Львівські реставратори шукають давнє зображення старовинного вітражу

19:59, 21 січня 2015

Відновлення одного із найбільших львівських вітражів затримується через те, що немає його автентичних фотографій. Йдеться про скляну мозаїку, яка заповнювала усю сходову клітку в будинку на вулиці Герцена, 6. 

«Сам будинок є дуже цікавий, збудований у 1912 році. Унікальний і вітраж у ньому. Він один з небагатьох такого типу – він є великий, досить добре збережений і він є правдивий. Це не мальований вітраж. Ми вітражі зустрічаємо досить часто у житлових будинках того періоду. Тоді була така традиція - види зі сходової клітки на внутрішні двори закривати. Але не завжди ті вітражі були такі коштовні як цей», - розповіла начальник міського управління охорони історичного середовище Лілія Онищенко. 

Вітраж з будинку на Герцена має сюжетну лінію: на останньому поверсі він зображує небеса, нижче – гори, далі – ліси. А от на першому поверсі фрагмент був розбитий ще багато років тому. Що було зображено там, сучасні дослідники не знають. Тому і відновити його зараз складно.

Реставратори – доцент кафедри художнього скла Львівської академії мистецтв Олег Янковський та архітектор Валерій Симонян – історичні зображення вітражу шукали скрізь. Розповідають, що польська фірма, яка його виготовляла, дотепер існує у Кракові. Тому митці по допомогу звертались навіть туди, сподіваючись відшукати оригінальні макети. Але поки, що марно. 

«Якщо хтось, можливо, має стару фотографію, газету, журнал того часу, де можливо є хоча би чорно-біла фотографія того вітражу, то, будь ласка, зголосіться», - звернувся до львів'ян Олег Янковський.

Зараз старовинний вітраж відновлено наполовину. Проте, реставрації не було б взагалі, якби не підтримка німецького товариства ГІЗ. Там після огляду будинку вирішили фінансувати усі роботи повністю. Бо про цей вітраж у товаристві знали ще п'ять років тому. Зараз німецька сторона надає 170 тисяч гривень – не лише на відновлення самого скла, але й на металеве обрамлення малюнку, його встановлення та реконструкцію відкосів.

«Особливістю цього вітражу є те, що він не є поділений на вікна між поверхами, а, власне, що це є вітраж, який починається знизу і йде до самої гори будинку. Окрім того, він є яскравим прикладом галицької сецесії », - наголосив експерт товариства ГІЗ Крістоф Юнгенс. 

Історичні вітражі у житлових будинках у Львові інвентаризували ще п'ять років тому, розповіла Онищенко. Проте зараз, за її словами, через брак коштів на реставрацію частину цих витворів місто уже втратило.