Кінець цього світу і друге пришестя Христа – словом, Апокаліпсис на іконі представили на виставці в Національному музеї. Наші іконописці нещодавно повернулися з пленеру, що відбувся у вересні в польському селі Новиця. Окрім львівських митців, туди на два тижні з’їхалися іконописці Білорусі, були й місцеві – всього їх понад три десятки. Щодня ходили на Літургію, а замість Апостола читали Одкровення від Івана Богослова, про кінець світу. Обдумували почуте – а відтак на тему Апокаліпсису писали ікони.
«Битва Архангела Михаїла і поверження ним сатани» – ікона нашого Романа Зілінка. Митець, що творить в стилі народної ікони, встиг написати за пленер три твори: ще «Спаса в славі» як суддю, що прийде судити кожного, і «Лоно Авраама».
«Лоно Авраама» – це як фрагмент такого раю, де праведники спочивають й очікують друге пришестя Христа і де вони після пришестя будуть вповні насолоджуватися Небесним Єрусалимом. Вони в очікуванні», – розповів іконописець, працівник Національного музею Роман Зілінко.
Іконописець Тарас Новак, що на пленер потрапив вперше, зобразив Того, «хто є, хто був і хто приходить» – Христа на троні.
«Христос в мене світиться, позаду нього є стилізоване сонце, яке символізує божество, те добро, оту ласку до нас. Найперший посил того нашого з’їзду в Новиці був таким: Христос не приходить, щоб судити, щоб гнобити і наказувати, Христос приходить, щоб спасати», – уточнив іконописець, викладач кафедри сакрального мистецтва Академії мистецтв Тарас Новак.
Зібрали митців Товариства греко-католицької молоді «Сарепта» та друзів Новиці, а також з кафедри сакрального мистецтва Львівської академії мистецтв. А вже тепер виставка помандрує своїм маршрутом.
«Буде презентована в різних галереях: в Криниці, у Мінську, в Жешуві, в Польщі, у Луцьку – тут в нас на Волині, а також у Варшаві», – додала мистецтвознавець Роксолана Косів.
А опісля найкращі ікони увійдуть до збірки сучасного іконопису в польському містечку Криниця-Здруй.