П’ять величезних фур гуманітарної допомоги отримали львівські волонтери від діаспори з Америки, Німеччини і Люксембурга. Це десятки інвалідних візків, операційні ліжка, медикаменти і навіть апарат УЗД.
Допомогу розподілять між шпиталями всієї України. Це найбільший вантаж, який отримували місцеві волонтер з-за кордону. Він міг би врятувати вже не одне життя, але два місяці лежав на складі за решітками і пломбами, бо чекав розмитнення. І тільки цього тижня митниця визнала посилку гуманітарним вантажем і дозволила її роздавати.
«Є маса медикаментів. Є так зване ентеральне харчування для осіб, які знаходяться в комі. Воно у нас дуже дороге. Є і реанімаційні візки, і реанімаційні столи, і спеціальне обладнання для реанімаційних, і столи огляду, дуже багато всього», – розповів голова благодійного фонду «Нова країна» Ростислав Макух.
Найдорожчий серед вантажу – апарат УЗД. Він поїде у Рівненський військовий шпиталь.
«Апарат цей купувався на вагу. В Америці є така система, що лікарні, придбавши нове обладнання, віддають чи легкокористоване, чи зовсім нове, так само медикаменти, які не використовують, спеціальній біржі. А та продає волонтерам за дуже смішними цінами. Правда, потім треба подавати звітність, куди пішли медикаменти, обладнання. Якщо раптом виявлять, що їх використали з комерційними цілями, з такими волонтерами більше ніхто не працюватиме», – зазначив американець українського походження, представник «Клівлендської майдан асоціації» Ігор Коваль. За цей апарат, за його словами, заплатили 600 доларів США, тоді як його реальна ціна – сотні тисяч доларів.
Благодійники приїхали перевірити, куди потрапить вантаж, бо мають за нього звітувати. Привезли допомоги на 10 тисяч доларів, але, кажуть, її реальна вартість майже 150 тисяч. Гроші збирали по всій Америці.
«Наприклад, я створив таку акцію «Проживи в Америці без 100 доларів один день». І ми буквально за один місяць зібрали 9 тисяч доларів. Замість того, щоб обливати себе (поширена акція Ice Bucket Challenge, – ред.), люди казали: я проживу в Америці без ста доларів і давали 100 доларів. Жертвують переважно українці. Хочу сказати, що серед діаспори дуже великий інтерес до подій, які відбуваються зараз на сході України. Люди готові допомагати і дуже переживають за те, що відбувається», – зазначив Ігор Коваль.
Тим часом першу партію допомоги повезли до Артемівська. Після загострення ситуації в Дебальцевому, там потребують усього. «Два дні тому я дзвонив до хлопців, то казали, що в них буквально вже нічого нема, бо за один день привозять до 150 поранених. Це тільки військових, а туди звозять ще й цивільних, тому що це центральна районна лікарня. Дуже багато цивільних поранених», – додав волонтер Василь Антонишин.