До кінця року львів’яни зможуть хоч у якомусь аспекті відчути себе мешканцями великого європейського міста. Станеться це завдяки радикальним змінам в організації роботи громадського транспорту.
Систему маршрутів буде змінено. Переїзди в маршрутках з однієї околиці Львова до протилежної через все місто, включно з центром, з неминучим стоянням у корках мали б відійти у минуле. Передбачається, що транспорт рухатиметься чітко за графіком і значно швидше. Однак мешканцям доведеться стати більш мобільними, і звикнути до пересадок на маршрутах.
Чинна система громадського транспорту у Львові в багатьох аспектах є недосконалою. Тож французька компанія Louis Berger за грант ЄБРР з кінця 2010 року реалізує для міста проект, в межах якого напрацьовує способи вдосконалення транспортної системи. Зокрема, у співпраці Louis Berger із фахівцями кафедри транспортних технологій національного університету «Львівська Політехніка» уже розроблено нову мережу маршрутів громадського транспорту, яку планують почати запроваджувати з вересня. Зупинимося на її найважливіших аспектах.
Транспорт в корках
Зараз у Львові функціонує 74 маршрути з автобусами середньої місткості (маршруток), 4 з автобусами великої місткості, 9 трамвайних і 10 тролейбусних маршрутів. При цьому мережа з такої великої кількості маршрутів громадського транспорту є малоефективною.
Так, з 74 маршрутів автобусів середньої місткості через центральну частину міста проходить 31. Маємо надмірно завантажену центральну частину міста, внаслідок чого збивається інтервал руху транспортних засобів на маршрутах, є доволі низька експлуатаційна швидкість транспорту (середня експлуатаційна швидкість електротранспорту близько 10 км/год., автобусів – близько 15 км/год), корки (проїзд центральною частиною міста може тривати до 30 хв.), високою є загазованість повітря та рівень шуму у центрі Львова. Разом із цим, як свідчать дані соціологічного опитування, які наводить заступник начальника управління транспорту та зв’язку Львівської міської ради Андрій Білоус, близько 80% поїздок люди здійснюють від периферійних районів до центру і з центру до периферійних районів, і не мають потреби у транзитних поїздках. «Склалася ситуація, коли пасажир платить не стільки за перевезення по місту, скільки за те, що перебуває у транспортному засобі, який рухається центральною частиною міста з швидкість приблизно 2 км/год», - зазначив Андрій Білоус. З іншого боку, усі 19 маршрутів електротранспорту дублюють маршрути автобусів середньої місткості. Електротранспорт в цих умовах не достатньо конкурентний і збитковий.
Нова схема
Нова маршрутна мережа розроблена таким чином, щоб краще враховувати потреби пасажирів. «Однією з головних цілей нашого проекту було визначити те, яким чином кожен вид громадського транспорту може зробити найоптимальніший внесок у загальну транспортну мережу, як він може найкращим способом задовольнити транспортні вимоги пасажирів і потреби міста», - повідомив керівник проекту Louis Berger Девід Джерретт.
Д.Джеретт додав, що, оскільки існує значна конкуренція між приватними автобусами і системою громадського транспорту, то доречно «змінити функціональні ролі цих видів транспорту, щоб ці дві системи змогли мирно співіснувати».
Як доїхати до центру?
«Нова транспортна схема передбачає максимальне уникнення дублювання маршрутів електротранспорту маршрутами автотранспорту. Електротранспорт є екологічним, економічним, а також має високу проїзну здатність, в порівнянні з автобусами середньої місткості. Лінії руху трамваїв та тролейбусів у місті побудовані дуже правильно, і вони будуть збережені. Насправді їх роль буде збільшена. Трамвайні маршрути будуть важливі для пересування по центральній частині міста впродовж робочого дня, а тролейбусні - для довезення у периферійні райони міста. Прогнозні пасажирські потоки для обох видів електротранспорту більші, ніж є тепер. Ми докладатимемо усіх зусиль, щоб цей транспорт працював якісно, бо на цих маршрутах у пасажирів не буде великої альтернативи, маршрути автобусів, які дублюють маршрути електротранспорту будуть зняті», - пояснив А.Білоус. То ж, як і тепер, надалі мають курсувати трамвайні маршрути №№ 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 9, 9а та тролейбусні маршрути №№ 2, 3, 5, 7, 9, 10, 11, 12, 13, 24.
Тим часом автобусні маршрути мають бути реорганізовані. Щоб зменшити навантаження на центр, пропонується до «кістяка» маршрутів електротранспорту додати шість радіальних автобусних маршрутів, які плануються під автобуси великої місткості. Попередньо обговорюються такі автобусні маршрути: «Кінг-Крос» – пл. Різні (зараз №11); Санта-Барбара – пл. Різні (зараз №5); Рясне-2 – вул. Шота Руставелі (зараз №3); Галицьке перехрестя – пл. Галицька (№1А); Винники – пл. Різні (номер не присвоєно); «Епіцентр» – вул. Шота Руставелі (номер не присвоєно).
Користуючись цими маршрутами, можна буде діставатися до центру міста на так зване мале транспортне кільце «Добробут» – вул. Підвальна – пл. Галицька – пр. Свободи. На ньому заплановано влаштування трансферних зупинок, які будуть кінцевими для радіальних маршрутів: біля ринку «Добробут», на вул. Підвальній і пл. Галицькій. На них пасажири, які здійснюватимуть діаметральні поїздки - коли необхідно потрапити з одної периферійної частини міста в іншу через центр, – будуть здійснювати пересадки з одного радіального маршруту на інший. Автобуси ж радіальних маршрутів будуть використовувати це кільце як розворотне.
А як потрапити з Левандівки на Рясне?
Щоб потрапити з одного району міста в інший без проїзду через центр, треба буде користуватися послугами автобусів середньої місткості на хордових маршрутах. Їх має бути 40. Хордові маршрути розроблено так, щоб оптимально забезпечувати сполучення з великими житловими мікрорайонами міста та важливими соціальними об’єктами і установами.
Приклад хордового маршруту
До прикладу, 20 маршрутів громадського транспорту сполучатиме основні соціальні об’єкти, зокрема, приміський та головний вокзали. Сполучення з лікарнею швидкої допомоги має забезпечувати 5 маршрутів, до 8-мої лікарні – 5 маршрутів. У спальний район Сихова має їздити 20 маршрутів. Район вул Щурата та І. Мазепи сполучатиме 16 маршрутів, район Левандівки – 7, Рясне – 8, Винники – 3.
Чітко за графіком
Очікується, що завдяки запланованим змінам громадський транспорт їздитиме відповідно до чітко встановлених графіків руху, з адекватним інтервалом, та більшою експлуатаційною швидкістю, ніж зараз. У новій мережі для всіх без винятку маршрутів запроектовані фіксовані зупинки. Їхня середня пішохідна досяжність оцінена в 350 м. Інтервали руху для кожного маршруту розраховувалися виходячи з прогнозованих пасажиропотоків, при цьому враховувалася можлива кількість пасажирів в час «пік». Начальник управління транспорту ЛМР Микола Жук прокоментував ZAXID.NET: «Для автобусів великої місткості на радіальних маршрутках інтервал руху пропонується 5-6 хв., для середніх автобусів на хордових маршрутах 8 - 15 хв., у міжпіковий час – дещо більші».
Як повідомив М.Жук, дотримання графіку руху та зупинок буде контролюватися. Для цього у Львові на вул. Коновальця створюється центр управління дорожнім рухом. Завдяки тому, що надалі транспорт буде обладнаний GPS-навігаторами, у цьому центрі будуть стежити за роботою транспорту на всіх маршрутах. «Компенсація за виконану роботу перевізникам буде здійснюватися не від кількості здійснених поїздок, а виходячи з вартості пасажиро-кілометра або вартості кілометра експлуатації транспортного засобу. Ми будемо контролювати їхню роботу на маршруті, наскільки якісно дотримуватимуться графіку руху, так і будуть отримувати кошти. За відхилення від графіку руху будуть вживатися санкції», - зазначив начальник управління транспорту ЛМР.
Орієнтування в кольорі
Для кращого орієнтування мешканців міста та туристів пропонується також запровадити кольорове зонування. Пропонується виокремити 8 транспортних районів, і кожному присвоїти окремий колір. Відповідно до цієї концепції будуть оформлені таблички на автобусах та знаки на зупинках. «Якщо автобус їхатиме з однієї зони в іншу, то на бічній табличці, розміщеній на автобусі, буде вказано, через які зони проходить цей автобус і буде зазначено його зупинки, а також те, в межах якої кольорової зони вони розташовані. Відповідно, всі дорожні знаки на зупинках матимуть облямівку того кольору, в якій зоні знаходиться певна зупинка. Поділ районів за кольором і відповідне оформлення зупинок та транспорту полегшить львів’янам розуміння концепції нової транспортної схеми та зробить користування громадським транспортом зручнішим», – прокоментував А. Білоус.
Зміни в організації роботи транспорту планують робити поетапно. М.Жук прокоментував: «На першому етапі будуть запроваджені радіальні маршрути і змінені ті, що проходять центральною частиною міста. Це відбудеться орієнтовно наприкінці вересня. На другому етапі відбудеться зміна конфігурацій хордових маршрутів, які не заходять до центру».
Скільки коштує?
Очевидно, що кожного пересічного мешканця зацікавить, скільки коштуватимуть для його персонального гаманця такі зміни. М.Жук запевнив, що «на час, допоки ми плануємо введення в дію нової маршрутної мережі, зміни тарифів не передбачається». Однак у подальшому зміниться форма розрахунків за послуги з пасажирських перевезень Так, уже з 15 серпня на чотирьох маршрутах, де курсують автобуси великої місткості, будуть запроваджені трансферні квитки, а в подальшому місто готується перейти на систему електронного квитка. Це – ще одне завдання, над яким працює компанія Louis Berger.
Поставлене завдання, щоб структура тарифів на проїзд у громадському транспорті передбачала безкоштовні пересадки на маршрутах. Це власне і має забезпечити економічну мотивацію людей дотримуватися запропонованої схеми – доїжджати до центру і здійснювати за потреби пересадки на трансферних зупинках на інший маршрут. Власне за умови введення системи продажу електронних квитків в громадському транспорті, це стає можливими. Електронний квиток – це запрограмована картка. Одноразову, за словами М.Жука, приміром можна запрограмувати на півтори години, цей дасть людині гарантію, що вона, заплативши один раз за проїзд, не зважаючи на пересадку, доїде до необхідної їй зупинки. Також в обіг планується ввести денні, тижневі, місячні картки, на кілька поїздок тощо. При цьому діятимуть і «пільгові» картки для усіх категорій пільговиків. Запровадження системи електронного квитка, як повідомив начальник управління транспорту ЛМР, планується з 2012 року.
Обмеження
Щоб уможливити ці зміни передбачено застосувати і певні обмеження. Зокрема, для автобусів приміських перевезень: вони не матимуть права їздити по місту, а лише до приміських автостанцій. «Велика кількість транспортних засобів з приміських маршрутів – 250-300 автобусів - заходить в межу міста. Вони навантажують вулично-дорожню мережу. Це приводить до корків і до неефективної роботи міських маршрутів транспорту», - прокоментував А. Білоус. Запропоновано такий план приміських автостанцій: для маршрутів з Яворівського напряму – на вул. Т.Шевченка, з Сокальського напряму – АС-2 на вул. Б.Хмельницького, з Золочівського напрямку – АС-6 на вул. Личаківській, з Бібрського напрямку – АС-5 на вул. Зеленій, з Стрийського напрямку – на Головному автовокзалі, з Городоцького напрямку – АС на вул. Збиральній.
Крім цього, міська влада планує, разом із розвитком зон для організованого паркування, посилити контроль за стихійним паркуванням приватного автотранспорту, особливо у центральній частині міста.
«Є багато компаній, які готові інвестувати в наземне паркування, і це буде розвиватися у Львові. Однак зараз ми бачимо проблему з контролем стихійного паркування. Зараз є недостатньо способів впливу, тому готуються різні рекомендації, пропозиції змін до існуючого законодавства для того, щоб узаконити заходи контролю: блокування, виписка штрафів тощо», - прокоментував ZAXID.NET координатор проекту компанії Louis Berger Роман Кіндер.
Хто возитиме?
Розробники нової маршрутної мережі прорахували прогнозовані обсяги ринку громадських перевезень після змін. Обсяг перевезень автобусами середньої місткості очікується на рівні 48%, тим часом обсяги перевезень трамваями становитимуть 23%, тролейбусами – 16%, автобусами великої місткості – 13%. Таким чином муніципальний транспорт забезпечуватиме 52% громадських перевезень. При цьому прогнозується паритетний рівень надходжень від перевезень у приватному і муніципальному секторах: 50% надходжень, як прогнозується, припадатиме на автобуси середньої місткості, 13% - на трамваї, 10% - на тролейбуси, 27% - на великі автобуси.
Представники управління транспорту ЛМР твердять, що після затвердження мережі будуть проведені конкурси серед перевізників на обслуговування усіх маршрутів – і радіальних, і хордових.
Чи буде внаслідок цього достатньо можливостей досягнути означених прогнозних показників, як кажуть приватні перевізники, має показати час. «Із впровадженням нової мережі намагаються збільшити пасажиропотік для комунальних автобусів і електротранспорту. Приміром, пасажирів хочуть змусити більше користуватися електротранспортом, забравши у них варіант вибору – конкурентні автобусні маршрути, які зараз на багатьох відрізках йдуть паралельно з електротранспортом. У новій мережі електротранспорт дублюватися маршрутами автобусів не буде. Крім того, люди матимуть необхідність у пересадках з одного автобуса на інший у центрі. Звичайно, для людей молодого працездатного віку в нормальній фізичній формі це не буде великою проблемою, а люди старші точно відчуватимуть певні незручності, – Прокоментував ZAXID.NET Руслан Козак, президент ТзОВ «Ференс і К», який давно працює на ринку і має в обслуговуванні цілу низку маршрутів, - Щодо маршрутів, які не будуть проходити по центру, чи навіть біля центру, зараз прорахувати їх рентабельність можна лише теоретично. Розробники запевняють, що ці маршрути будуть рентабельними, але насправді це покаже час. Позитивом з точки зору перевізника може бути те, що у нього не буде дублюючих маршрутів, навіть на хордових напрямках. Можливо, перевізник стане на своєму маршруті монополістом. Кажу, можливо, бо зараз ми не знаємо точного плану цих маршрутів. Проте для пасажира будь-який монополізм є шкідливим: щось сталося з автобусом чи водієм, і людина немає альтернативи, мусить довго чекати чи йти пішки. Так само з електротранспортом, якщо відключать електрику чи станеться аварія. Пересісти на інший маршрут не буде можливості, дублюючого маршруту не буде. Загалом для пасажира стане менше можливостей вибору, для приватних перевізників, можливо, буде добре, а можливо, - недобре, побачимо. Для комунального перевізника, швидше за все, зміни є позитивними. Для електротранспорту, на перший погляд, вони позитивні, але будемо бачити, чи будуть вони здатні впоратися зі збільшенням пасажиропотоку, - чи зможуть покривати більші витрати на експлуатацію, обслуговування транспорту».
Vox populi
Самі городяни не проти змін, якщо вони будуть запроваджені якісно, і принесуть-таки анонсоване покращення послуг. Так, наприклад мешканка Львова, архітектор Поліна Білоконь прокоментувала ZAXID.NET: «Я мешкаю неподалік стадіону «Україна», на роботу їжджу на Привокзальну. Прямого маршруту практично немає. Треба йти або на вул. Зелену, або на Батальну, чи «Новий Львів». У принципі, щоб добратися до роботи треба 40-50 хвилин, але завжди треба виходити на 10-15 хвилин раніше, бо маршрутки в години «пік» завжди переповнені. У центрі мені доводиться ще робити пересадку. Я не проти змін, готова здійснювати пересадки з маршруту на маршрут, якщо транспорт дійсно буде ходити за чітким графіком і якщо якось вдасться вирішити проблему переповненості».
Художниця Тетяна Данилів зазначила ZAXID.NET: «Громадським транспортом я користуюся нечасто. По суботах їжджу на маршрутці з району Балатон на Хуторівку. Добираюся швидко, бо це зранку, і думаю, за новою схемою руху маршрут буде приблизно такий самий, хіба що з пересадкою в центрі. Якщо будуть адекватні ціни, буде нормально. Я позитивно ставлюся до того, що у місті почали з’являтися великі автобуси, у них більше місця, і вони нормально провітрюються. І підтримую запровадження електронних квитків, тоді буде менше причин для роздратування між пасажирами. Треба, щоб такі картки були як тижневі, місячні, так і разові для тих, хто не часто користується громадським транспортом і для туристів».
Торговий представник Ігор Хворостяк висловив своє бачення: «По роботі я постійно пересуваюся по місту. Сьогодні працюю в одному районі, завтра треба в інший. Взагалі я мрію про своє авто, але ще достатньо не заробив, тому користуюся і маршрутками, і трамваями, і ходжу пішки. Було б добре, щоб можна було завжди знати графік руху транспорту, тоді можна краще планувати робочий день. Крім того, в спальних районах є такі місця, куди ніякий транспорт не ходить, треба йти пішки. Якщо будуть маршрути з одного спального району в інший, мені це може бути зручно. Головне, щоб все добре зробили, бо пообіцяти можна багато що».
P.S.: На 19 серпня заплановані громадські слухання нової маршрутної мережі. Із проектом рішення виконкому «Про затвердження мережі маршрутів громадського транспорту загального користування м. Львова» можна ознайомитися на сайті ЛМР тут.