"Відповідно до Державної програми медико-санітарного забезпечення потерпілого населення, ми виписуємо рецепти на лікарські засоби "чорнобильцям" безкоштовно. Відшкодування йде з державного бюджету. Але коштів сьогодні недостатньо. Є аптеки, що продають ліки у борг", - заявила сьогодні, 22 квітня, під час засідання Львівського прес-клубу головний лікар Львівського державного спеціалізованого диспансеру радіаційного захисту населення Тетяна Пошивак.
Т. Пошивак прокоментувала ZAXID.NET, що перед річницею Чорнобильської катастрофи лікарі диспансеру взяли на себе добровільно обов’язок до 1 травня "провести медичні огляди всім інвалідам Чорнобиля, для решти категорій постраждалого населення огляди триватимуть до жовтня". За її словами, "є ряд інвалідів Чорнобиля, які вимагають стаціонарного лікування, оперативного втручання, і яким на сьогодні коштів не достатньо. Ми хочемо цими оглядами привернути увагу міністерства охорони здоров’я України і Міністерства надзвичайних ситуацій. Показати, що фінансування, яке йде для цієї категорії населення, є недостатнім. Можливо, буде допомога, буде переглянуто бюджет".
Загалом, за її інформацією, статистика щодо здоров’я "чорнобильців" не оптимістична. "У Львівській області на диспансерному обліку перебуває 8 тис. 495 осіб. З них 5 тис. 664 - дорослі, і 2 тис. 831 дитина і підліток. Загалом в області є 10 тис. 615 осіб, що постраждали від катастрофи на ЧАЕС, - поінформувала Т. Пошивак - Частка визнаних здоровими серед ліквідаторів у Львівській області за останні роки зменшилася на 5,3% і становить 4,9%. Серед евакуйованих із зони відчуження частка визнаних здоровими зменшилася на 2,8% і становить 5,7%. Серед переселених - зменшилася на 1,7% і становить 9,3%".
Головний лікар Львівського державного спеціалізованого диспансеру радіаційного захисту населення також повідомила: "Результати проведених Науковим центром радіаційної медицини Академії медичних наук України досліджень свідчать, що в Україні в період з 1988 по 2007 рік частка здорових серед учасників ліквідації аварії на ЧАЕС зменшилася із 67,6% до 4,08%. Частка хворих на хронічні захворювання зросла з 12,8% у 1988 році до 81,4% у 2007 році. Отже, зростає хронізація захворювань. Особливо зростає первинний вихід на інвалідність. На першому місці серед причин первинного виходу на інвалідність є серцево-судинні патології, на другому - хвороби органів дихання, на третьому - новоутвори і захворювання крові. Високою залишається і в Україні, і у Львівській області, захворювання щитоподібної залози. Передусім серед ліквідаторів і евакуйованих".
Невтішною є й статистика смертності. "Серед дорослого потерпілого населення Львівської області за останні три роки показник смертності зріс від 10,3 на 1 тис. потерпілих у 2006 році до 17,6 на 1 тис. потерпілих у 2008 році. Якщо 2006 року померло 73 особи, то у 2008 - 100. Причини - хвороби системи кровообігу, злоякісні новоутвори, хвороби органів дихання і травлення. Здебільшого помирають хворі віком від 50 років, тобто ті особи, які в молодому віці надавали допомогу як ліквідатори, і яких евакуйовували", - повідомила Т. Пошивак.