Львів’ян запрошують на виставку, яка повертає глядача у дитинство

16:49, 13 січня 2016

Лялькарка Олена Цілуйко та художниця Вікторія Проців відкрили у Львові експозицію «Ми родом з дитинства».

Гостей назбиралося – аж яблуку ніде було впасти. Кожен хотів поринути в безтурботну пору. Споглядаючи за живописом Вікторії Проців та ляльками Олени Цілуйко, глядач міг пережити емоції їхніх героїв: не лише начебто з усієї сили дути на кульбабку, гуляти з песиком під дощем, не нарікаючи, а й споглядати за бабцею з дідусем, які так часто видаються внукам ідеальною парою. У лялькарки Олени Цілуйко любов так уподібнила стареньких, зроблених з пап’є маше, що навіть їхні імена співзвучні.

«Я зробила літню пару – пана Влодка і пані Влодзю. Це пара, яка прожила в любові, в радості щасливе довге життя. Поруч одне з одним. Все життя надихали один одного, підтримували до самої старості. Це історія, якої я бажаю кожному», – розповіла про своїх ляльок Олена Цілуйко.

Олена понад 20 років працює реставратором живопису в Національному музеї. А 7 років тому захопилася лялькою. Першу свою серію про котика та мишку з пап’є маше показала на фестивалі «Ляльковий світ». А потім був і Київ, і Дніпропетровськ. Її герої – в єдиному екземплярі. І хоч наповнені тирсою – інтелектуальні. До прикладу, одна з ляльок читає Галини Вдовиченко «Там, де він».

Вікторія Проців своїх героїв виводить тушшю та аквареллю на шовку. Про художницю кажуть, вона давно мала б бути багатою, як поп-зірка. Адже її героїв використовують в рекламі, вишивають і продають у сувенірних крамницях, репродукують на посуді, однак не сплачують їй як автору. Та вона не зупиняється: з нового – робота «Весілля».

«Напевно, це весілля Західної України. Хоча може бути і Східної. Це не важливо. Головне, щоб воно було позитивне, яскраве, щоб було багато квітів. І з усмішкою», – розповіла художниця Вікторія Проців.

Відразу по закінченні кафедри графічного дизайну Академії мистецтв Вікторія влаштовувала персональні виставки. Знають її і в столиці. А її герої, кажуть, завжди добрі.