Газовий ажіотаж: установки газобалонного обладнання (ГБО) у Львові знову б'ють рекорди. А все через сумнівну ініціативу Кабміну зобов'язати водіїв узгоджувати монтаж газобалонного обладнання з автовиробником.
Львів'янин Олег вписав у техпаспорт новеньке газове обладнання. Це четверте покоління ГБО. Тож тепер сподівається на значну економію сімейного бюджету, хоч і відрахував за неї купу грошей.
«Я підрахував, що вона мені буде вигідна. Я багато їжджу, виходить, що машина бере менше газу, ніж бензину, практично наполовину», – розповів автовласник Олег Мандрика.
Уся процедура з узаконенням документів зайняла в сервісному центрі не більше двох годин. Олег тішиться, що встиг зробити все до імовірних реформ, які можуть і «відбити» багатьом бажання встановлювати газ.
«Відсилати у Францію якісь документи самому буде, по-перше, невигідно, по-друге, дуже довго, відповідь, напевне, доведеться довго чекати», – припускає пан Олег.
Реєстратори фіксують рекордний ріст охочих вписати газове обладнання якраз після травня, коли на сайті Верховної Ради оприлюднили славнозвісний законопроект №4683. Майже кожна друга операція в сервісному центрі – газова.
«Четвертий місяць умовно 10% – це переобладнання на газ. П’ятий місяць – це приблизно 15%, шостий і сьомий – це вже 45% від загальної кількості операцій», – розповів провідний спеціаліст Територіального сервісного центру Олександр Гейц.
На спеціалізованих сервісних центрах «газують» як ніколи. Справжні літні жнива. Монтують газове обладнання стаханівськими темпами і на преміум-автівки, і на малолітражки. Кажуть, клієнтів побільшало разів у 2-2,5. Та навіть попри ажіотаж ціни не зросли, поки що.
«Літо завжди рахується не сезоном, тобто кількість клієнтів мала б зменшитися, а вона, навпаки, збільшується. У нас черга – десь тиждень. Середня ціна десь від 400 до 600 доларів», – розповів керівник автотехстанції Юрій Нодь.
Тим часом на заправних комплексах також, схоже, відреагували на газовий ажіотаж. За останній місяць ціна на пропан-бутан тут зросла з 8 грн до майже 11 грн за літр.