До початку нового навчального року залишилися лічені дні. Тому шкільні ринки та магазини переповнені батьками. Більшість з них нарікають на космічні ціни, тому шукають спосіб зекономити.
Аби краще зорієнтуватися, варто розділити покупки на три частини – шкільна форма, ранець та шкільне приладдя.
Щоб зібрати дівчинку до школи, не шукаючи економії, потрібно: дві блузки (600-700 грн, сарафанчик (400-450 грн) піджачок (300-400 грн), дві пари колготок (150 грн) та взуття (200-300 грн), а ще спортивний костюм (від 300 грн) та кросівки (від 400 грн).
Для хлопчика потрібно: дві сорочки (600-700 грн), піджак (від 400 грн), штани (від 350 грн), взуття (від 400 грн), та спортивна форма (700 грн).
Суми приблизно однакові. Але все це лише для тих, хто не бажає економити. Марта Шумковська не належить до таких батьків. Жінка зізнається, що весь шкільний одяг для свого сина купує на стоках або секонд-хенді.
«По-перше, там одяг в рази якісніший, він натуральний та й форма або штанята, які можна знайти у спеціальних магазинах, хороша. Я, до прикладу, купила три пари шерстяних штанів – одні тонші, інші грубші, і всі по 15 грн. А ще купила сорочку білу, до неї пристрочили вишивку, яку мама зробила, і вийшла в нас дуже гарна вишиванка, але не за 400 грн, а за 25», – розповіла жінка.
Марта виділяє ще один спосіб економних покупок – інтернет-барахолки та сайти, на яких пропонують вживаний одяг.
«Це займає і мало часу, що дуже вигідно, я можу зайти і вночі, і зранку. Плюс там завжди дешево і можна знайти кілька варіантів. До прикладу, я купила шкіряні дитячі туфлі з Італії. Без дефектів, видно, що дитина акуратно носила і небагато разів і всього-на-всього за 160 грн», – зазначила Марта.
Пункт другий батьківських витрат – шкільні ранці. Дорогі і якісні обійдуться в 1500 грн, хороші, але менш якісні, коштують до 1000 грн. І китайський ширвжиток теж коштує не дешево – 700 грн. Втім, Іванна Кутнів, мама трьох дітей, двоє з яких шкільного віку, вважає, що не настільки багата, аби купувати такі речі.
«Рюкзаки я купила на початку літа і якось мені пощастило потрапити на знижку, то купила якісний і дорожчий. Мені його вистачить на кілька років», – розповіла Іванна.
А от набір канцелярських товарів обходиться батькам в 1500 грн. Та вчителі переконують, що батьки часто купують зайві речі.
«Фломастер не завжди потрібен, хіба для уроків малювання. Фарби теж 12 або 18 кольорів, дуже часто батьки купують підставки для підручників. У школі вони більше думають, як поставити підставку і який кут нахилу зробити, а це, звичайно, заважає в роботі», – розповіла вчителька початкових класів Світлана Ківачук.
В результаті без економії: за форму, наплечник та шкільне приладдя батьки мусять нині викласти в середньому від 4 тис. грн. А ось наші мами зекономили на формі 1000 грн, на наплечниках – 500 грн і на канцелярських товарах – 300 грн. Тобто їм загалом вдалося зібрати дітей за 2200 грн.