Львівський судексперт відсудив у прокуратури ₴2 млн за звинувачення у підробці доказів

Після відкриття кримінальної справи чоловік спробував скоїти самогубство, після чого його відправили на лікування до психіатричної лікарні

14:17, 4 грудня 2017

Працівник Львівського науково-дослідного інституту судових експертиз відсудив у прокуратури майже два мільйони гривень за безпідставні звинувачення у підробці доказів. Його підозрювали у фальсифікації результатів експертизи на користь обвинуваченого у хабарництві заступника керівника місцевого управління Держкомзему. Однак після кількох років розслідування суд виправдав судексперта, після чого той подав позов на прокуратуру з вимогою відшкодувати моральну компенсацію.

В оприлюдненому 30 листопада рішенні Галицького райсуду Львова вказано, що за час розслідування і судового розгляду справи про підробку доказів судексперт провів тиждень у СІЗО, через спробу суїциду майже два місяці лікувався у психіатричній лікарні і більше чотирьох років був позбавлений права вільного пересування, оскільки підписав розписку про невиїзд.

Історія з фальсифікованими доказами почалася у січні 2009 року, коли у Львівський інститут судових експертиз надійшли аудіо- та відеозаписи у справі затриманого на хабарі заступника начальника управління Держкомзему у Львівській області Андрія Находа. Судекспертам надали близько шести годин матеріалів, на яких мали бути записані розмови про умови отримання хабара. Однак нічого такого експерти не виявили, через що їх звинуватили у фальсифікації доказів на користь Андрія Находа.

У лютому 2010 року львівська прокуратура передала до суду обвинувальний вирок, в якому вказувалося, що двоє судекспертів просто видалили із записів правоохоронців фрази про розмір хабара та спосіб його передачі.

Попри це самого Андрія Находа у жовтні 2010 року за вимагання хабара засудили на два роки умовно. Однак розгляд справи про фальсифікацію доказів тривав до кінця 2013 року, поки Личаківський райсуд Львова повністю не виправдав двох судекспертів.

Виявилося, що ще до початку проведення експертизи із записів тричі робили копії для проведення слідчих дій, відтак спотворення оригіналів можна було б виявити, порівнявши їх із цими копіями. Також судексперти заявили, що аналізували лише ті відрізки на записах, про які їх просили самі правоохоронці, тому момент із переговорами про суму хабара міг виявитись на іншому місці.

Окрім цього, обвинувачуючи судекспертів у фальсифікації, прокуратура не змогла пояснити мотив цього злочину, тим більше, що засуджений за хабар Андрій Наход та судексперти не були між собою знайомі.

«У судовому засіданні слідчий прокурор заявив, що на момент пред'явлення обвинувачення мотив вказаних злочинних дій ним встановлений не був. Допитаний в засіданні як свідок Андрій Наход вказав, що вперше побачив підсудних вкінці 2011 року в залі суду, до цього їх не бачив, не знав, жодних бесід з ними не вів, будь-яких штучних умов по його кримінальній справі не створювалося. Зазначив, що фрази про хабар та його розміри на записі не було», – йдеться у вироку Личаківського райсуду.

Судекспертів виправдали, а справу про фальсифікацію доказів закрили. Однак після цього один працівників Львівського інституту судових експертиз подав позов на львівську прокуратуру, вимагаючи відшкодувати йому більш як сім мільйонів гривень моральної компенсації.

Під час судових засідань родичі постраждалого заявили, що після початку розслідування у судексперта з'явилася манія переслідування, він один раз спробував накласти на себе руки, через що змушений був проходити лікування у психіатричній лікарні.

Враховуючи це та результати двох експертиз, які підтвердили погіршення здоров'я чоловіка, суд частково задовольнив його позов, зобов'язавши Держказначейство виплатити судексперту понад 1,9 млн грн. Оскільки йдеться про відшкодування компенсації, завданої незаконними рішеннями прокуратури, то ці кошти виплачуватимуть з державного бюджету (сама прокуратура нічого не сплачуватиме).

Водночас і прокуратура, і Держказначейство ще мають можливість подати апеляцію на це рішення суду.