До львівського ОХМАТДИТу передали апарат штучного дихання, який придбали за кошти Посольства Японії в Україні. ОХМАТДИТ став учасником грантової програми. Впроваджувала її Асоціація «Єврорегіон Карпати – Україна» спільно з обласною радою.
На грантовий апарат штучного дихання в реанімації ОХМАТДИТу чекали давно. Бо за рік туди потрапляє близько 300 дітей. Дві третини з них потребують вентиляції легень. І навіть з подарунком від японського уряду апаратів зараз – лише шість.
«В нас відділення на дев’ять ліжок. Тобто ми мали б мати десять апаратів штучного дихання нормального або високого класу. Наразі маємо оцей і ще один аналогічний. Всі решта апарати в нас класом нижче», – розповів завідувач відділення анестезіології та реанімації ОХМАТДИТу Андрій Альбокрінов.
Водночас у межах цього ж гранту надходження отримала ще й лабораторія. Два надсучасні аналізатори визначають вісімнадцять показників крові лише за дві хвилини.
«То дуже дороге задоволення. Один аналіз крові коштує від 12 до 15 доларів. Але там повністю визначаються всі гази, електроліти, які є в крові. Нам дали до апаратів 50 пробних касет тих аналізів. Ми вже зробили 36. Намагаємось робити їх тільки для важкохворих дітей», – повідомила завідувач лабораторії Наталія Ференц.
Аналізи наразі безкоштовні. Але для них потрібні дороговартісні розхідні матеріали. Тому вже з осені на послуги лікарняних лабораторій, можливо, запровадять госпрозрахунок.
«Ми обов’язково приймемо у вересні відповідне рішення обласної ради, згідно з яким буде можливість отримувати легально кошти від пацієнтів, які поступають на лікування. І таким чином ми підтримаємо лабораторну галузь в кожній лікарні зокрема», – зазначив голова Львівської обласної ради Олександр Ганущин.
«Якщо зробити біохімічний аналіз десь у приватника коштує 700 грн, то в нас по собівартості буде виходити 350 грн. Це я вже заклав, що 50 грн буде навіть на розвиток лікарні. Обласна клінічна лікарня щоденно робить до 200 таких аналізів. Можете собі порахувати, скільки ж грошей ходить по приватниках, коли до них звертаються пацієнти, які могли б ці аналізи робити у нас», – додав голова депутатської комісії з охорони здоров'я Михайло Гичка.
Що ж до нового обладнання в ОХМАТДИТі, то коштує воно близько 2 млн грн, 10% за умовами гранту профінансувала обласна рада.
«Іноді приїжджають іноземці і кажуть «Боже мій, як ви з тим всім працюєте, а в вас ще й гарна статистика». Звичайно, рятувались, як могли, ремонтували старі апарати, десь зводили все до купи. Але вже легше, я вірю – це тільки початок», – зазначила головний лікар ОХМАТДИТу Мар'яна Возниця.
Проект мав миттєву реалізацію. Але, як кажуть його ініціатори, вигравати гранти нашим лікарням ще треба вчитись. І на швидкі гроші при цьому не сподіватись.
«У квітні була підписана грантова угода. У травні кошти надійшли на рахунок, були проведені відповідні тендерні процедури. Але натомість є інший бік – ми подавали заявку 2014 року. Тобто донори мають звичку довго розглядати проекти», – пояснила виконавчий директор Асоціації «Єврорегіон Карпати – Україна» Галина Литвин.
До грантів від японського уряду згодом залучатимуть й інші комунальні лікарні Львівщини.