Перша новинка львівського «Електрону» – електробус – вже намотує кілометри біля території заводу. А львів’ян почне возити в межах 10 днів.
Вперше електробус презентували на «Електроні» в листопаді минулого року. Тоді подивитись на львівське творіння приїхав міністр інфраструктури. Два місяці по тому машина нарешті виїжджає з цеху, щоби пройти виробничі випробування. Має наїздити 200 км. В роботі електробус дуже схожий на тролейбус, але зручніший, бо не прив’язаний до мереж, каже водій із 30-річним стажем.
«Коли я прийшов, то були 9ТR – маленькі старенькі, круглі ще, але з часом пішли 14-ті, потім «ЛАЗи» тепер пішли тролейбуси від «Електрону» і зараз електробус. Все у світі росте і ми мусимо рости», – розповів водій електробуса Володимир Крушельницький.
Заряду батарей вистачає на 220 км. Це дві робочі зміни. Розганятися може до 70 км на годину. Всередині нічого зайвого. Є місце для інвалідів. Маркування українською. Начинка електробуса під обшивкою. Його роботу контролюють десятки процесорів. Саме за ними спостерігає програміст.
«Є велика кількість батарей, для того щоб забезпечити роботу. Вони працюють в напруженому режимі, заряджаються, розряджаються. Треба постійно контролювати їхні параметри: напругу, ємність, температуру», – пояснив системний програміст Павло Годлевський.
Найважче було розробити систему електронного управління. Цю роботу взяв на себе телевізійний завод «Електрон». Тут поєднані механіка, електроніка та програмування.
«Досі ці системи купляли за кордоном. Підібравши львівських програмістів, радіоелектронщиків, ми сформували групу і впродовж року розробили низку систем електронного управління», – пояснив генеральний директор телевізійного заводу «Електрон» Орест Яремчук.
Перший український електробус коштує 9 млн грн. Розробники запевняють: за 3,5 роки він окупиться. Адже не потребує пального і дешевий в обслуговуванні.
«Ціна його експлуатації денна дуже низька – це приблизно 200 грн. Якщо порівняти з дизельним аналогічним автобусом – це у 10-15 разів більше – там 2-2,5 тис. грн. І ще в нас немає ремнів, фільтрів», – зазначив директор «Електронтрансу» Василь Пецух.
У «Львівелектротрансі» вже знають, де курсуватиме електробус – за 13-м тролейбусним маршрутом. А от коли – точної дати ще немає.
«Маємо велику надію, що найближчим часом, можливо, до 7-8 днів після вдалих випробувань ми його запустимо в експлуатацію», – уточнив директор ЛКП «Львівелектротранс» Михайло Сидорович.
Додамо, що це перший електробус в Україні та ще й свого виробництва. Схожі є в Німеччині, Бельгії та Лондоні.