Львівські мажоритарники: хто є хто. Частина друга

В очікуванні парламетських виборів-2012

23:23, 31 липня 2012

У цій статті ми продовжимо ознайомлювати читачів із претендентами здобути депутатський мандат у виборчих округах Львівщини.

Нагадаємо, у першій частині названо головних претендентів на те, щоб репрезентувати Львівську область у Верховній Раді від таких округів: 115 (Львів, Сихівський район), 116 (Львів, Залізничний район), 117 (Львів, Франківський район), 118 (Львів, Личаківський район), 119 (Броди), 120 (Городок), 121 (Дрогобич).

Округ №122, місто Яворів

Кількість виборців – 175 091. Межі: Жовківський, Яворівський райони

1. Козак Тарас Романович– заступник голови Громадської організації «Центр «Правова держава», колишній перший заступник голови Державної податкової адміністрації у Львівській області, колишній начальник Західної регіональної митниці, колишній заступник голови Державної митної служби України, депутат Львівської обласної ради IV і VI скликань, народився 6 квітня 1972 року у Львові.

2. Пазиняк Василь Степанович, Партія захисників вітчизни – асистент кафедри дитячої хірургії Львівського національного медичного університету ім. Данила Галицького, депутат Львівської обласної ради III, IV, V і VI скликань, народився 26 березня 1966 року у с. Завадів, Яворівський район, Львівська область.

3. Самардак Ігор Степанович, УДАР – член політради ЛОО УДАР.

4. Босий Володимир Ігорович, Партія регіонів – заступник голови Жовківської райдержадміністрації, нападник ФК «Добросин», народився 12 лютого 1973 року.

Виборчий округ №122, що включає у себе прикордонний Яворівський та Жовківський райони, насправді є не такий прогнозований, як заявляють експерти та аналітики, і перемога одіозного екс-митника Тараса Козака не така уже й очевидна. Він давно працює на окрузі, і тут не посперечаєшся. Однак депутатом Львівської обласної ради Козака обрали у Жовківському окрузі, де і є його базове електоральне ядро. Але навряд чи такий позитивний імідж у нього у Яворівському прикордонному районі, де ходять легенди про цю особистість на посаді начальника Західної регіональної митниці. Хоча сіє-засіває грошима округ Тарас Романович дуже щедро. Реальним опонентом, який може стати ложкою дьогтю в діжці меду, є депутат Львівської обласної ради уже четвертого скликання Василь Пазиняк. Лікар за фахом, із значно скромнішими фінансовими можливостями, який 2010 року по Яворівському мажоритарному виборчому окрузі переміг серед 13 кандидатів. Одним із його опонентів був екс-голова Яворівської районної адміністрації Степан Новосядло. Перевагою Василя Пазиняка є те, що при правильній роботі його штабу він зможе акумулювати голоси, адресовані опозиційному кандидату. Це єдиний округ на Львівщині, де без зайвих конкурентів можуть зійтися у протистоянні кандидат від влади Тарас Козак та кандидат від опозиції Василь Пазиняк, і виборча картинка стане чорно-білою: або ти за владу, або за Пазиняка. Кандидатом від Партії регіонів офіційно затверджений заступник голови Жовківської районної державної адміністрації Володимир Босий, який працює на посаді лише з квітня цього року. Для роздумів Вам скажемо, що на одному з інформаційних сайтів про нього сказано скромно: «починаючи з жовтня 1996 року, працював на різних посадах у різних структурних підрозділах Державної митної служби України». Не виключено, що колись він працював під керівництвом Тараса Козака. Босий – ще один формальний кандидат від регіоналів, які насправді цей округ давно віддали Козаку. Та й прізвище для кандидата від влади не надто вдале.

Округ №123, місто Перемишляни

Кількість виборців – 160 071. Межі: місто Новий Розділ, Золочівський, Миколаївський, Перемишлянський райони

1. Батенко Тарас Іванович, УРП Левка Лук’яненка – кандидат політичних наук, член Наукового товариства ім. Т. Шевченка, голова Благодійного фонду, директор «МН «Дружба», депутат Львівської обласної ради V (голова фракції «Наша Україна») і VI скликань, народився 20 червня 1974 року у Львові.

2. Сірків Михайло Миколайович– начальник Держархбудінспекції України, колишній перший заступник начальника Управління Фонду Державного майна по Львівській області, депутат Львівської обласної ради VI скликання, народився 1955 року.

3. Котеляк Лідія Леонідівна, БЮТ – директор ТОВ «ЛІДА», керівник Львівської обласної організації «Жінки Батьківщини», народилася 13 січня 1963 року у Львові.

4. Федорів Лариса Йосипівна, УДАР – письменниця, колишній головний редактор ВП «Червона калина», депутат Львівської обласної ради IV і V скликань, народилася 6 листопада 1953 року в Луцьку.

5. Дубик Ігор Іванович, Партія регіонів – начальник управління ДПІ у Галицькому районі Львова.

Одним із фаворитів на цьому окрузі є депутат Львівської обласної ради, директор філії «Магістральні нафтопроводи «Дружба» Тарас Батенко. Активно працює на окрузі з 2010 року, саме тоді по одному із округів Золочівщини він переміг на виборах до обласної ради. Потенційно сильним його конкурентом міг бути Петро Писарчук, однак останній зробив ставку на похід до парламенту по списку Партії регіонів. Тарас Батенко є висуванцем Української Республіканської Партії Левка Лук’яненка та отримав підтримку «Нашої України», КУНу, УНП та частково Народного Руху України. Об’єднана опозиція зробила ставку в окрузі на заступницю голови Львівської обласної організації ВО «Батьківщина» Лідію Котеляк. Остання дещо активізувалась і вже місяць є присутньою на окрузі. Кандидатом від Партії регіонів у цьому окрузі задекларований Ігор Дубик. Начальник управління Державної податкової інспекції у Галицькому районі міста Львова буде швидше технічним кандидатом, адже справжню ставку зроблено на депутата Львівської обласної ради Михайла Сірківа. Колишній заступник керівника обласного управління фонду держмайна, очолюючи інспекцію Державного архітектурно-будівельного контролю у Львівській області, має потужні важелі адміністративного впливу, адже видає всі дозволи на будівництво в області. Якщо додати до цього негласну підтримку регіоналів та обласної влади, то отримаємо типового кандидата від влади. Цікавою є позиція Партії Кличка УДАР у 123 окрузі. Вони висунули Ларису Федорів, яка, м’яко кажучи, не вписується у загальнопартійну концепцію «молодої команди Кличка». Схоже, що її особистий рейтинг може лише нашкодити УДАРу, адже він значно нижчий за партійний, тим більше, що 2010 року вона програла вибори до обласної ради, де округ був у 5 разів менший нинішнього. Цікавим фактом є те, що 2010 року нинішній регіонал Ігор Дубик та Лариса Федорів були членами однієї команди і йшли на вибори від Європейської партії Миколи Катеринчука.

Округ №124, місто Сокаль

Кількість виборців – 150 154. Межі: місто Червоноград, Сокальський район, частина Кам’янка-Бузького району

1. Курпіль Степан Володимирович, БЮТ – заслужений журналіст України, власник газети «Високий Замок», секретар Національної спілки журналістів України, народний депутат України V і VI скликань, народився 23 липня 1959 року у с. Пісочна, Миколаївський район, Львівська область.

2. Корнат Андрій Володимирович, НРУ – голова Львівської обласної організації НРУ, депутат Львівської обласної ради VI скликання, народився 9 грудня 1972 року у Червонограді, Львівська область.

3. В’язівський Володимир Михайлович, НУ – керівник виконкому Львівської обласної організації НСНУ, народний депутат України V і VI скликань, народився 21 січня 1963 року в с. Сопошин, Жовківський район, Львівська область.

4. Пшевлоцький Микола Іванович, КУН – перший заступник голови КУНу, голова Львівської крайової організації КУНу, депутат Львівської обласної ради V скликання, народився 2 січня 1956 року в с. Новомалин, Острозький район, Рівненська область.

5. Криштопа Микола Григорович– директор шахти ДВАТ «Шахта «Надія», депутат Львівської обласної ради, народився 26 квітня 1954 року у м. Новошахтинськ, Ростовська область, Росія.

6. Сенюк Андрій, УДАР – голова Сокальської районної організації УДАР.

7. Заболотний Анатолій Григорович, Партія регіонів – генеральний директор ДП «Волиньвугілля», народився 1951 року у Донецькій області.

Один з найбільш розхитаних і «розірваних» округів з точки зору розгубленого та дезорієнтованого виборця. Великі шанси на перемогу в окрузі має чинний народний депутат Степан Курпіль. Але його низька активність на окрузі говорить швидше про те, що все-таки засновник потужного медіа-ресурсу газети «Високий замок» розраховує на статусне місце у списку об’єднаної опозиції. Хоча не виключено, що об’єднана опозиція пропонуватиме його кандидатуру на похід через чистилище мажоритарника у цьому окрузі (текст було написано ще до оголошення партійного списку «Батьківщини», до якого, як нині відомо, С.Курпіль не потрапив – ред.). Двома іншими яскравими опозиційними кандидатами є народний депутат-«нашоукраїнець» Володимир В’язівський та депутат Львівської обласної ради, рухівець Андрій Корнат. Поки немає рішення про єдиного кандидата на окрузі, вони просто розривають опозиційного виборця, тим самим даючи шанс кандидату від влади Миколі Криштопі взяти мандат від округу 28 жовтня. Криштопа – депутат Львівської обласної ради, обраний у мажоритарному окрузі по Червонограду, керівник однієї із шахт міста Соснівки – може значно втратити підтримку в окрузі. Причиною цього є намір «Шахти «Надія», яку він очолює, розробляти пласти під Соснівкою, що може призвести до руйнування міста та екологічної катастрофи великих масштабів. Мешканці регіону б’ють на сполох. Це не на руку Криштопі. Від УДАРу участь у виборах братиме колишній «нашоукраїнець» Андрій Сенюк, який також може долучитися до «ділення» опозиційних голосів, хоча й не такою великою мірою, адже електоральне поле УДАРу та опозиції суттєво різниться і перетинається не настільки сильно. Партія регіонів висунула на округ Андрія Заболотного, генерального директора ДП «Волиньвугілля». Якщо скандал у Соснівці наростатиме, то не виключено, що свої політичні ставки регіонали перенесуть із Криштопи на Заболотного.

Округ №125, місто Старий Самбір

Кількість виборців – 164 027. Межі: місто Самбір, Сколівський, Старосамбірський, Турківський райони, частина Самбірського району

1. Лопушанський Андрій Ярославович– голова благодійного фонду Андрія Лопушанського, співзасновник та співвласник ЗАТ «Добромиль», народний депутат України V скликання, народився 4 грудня 1962 року у м. Добромиль, Львівська область.

2. Тягнибок Андрій Ярославович, ВО «Свобода» – директор фірми «Комплект Груп», депутат Львівської обласної ради VI скликання, народився 1973 року.

3. Гичка Михайло Михайлович, УДАР – головний лікар Львівської обласної клінічної лікарні, депутат Львівської обласної ради, народився 28 серпня 1959 року в с. Губичі, Старосамбірський район, Львівська область.

4. Дейнека Анатолій Михайлович– кандидат економічних наук, начальник Львівського обласного управління лісового та мисливського господарства, депутат Львівської обласної ради, народився 4 жовтня 1967 року в с. Хотешів, Камінь-Каширський район, Волинська область.

5. Фурдичко Орест Іванович– доктор економічних наук, директор інституту агроекології Української академії аграрних наук, народний депутат України ІІІ скликання, народився 10 жовтня 1952 року в с. Стрільбичі, Старосамбірський район, Львівська область.

6. Пукшин Ігор Гелярович,«Єдиний центр» – керуючий партнер адвокатського об'єднання «Адвокатська фірма «Пукшин і партнери», колишній заступник голови секретаріату президента України, народився 28 липня 1965 року в с. Яблунька Турківського району Львівської області.

7. Щекун Василь Йосипович, Партія регіонів – депутат Сколівської районної ради, пенсіонер МВС, народився 1969 року.

Виборчий округ № 125 на сьогодні нагадує рулетку. Попри те, що в цей округ протягом кількох останніх місяців один із потенційних лідерів гонки Андрій Лопушанський вливає потужні фінансові ресурси, його політтехнологи навряд чи можуть гарантувати йому стовідсотковий позитивний результат для нього. Його позиції сильні, однак бренд «Свободи» для Андрія Тягнибока із значно скромнішими ресурсами впевнено сидить на рейтинговому хвості Лопушанського. Округ ще й до того складний своїм географічним розташуванням та не дуже монолітними комунікаційними каналами. Працювати на ньому потрібно важко і специфічно. Андрій Лопушанський – екс-заступник голови «НАК Нафтогазу України» та кум колишнього лідера Конгресу Українських Націоналістів Олексія Івченка. Андрій Тягнибок – рідний брат лідера ВО «Свобода» Олега Тягнибока. Подейкують, що цей округ, як запасний варіант потрапляння до парламенту для себе залишив Олег Тягнибок. У разі непроходження його політичної сили до парламенту він розраховує, що брат Андрій, який отримає мандат від округу через перевибори передасть йому депутатські повноваження. Від УДАРу тут кандидуватиме головний лікар Львівської обласної клінічної лікарні, депутат Львівської обласної ради 53-річний Михайло Гичка. У цьому випадку знову підводить логіка тези про «молоду команду Кличка». Гичка, як і Лариса Федорів, встиг побувати у партіях з діаметрально протилежними політичними платформами. Піку своєї політичної кар’єри він уже досяг, і сподіватись на приріст рейтингу навряд чи варто. Впливовою постаттю на окрузі залишається Орест Фурдичко. Він має достатньо потенціалу, щоб позмагатись у цьому окрузі. Однак, якщо він відмовиться від балотування, то це тільки додасть голосів Лопушанському в окрузі. Від Партії регіонів на округ іде депутат Сколівської районної ради Василь Щекун. Шансів у нього переламати ситуацію на свою користь майже немає. Ще один кандидат для штабної звітності регіоналів, який працюватиме як громовідвід. У цьому окрузі влада може зробити ставку на Анатолія Дейнеку, начальника Львівського управління лісового та мисливського господарства, депутата Львівської обласної ради, обраного у Сколівському районі. Важко переоцінити його впливи у Карпатському лісовому окрузі, а в купі із негласною підтримкою влади це дає йому бонуси ще до офіційного старту кампанії. Кандидуватиме також по цій мажоритарці колишній заступник голови Секретаріату президента Ігор Пукшин. Він активний на окрузі інвестує в кампанії достатньо великі кошти. Одне слово, округ-загадка, робіть свої ставки.

Округ №126, місто Стрий

Кількість виборців – 153 655. Межі: міста Моршин, Стрий, Жидачівський, Стрийський райони

1. Канівець Олег Леонідович, Громадянська позиція – голова благодійного фонду «Добре серце», голова правління ЗАТ «Видобувна компанія «Укрнафтобуріння», колишній голова Української партії, народився 3 червня 1963 року в с. Нежухів, Стрийський район, Львівська область.

2. Кіт Андрій Богданович,УДАР – магістр економіки, заступник генерального директора товариств «Вінал Агро» і «Княжі Лани», депутат Львівської обласної ради, народився 2 листопада 1971 року у Львові.

3. Осташ Ігор Іванович– колишній посол України в Канаді, колишній віце-президент ОБСЄ, народний депутат України ІІ, ІІІ, IV скликань, народився 4 серпня 1959 року в с. Дуліби, Стрийський район, Львівська область.

4. Гладій Михайло Васильович– колишній віце-прем’єр-міністр України з питань АПК, двічі голова Львівської облдержадміністрації, народний депутат України IV і V скликань, народився 6 листопада 1952 року у с. Стрілків, Стрийський район, Львівська область.

5. Карпінський Зіновій Євстахійович, КУН – генеральний директор ТОВ «Екран», депутат Львівської обласної ради VI скликання, народився 1955 року.

6. Тенюх Ігор Йосипович, БЮТ – адмірал, колишній командувач ВМС України, колишній заступник начальника Генштабу ЗСУ, народився 23 травня 1958 року у м. Стрий, Львівська область.

7. Загородний Василь Іванович, Партія регіонів – заступник директора ТОВ «Форт-Агро-Буд», заступник голови Стрийської районної організації Партії регіонів.

Два кандидати, які працюють тут уже не перший місяць, – це депутат Львівської обласної ради Андрій Кіт та громадський діяч Олег Канівець. Андрій Кіт є висуванцем УДАРу, який при дуже прискіпливому погляді Віталія Кличка та його команди міг би і не пройти сита політичної люстрації. Невідомо, як поведеться колишній соратник Сергія Тігіпка у майбутньому парламенті, якщо його оберуть. Не факт, що він увійде до фракції УДАРу, як декларує це сьогодні. Точок, на які може натиснути влада у розмові з Котом, є достатньо. У його виборчій команді працює голова Жидачівської районної ради «нашоукраїнець» Ігор Кос, який забезпечував своїй політичній силі хороші результати на виборах у 2006, 2007 роках у цьому районі. Потенційний електорат Андрія Кота базується у Жидачівському районі, і це його локалізує. Інший кандидат по округу Олег Канівець працює ширше і наразі має статус кандидата від Об’єднаної опозиції, що безумовно підсилює його шанси зосередити на собі увагу опозиційного виборця. Загадкою залишається похід Ігоря Осташа, дипломата, народного депутата трьох скликань на парламентські вибори по мажоритарному окрузі. Швидше за все він шукатиме місце у виборчому списку якогось із об’єднання опозиційних партій. На опозиційному електоральному полі округу може також зіграти Зіновій Карпінський від КУНу. Партія регіонів висунула у кандидати директора ТОВ «Фронт-Агро-Буд» Василя Загородного. А на кого робитиме ставку влада можна буде сказати лише після повного формування пулу мажоритарників у окрузі №125. Не виключено, що на арені цього округу з’явиться інший екс-губернатор Михайло Гладій.

***

Ось такий розклад сил на округах до початку парламентської виборчої кампанії. Опозиція так і не спромоглась забезпечити єдиного опозиційного кандидата на кожен округ, як це декларували на початку року. Більше того, опозиція розділилась як мінімум на три табори. Перший – це офіційна Об’єднана опозиція на чолі з Яценюком, до якого увійшли «Фронт змін», ВО «Батьківщина» та ВО «Свобода», Друга частина – це уламки КОДу, який так і не консолідував політичні середовища перед загрозою режиму Януковича. Третій – це проект Ющенка, куди увійшли «Наша Україна», КУН та УНП. Якщо додати до цього ряд самовисуванців від інших опозиційних партій, то роздробленість політичних сил гнітить виборця, що може негативно відзначитись на явці у день виборів та на результатах для самої опозиції.

Соціологічні дослідження, проведені в області, чітко демонструють чинники, які будуть визначальними для виборця області. Перший – це конкретні справи кандидата і його робота на окрузі, а другим визначальним чинником є його належність до опозиційного табору. Варто відзначити, що лише 5 округів в області мають яскраво виражених фаворитів, а у решті визначальним стане голосування виборця, який сьогодні ще не прийняв рішення за кого голосуватиме на парламентських виборах. Тому, боротьба у більшості округах ще попереду і з наближенням до 28 жовтня лише загострюватиметься.