Львів'ян закликають не приносити на кладовища штучних квітів

18:36, 30 березня 2015

Не нести на могили штучних квітів людей закликала церква. Перед Великоднем, коли поховання починають прибирати, разом зі сміттям спалюють і пластикові прикраси. Через це в повітря потрапляють шкідливі речовини, небезпечні і для людей, і для довкілля. Тому львів’янам церква пропонує відмовитись від багаторічної, але шкідливої звички.

«Ця традиція є також і важкою ношею, бо витрачаються надаремно непотрібні кошти. І люди хочуть звільнитись. Але водночас хочуть і виглядати в очах інших не гіршими, коли приносять безліч вінків і штучних квітів. Я пропоную один вінок від родини. Тобто не від батька, дочки, сина, а від родини один вінок. Бо найважливіше що на цвинтарі? Це молитва за наших рідних, близьких, знайомих. Все решта є зайвим. Можна запалити свічку. Але й це не обов’язково. А так вдасться, принаймні, зменшити кількість пластикових квітів на могилах», – пояснив референт з питань екології Львівської архиєпархії УГКЦ отець Микола Пришляк.

Цьогоріч, за словами отця Пришляка, у Львівській архиєпархії навіть розробили спеціальні буклети і банери, на яких, окрім закликів відмовитись від штучних прикрас, ще й роз'яснюють, чим вони шкодять довкіллю.

Якщо пластмасу закопувати в землю, вона не розкладається упродовж багатьох десятків років. Натомість під час спалювання виділяє діоксини, які надзвичайно отруйні і для людей, і для навколишнього середовища.

«З атмосферного повітря вони потрапляють у грунти і водні ресурси, а згодом і в ті місця, де живуть мешканці. Поміж тим перед Великодніми святами ми провели толоку на цвинтарі і побачили гори сміття, які на 90% складаються з пластмасових квітів і штучних вінків», – розповів начальник міського управління екології Андрій Галушка.

Львів'яни ж здебільшого на заклики не приносити штучного цвіту на кладовища не реагують. Проте є й такі, які принципово на могилах садять лише живі квіти.

«Я не люблю, коли на могилі є щось неживе, тому пластикових квітів не приношу ніколи. Я от зараз впорядкую тут, зацвітуть тюльпани, нарциси, перецвітуть первоцвіти, тоді жовті ромашки цвітуть, а потім саджу чорнобривці», – зазначила львів'янка Любов Василівна.

Біля кладовища ж влаштовують цілі міні-ринки, там 90% асортименту – штучні квіти. «Доки є попит, доти будемо продавати. Не будуть купувати, не будемо продавати, от і все», – запевнила продавчиня штучних квітів пані Ірина.

На міських цвинтарях ще до свят обіцяють встановити роз`яснювальні банери від Львівської архиєпархії. Залучать до цього студентів-волонтерів. Наразі ж заклики не засмічувати довкілля лунають у церквах від священиків.