28-29 вересня у парку ім. Б. Хмельницького українські виробники органічної їжі та екологічно чистої продукції знайомитимуть львів’ян з перевагами здорового харчування. У програмі фестивалю – ярмарок органічної їжі, тренінги з йоги, заняття з психології, майстер-класи із приготування здорової їжі.
Організатори закликають відвідувачів захопити із собою використані батарейки, адже впродовж фестивалю їх можна буде здати на утилізацію, повідомили в ГО «Самопоміч».
На полицях магазинів все більше яскравих фруктів, гігантських овочів та м’яса підозрілої якості. Великого поширення серед українських виробників набувають додатки на основі ГМО, а також канцерогени. Поступово справжні, екологічно чисті продукти стає все важче дістати в Україні. Натомість органічне землеробство переживає справжній розквіт в США. Як стверджує маркетолог Сет Годін, магазини, що продають екологічну їжу, «розкручуються» у тричі швидше, ніж ті, які пропонують традиційні продукти. Незважаючи на високу ціну, люди купують «біологічну» їжу, вважаючи, що вона смачніша і допомагає зберігати навколишнє середовище.
«EcoLeo» – фестиваль екологічної продукції, що цьогоріч проходитиме у Львові вперше. Головною метою фестивалю є познайомити львів’ян з органічною їжею та перевагами здорового життя.
«Є така фраза «На мій вік вистачить, а що буде далі – мені байдуже». На жаль, більшість живе цим законом. Мало кому відомо, та один поліетиленовий пакет утилізується у ґрунті сотні років. Можемо порівняти: скільки є ґрунту, а скільки пакетів ми викидаємо щодня. На жаль, ми зараз не задумуємось про наступні покоління. Щодо якості продуктів – особисто мені вже лячно купувати їжу для дітей в магазинах, тому я вважаю такий стан речей своєю особистою проблемою. Саме тому я пропоную львів’янам жити здорово та сама поширюю ідею органічної їжі. Ціль «EcoLeo» – кожного року робити щось корисне для міста. Цьогоріч ми збиратимемо батарейки, які віддамо на переробку на наш львівський завод», – розповідає організатор фестивалю Ніна Воротнікова-Чулинда.
Окрім сертифікованої за європейським зразком органічної їжі, на фестивалі презентують натуральну косметику з меду, мило, натуральні парфуми. Впродовж двох днів для відвідувачів проводитимуть майстер-класи з виготовлення бездріжджового тіста, карвінгу (різьблення на овочах), а також мехенді (розпис хною), сухе валяння, аквагрим.
Організатори роблять акцент не лише на органічній їжі, а й на збереженні планети. Впродовж всього фестивалю можна буде принести старі батарейки, які потім віддадуть на утилізацію на єдиний в Україні переробний завод, що розташований у Львові. Двадцять учасників, які принесуть найбільшу кількість батарейок, отримають безкоштовну екскурсію цим заводом.
Триватиме фестиваль 28-29 вересня на території парку культури ім. Б. Хмельницького, від 10:00 до 20:00. Особливістю цьогорічного фестивалю є те, що він організовується без жодної спонсорської підтримки, а лише силами організаторів.
Нагадаємо, минулого тижня у Львові представили органічну їжу з Карпат.
Додамо, торік до участі в ярмарку органічної продукції у Львові зголосилося близько 15 господарств із Львівщини та Західної України загалом.