Львівській області потрібна єдина багатопрофільна дитяча лікарня національного рівня

12:06, 12 липня 2023

На сьогодні Львівській області потрібна єдина багатопрофільна дитяча лікарня національного рівня, і створити її можна вже зараз – шляхом об’єднання двох успішно працюючих закладів в одну лікарню.

Визначні здобутки КНП ЛОР ЗУСДМЦ (в народі Чорнобильська лікарня) та КНП ЛОР «ОХМАТДИТ» важко недооцінити: Центр є безальтернативним лікувальним закладом для великої когорти важкохворих дітей, в т.ч. з онкологічними патологіями, а ОХМАТДИТ є першим рятівником дітей Львівщини при настанні гострих станів педіатричного та хірургічного профілів. Здавалось би, два успішні, не конкуруючі заклади, навіщо чіпати те, що й так чудово працює?

Усе заради майбутнього, адже на сьогодні обидва заклади перебувають на вершині свого самостійного розвитку й подальше вдосконалення неминуче призведе до протистояння. Можливо конкуренція добрий стимул для гравців медичного бізнесу, однак вона є недоцільною ба навіть шкідливою коли в обох закладів один власник – територіальна громада Львівщини (Львівська обласна рада).

За останній час суттєво зросли матеріальні потужності обох закладів, завдяки чому розпочато трансплантацію кісткового мозку діткам, виконуються хірургічні втручання для лікування діток, яких раніше вважали невиліковними дітками з інвалідністю, зроблено ремонти приміщень з урахуванням нових вимог інклюзивності, підвищено енергоефективність будівель, оновлено обладнання. Однак, як відомо «лікують не стіни». Основним багатством обох лікарень є їх злагоджені колективи медичного персоналу. За умови їх повного збереження та об’єднання буде досягнуто основної передумови розвитку дитячої медицини Львівщини та організації потужного дитячого медичного закладу національного та міжнародного рівня спроможності.

Чому конкуренція при розвитку неминуча? Як відомо, що в Україні вже якийсь час триває реформа порядку надання спеціалізованої медичної допомоги. На сьогодні уже всі лікарні стали комунальними некомерційними підприємствами. Це надає їм певну самоврядність та можливість розвитку на власний розсуд з урахуванням законодавчих векторів медичної реформи. Держава більше не виділяє кошти за ліжко-місце, за кількість ставок персоналу, пацієнти не прив’язані до території своєї реєстрації і можуть самі обирати того лікаря і заклад, в якому бажають «спожити» медичну послугу в обмін на гроші з бюджету України. Кошти з Державного бюджету України через Національну службу здоров’я (НСЗУ) сплачуються лікарні за кожного пролікованого в ній пацієнта. Позитивний результат не змусив себе довго чекати, оскільки публічні (комунальні/державні) медичні заклади стали повноцінними гравцями ринкової економіки і почали конкурувати за кращість та першість, адже пацієнт це по суті клієнт і може обирати сам куди за ним підуть його гроші.

Для залучення коштів з Державного бюджету України медичні заклади контрактуються із НСЗУ. Чим більше різноманіття послуг, які може надати лікарня та об’ємів пролікованих на її базі випадків захворювань тим більше зароблених коштів, за якими неминуче вкладення в модернізацію та розвиток, конкуренція між закладами за кращих лікарів з диференційованою заробітною платою. 28 лютого 2023 р. вступила в дію постанова КМУ №174 щодо формування спроможної медичної мережі. Згідно вимог цієї постанови уряду в межах області формується госпітальний округ, спроможна мережа якого повинна мати не більше однієї надкластерної дитячої лікарні. Що означає надкластерна – це та яка буде максимально оснащена сучасним обладнанням та надаватиме пацієнту найширший спектр послуг. Щоб бути надкластерною лікарня повинна надавати медичні послуги за 22 напрямами. Поділ кожної території на госпітальні кластери – це спосіб збалансувати переваги та недоліки децентралізації, коли територіальна громада буде чітко знати, до якого госпітального кластеру вона належить та мусить враховувати роль свого медичного закладу в роботі всієї системи. Госпітальне планування надає кожній громаді орієнтир: де і які послуги мають отримувати мешканці, де необхідна співпраця з іншими громадами. Подібна система є основою побудови госпітальних мереж у країнах ЄС.

Департаментом ОЗ ЛОВА було розроблено проект спроможної мережі, де було визначено КНП ЛОР ЛОДКЛ ОХМАТДИТ як надкластерну лікарню. Однак, цей статус надано лікарні «авансом», оскільки стільки послуг лікарня не надає і надати не може, у зв’язку із обмеженістю площ та банальною недоцільністю розвитку таких самих напрямів медичної допомоги, які вже успішно надаються у ЗУСДМЦ і навпаки. До прикладу, якщо на базі Охматдиту немає дитячої онкології, а вона успішно працює у ЗУСДМЦ, то не доцільно розвивати ще одну онкологію, а краще поєднати свої зусилля, так само із ургентною хірургією, якщо вона добре поставлена на базі ОХМАТДИТУ – немає потреби розвивати її ще у ЗУСДМЦ на це немає ні коштів обласної громади ні запиту з боку пацієнтів.

Відтак потужності, склади колективу та інфраструктура КНП ЛОР ЗУСДМЦ та КНП ЛОР «ОХМАТДИТ» є самодостатніми, та водночас взаємодоповнюючими та взаємопідсилюючими, що створює можливість створити об’єднану надкластерну дитячу лікарню.

Чому попередні спроби об’єднання не увінчались успіхом? Коли у 2019 була зроблена перша спроба об’єднати ці заклади, не всім працівникам була зрозумілою необхідність таких кроків, адже мало хто знав та розумів суть медичної реформи, яка ще була попереду. Відтак рішення було заблоковане протестами медичного персоналу, який просто боявся за своє майбутнє, адже форма об’єднання на той час виглядала неприпустимою – ліквідація. По друге, перешкодою стало бажання кожного закладу зберегти свою назву, адже колектив кожної з лікарень вважає свою назву брендом, проте на мою думку не варто на цьому зациклюватись, адже всі давно забули про «Топольну», а тепер гудуть про перше ТМО, яке як не крути, показує неймовірні результати успіху завдяки новій та прогресивній команді лідерів.

На сьогодні, коли переважна більшість обидвох колективів та керівництво лікарень розуміє необхідність такого кроку, коли влада готова дослухатися до побажань щодо форми об’єднання настав найкращий момент для взаємовигідного об’єднання заради надання кращої медичної допомоги нашим дітям, які на це дуже заслуговують, а особливо зараз в час такої жорстокої війни, коли Львівщина стала прихистком для величезної кількості дітей.

Відтак за результатами нарад та детальних обговорень даного питання представниками обох колективів, пацієнтських організацій, благодійних фондів, міжнародних, опікунської ради та локальних експертів системи охорони здоров’я, ми вважаємо, що створення єдиної об’єднаної дитячої лікарні Львівщини з найширшим переліком напрямів надання медичної допомоги та спільним баченням майбутнього є стратегічно продуманим кроком для забезпечення прав дітей не тільки Львівської області на максимально якісну медичну допомогу.