують. Синій – розслабляє, допомагає правильно дихати. Фіолетовий знімає депресивні стани.

Позитивний сюжет картини, за словами Ігоря Корнієнка, сприяє тому, що дитина починає мріяти, у неї працює уява, з’являється позитивній настрій, бо при тривалому перебуванні у лікарні уява, гострота вражень знижуються.