Львівській обсерваторії потрібен новий телескоп

Телескоп - в ящик

20:10, 26 червня 2014

Наукові розробки львівської обсерваторії вкриваються порохом, через брак коштів. Ще кілька років тому установа виборола фінансування на проект побудови надсучасного телескопа, втім як тільки змінилася влада, про гроші для обсерваторії не згадують.

Наймолодший телескоп обсерваторії Франкового університету фіксує розташування штучних супутників із 1992 року. На новішу техніку установа замахнулась вже у 2000-х.

Планували своїми силами збудувати мережевий телескоп. Через інтернет він з'єднався б з іншими приладами планети, а отже і дав би доступ львівським науковцям до неба над іншими континентами.

Театр з вішалки, а телескоп із дзеркала. Одна третя телескопа у науковців була із самого початку. Надчутливе дзеркало залишилось установі у спадок ще з Радянських часів.

Відтак, в обсерваторії вирішили змайструвати сучасний телескоп, який би дав змогу досліджувати таке явище як гама-спалахи. Вони утворюються під час злиття двох зірок. Як наслідок, часто утворюються чорні діри. Це тема, яку активно вивчають науковці по всьому світу. Втім, аби відстежити вибух потрібна чутлива та дуже оперативна техніка.

У світі вибух, який відбувся, фіксує космічний телескоп, отримані координати він передає на землю. За лічені секунди всі наземні телескопи підключені до мережі, автоматично розвертаються аби зібрати якнайбільше даних про спалах.

Орієнтовно телескоп із такою функцією коштує мільйон-півтора доларів. У львівській обсерваторіїї придумали як зробити прилад за 200 тисяч. За дизайном та можливостями він має нагадувати італійський "Тенагра". В 2009-му установа навіть перемогла у конкурсі.

Від уряду науковцям обіцяли 250 тисяч гривень. Однак, і цих грошей ніхто не побачив. На даху до сьогодні зберігаються деталі, які виготовили науковці. Це елементи труби, павільйону та монтування для телескопа. все з найлегших матеріалів, аби прилад міг швидко розвернутись у бік вибуху.

Журналістам астрономи переповідають історію про містера Кацмана, який заповів мільйон доларів одній з каліфорнійських обсерваторій. Зараз там працює схожа техніка, до тієї, що хотіли створити у Львові. Названа іменем благодійника. Тож науковці не полишають надії таки добудувати телескоп і жартують: бракує їм лише власного Кацмана.