Львівський фестиваль «Кіт Ґаватовича» буде експериментом для учасників і глядачів

Покажуть вистави, яких раніше просто неба театри не демонстрували

19:55, 31 серпня 2016

Вперше у Львові і вперше в такому форматі: уже цими вихідними, 3-4 вересня, у Парку культури ім. Богдана Хмельницького відбудеться театральний фестиваль під дивною назвою «Кіт Ґаватовича».

Якуб Ґаватович – це той, кому фестиваль частково завдячує своєю появою. Драматург XVII сторіччя родом з Кам’янки-Бузької. «Продали кота у мішку» – одна з його інтермедій, які показували на вулиці.

А одні з майбутніх учасників театрального фестивалю під відкритим небом напередодні готують документальну виставу про свої власні долі.

«Коли ми почали готувати у Сімферополі мітинги протесту, мені стали надзвонювати різні люди і погрожувати, а закінчувалися ці розмови завжди однаково: «в милицию даже и не думай обращаться, потому что будешь пару дней сидеть в подвале». Вони мені телефонували декілька днів і я потім додому після того вже не ходив, ночував у знайомих, родичів. Але їхати не збирався. У мене в Сімферополі була робота, житло. Все було стабільно. Та згодом таки довелось поїхати», – розповів переселенець з Криму Ельдар.

Насправді усі учасники документальної вистави про переселенців – не актори. Але навіть покинувши свої домівки, тут вони не хочуть бути чужими.

«Ми залучаємо до вистави і сучасних переселенців зі сходу, з Донбасу, і татарина з Криму, і лемків, які були переселені сюди в минулому столітті, в 40-х роках. Мені так видається, що у львів’ян є таке трохи «присвоєння» міста. Хоча насправді, якщо копнути глибше, у кожного батьки або бабусі-дідуся, третє покоління, звідкись переселені. Наприклад, я себе вважаю львів’янкою, але моя бабця приїхала сюди з Дніпропетровська», – пояснила співавторка проекту Леся Берездецька.

Однак і для професійних театрів «Кіт Ґаватовича» також цікавий. Курбасівці будуть хедлайнерами першого фестивального дня. У суботу вони вийдуть із п’єсою «Йогана – жінка Хусова», яка наразі є частиною їхньої вистави «Апокрифи».

«Чому саме її? Тому що ми насамперед дуже якось так вивіряли, що може запасувати до такої відкритої вуличної сцени. Бо це трошки інша специфіка, коли ти працюєш в малому залі – от тут глядачі, і ти маєш можливість працювати з якимись тонкими речами. Велика сцена – там інші закони і, відповідно, треба на це орієнтуватися», – зазначив директор театру ім. Л.Курбаса Микола Береза.

Фестиваль буде експериментом і для глядачів, і для учасників – кажуть організатори. Бо тут покажуть вистави, яких раніше під відкритим небом театри не демонстрували.

«Крім цього ми хотіли зробити такий фестиваль, де глядач сам стає учасником такого театрального процесу. Тому ми зробили таку програму, де вони зможуть послухати лекції, де зможуть взяти участь в тренінгах, у творчому майстер-класі, у творчих студіях. Це все триватиме два дні – 3-4 вересня, і всі заходи у програмі безкоштовні», – повідомила директор фестивалю «Кіт Гаватовича» Єва Якубовська.

Творчі сніданки з акторами Олегом Стефаном та Ірмою Вітовською будуть частиною фестивалю у Парку культури, куди усіх запрошують цими вихідними.