У Львові відреставрували скульптурну композицію «Ощадність. Рільництво та Промисловість», відому як львівська «Статуя Свободи». Тож тепер вона така, як і 126 років тому. У важких умовах скульптори і реставратори працювали півроку. Вартість оновлення – майже 0,5 млн грн. Частину з них зібрали на аукціоні, решту додало місто.
Велика загазованість, погодні умови і час зіпсували львівську «Статую Свободи». Її 1891 року спроектував скульптор Леонардо Марконі. Тоді це було приміщення Галицької ощадної каси. Вивчаючи історію банківської справи, на раритетні фото скульптури натрапив фотохудожник Сергій Смірнов.
«Я побачив, що вона була білосніжна, в неї була абсолютно інша рука під кутом, а не така пряма, як була перед тим», – пригадує фотохудожник Сергій Смірнов.
Тож захопився ідеєю відреставрувати пам’ятку. Залучив університет банківської справи та аграрний, а також «Львівську політехніку». І влаштували аукціон.
«Ми чотири місяці готували цей аукціон, збирали лоти від львівських митців. Дуже багато митців надали свої картини, великі твори. Ми тоді зібрали 275 тис. грн», – додав Сергій Смірнов.
Приблизно стільки ж додали ще з місцевого бюджету. І в липні минулого року взялись за реставрацію.
«Дослідження проведені були ґрунтовно кілька разів. Перед тим, як були встановлені риштування, піднімалися туди зі спеціальної вишки і досліджували, щоб зрозуміти кольористику, зрозуміти матеріал, елементи, які там виконані не так», – розповіла начальниця управління охорони історичного середовища Лілія Онищенко.
Статуї повернули руку в автентичному ракурсі. Корона та вогонь на факелі стали золотими. Загалом же скульптура мала багато механічних втрат, тому роботи для групи скульпторів та реставраторів було тут чимало.
«Проводилась розчистка поверхні, механічна, також хімічними методами, проводилось доповнення втрачених частин спеціальними розчинами. Роботи взагалі виконувались у важких умовах, тому що було холодно, і вітер, і спека», – зазначив реставратор Богдан Шевченко.
Уже 9 років місто нічого не отримує від держави для збереження пам’яток. Допомагають уряди Німеччини, Норвегії та Польщі. Цього року місто передбачило орієнтовно 30 млн грн на реставрацію та відновлення.
«Такі приклади й надалі будемо підтримувати, хоча ми й самі, як місто, дуже багато реставруємо, але треба ще більше», – підсумував міський голова Львова Андрій Садовий.
По-новому скульптуру львів’яни побачать і ввечері. Тепер її точково освітлюють ліхтарі на даху і два привертають увагу знизу. Леонардо Марконі був би задоволений скульптурою, вважає начальниця міського управління охорони історичних пам’яток.