Львівські музейники відкрили нові факти про творця гімну України Михайла Вербицького

17:05, 7 грудня 2015

До 200 річчя отця Михайла Вербицького, у день його смерті, 7 грудня, у Музеї національно-визвольної боротьби презентують виставку раритетів, які могли йому належати, і відкривають несподівані факти з його життя.

Дотепер було відомо, що отець Михайло Вербицький, автор музики до гімну України, мав лише синів. Та несподівано музейники знайшли церковну книгу з метриками, де отець Вербицький власноруч залишив запис.

«Він написав таке: 20 серпня 1852 рік у селі Завадів, у родині Вербицких померла Марія, якій виповнився 1 рік і 9 місяців. Із цього можна однозначно сказати, що йдеться про доньку Михайла Вербицького», – розповіла старший науковий співробітник Музею національно-визвольної боротьби Світлана Кочергіна.

Виставка в Музеї національно-визвольної боротьби – це результат експедиції селами, де служив на парафіях отець Вербицький – Завадів і Залужжя на Яворівщині та Стрілки на Старосамбірщині.

«Усе це було забуте, покрите порохом історії і нам довелося вишукувати речі по закутках церковних, по скринях стародавніх, власне стародруки якраз зберігали у церковних скринях стрілківської і завадівської церкви», – пояснила голова львівської ГО «Жіночий вибір» Ганна Папірник.

Вишукали речі, якими, ймовірно, користувався Михайло Вербицький під час богослужінь – хрести, вишиті рушники, ікони, священичі ризи і фелон. Їх презентують на виставці.

Там же ж представив родове дерево праправнук творця гімну України, львів'янин Андрій Вербицький.

«У нашій родині з покоління у покоління мало що передали про отця Михайла, бо ж минуло два століття. У генеалогічних дослідженнях я дійшов максимум до батька отця Михайла. Знаємо, що його друга дружина була французького походження. А щодо третьої дружини – це для нас наразі інтрига, я тільки вчора про то дізнався, що була третя. Але то ще треба дослідити», – розповів Андрій Вербицький.

Після експозиції музейники відреставрують раритети і повернуть у села. У Завадові ж обіцяють збудувати музей отця Вербицького, де зберігатимуть ці експонати.