«Львівську політехніку» звинуватили у крадіжці ідеї мультфільмів для незрячих

11:17, 23 липня 2014

Львівський обласний осередок ВГО «Українська спілка інвалідів – УСІ» звинуватив групу молодих учених з кафедри ІСМ НУ «Львівська політехніка» у крадіжці ідеї мультфільмів з тифлокоментарем для незрячих.

Про це йдеться у повідомленні прес-служби Львівської міської ради.

«Львівська політехніка» висунута «свою» розробку на здобуття премії президента України за розроблення унікальних технологій та винаходів для сліпих, у тому числі мультфільмів з тифлокоментарем. Премію вони прагнуть отримати, привласнивши собі здобутки і напрацювання незрячих новаторів Львівщини, акторів-заньківчан, звукорежисерів, психологів та педагогів", - наголосила автор ідеї, виконавчий директор ЛОО ВГО «Українська спілка інвалідів – УСІ» Оксана Потимко.

За її словами, у рефераті наукової роботи «Інклюзивне бібліотечне обслуговування користувачів з особливими потребами та формування мультимедійних бібліотечних фондів з врахуванням нозологій», висунутої на здобуття щорічної премії президента України для молодих учених Національним університетом «Львівська політехніка», не сказано ані про справжніх авторів ідеї тифлокоментування до мультиплікаційних фільмів для незрячих, ані про розробників тифлокоментаря та дикторів, ані про організаторів проекту.

Один аспірант НУЛП долучався до створення першого мультфільму «Сонячний коровай». Його робота полягала в тому, щоб накласти попередньо створений коментар на відеоряд мультика. Проте, процес створення мультфільма з тифлокоментарем не обмежується лише цією операцією, а передбачає низку складних послідовних кроків, які вимагають фахових знань. 

Їх виконанням займались актриса Олександра Бонковська, психолог Жанна Катерняк, тифлопедагог Галина Спірідонова, звукорежисер Євген Шманенко, звукорежисер Ярослав Босий, студія звукозапису «Студія Лева», автор ідеї тифлокоментування, розробник та організатор цього проекту Оксана Потимко.

«Особливо прикро щодо мого псевдокоментаря на офіційному сайті Комітету з присудження Державних премій України в галузі науки і техніки, якого я ніколи не писала і писати не могла. Мені нема за що дякувати людям, які в мене ж, сліпої, вкрали мою розробку для сліпих, і, тим більше, просити про їх преміювання», - закцентувала Потимко.

«Зараз я надіслала листи президенту України, комітету з присудження Державних премій України в галузі науки і техніки, іншим адресатам, з метою припинення цього безчинства», - додала вона.

До слова, ще з грудня 2013 року в межах проекту з БФ «Розвиток України» працює над виготовленням 24 мультфільмів з тифлокоментарем. 

Станом на 22 липня створено 17 із запланованих 24 мультиків. Над їх створенням працюють Олександра Бонковська, Оксана Потимко, Юрій Саєнко, Олена Іщенко та Євген Шманенко.