На площі Ринок до Дня незалежності "Львівелектротранс" покаже 100-річну ретроспективу трамваїв. Таких залишилось лише п’ять, але більшість із них доживає своє. Тому вже зараз у трамвайному депо громадські активісти із фахівцями реставрують старий рейковий транспорт.
Раритетними у депо №1 залишились три чеські трамваї Tatra T4SU, найстаріший — сторічний Sanok SN-1 № 093 польського виробництва, та німецький вагон Gotha T59E. Таких у світі залишилося лише п'ять - два на історичній батьківщині, ще два в Криму. У Львові вагон — єдиний на материковій Україні. З 1961 до 1981 року він перевозив пасажирів за дев'ятьма та чотирма маршрутами. Виглядав солідно, аби не втрачав марки — активісти вже два тижні пораються біля нього.
«Якраз, коли ми займались зчищенням фарби, дослідили оригінальний колір - темно вишневий, верх був жовтого кольору із синьою смужкою», — каже активіст ГО «Львів'яни за електротранспорт» Дмитро Янківський.
Реставрують старі вагони від п'яти до 10 активістів. Допомагають й електрики, токарі та інженери "Львівелектротрансу". Втім навіть із такими силами відновити усі п’ять вагонів до Дня незалежності не встигнуть. Бракує рук та грошей.
«Реально, правдиву цифру сказати? Мільйон гривень. Мінімум. Це щоб зробити, його таким, яким він був, щоб його повністю відреставрувати», — констатує голова ГО «Львів’яни за електротранспорт» Антон Лягушкін.
А в комунального підприємства також немає таких грошей. Розраховують на громадську підтримку.
«Провівши зараз хоча б часткову реконструкцію, ми маємо шанс звернути на себе увагу меценатів, можливо якихось колекціонерів, людей які мають гроші», — розповідає речниця ЛКП "Львівелектротранс" Ольга Бачинська.
Тож, якщо є бажання допомогти фізично та фінансово, просять звертатися до організації "Львів'яни за електротранспорт" чи у депо.