Погано лікуєш – мало заробляєш. В Україні починають впроваджувати страхову медицину. Уже цьогоріч реформують первинну ланку медичної допомоги. Йдеться про сімейних лікарів. За ведення пацієнтів їм буде платити Національна служба здоров'я. Таку наразі лише створюють, а її фонд будуть наповнювати з податків. Тож українцям не доведеться платити за страхування додатково.
Також пацієнти самостійно обиратимуть сімейних лікарів та укладатимуть з ними угоди.
«Для пацієнта – це можливість вільно вибирати лікаря, будь-якого. Не обов'язково там, де він живе. Скасовується територіальна прив'язка», – пояснив заступник Міністра охорони здоров'я Павло Ковтонюк.
А от для лікаря це означає зміну доходу. Тепер він не мав би залежати від ставок та подяк від хворих. Держава платитиме медику за кожного пацієнта, який підписав з ним угоду.
«Буде конкуренція, якщо в нас сьогодні плюс-мінус 500 сімейних лікарів, то я думаю, що наші мешканці оберуть значно менше. І частина тих, хто хамить, хто гроші вимагає, ті, хто не знає, або погано знає, тим прийдеться піти з роботи. І це справедливо», – зазначив керівник міського управління охорони здоров'я Володимир Зуб.
Однак лікарі кажуть, що конкуренція лише сприятиме їхньому розвитку.
«То і пацієнти задумуються. Тому що якщо пацієнт не виконує призначень, рекомендацій, лікар має право відмовитись від такого пацієнта. Це пацієнта дисциплінує. І з іншої сторони, лікар зацікавлений в тому, щоб він мав більше пацієнтів і вони йому довіряли», – певна завідувач поліклінічного відділення Любомира Луцевич.
У першій поліклініці кажуть, що багато пацієнтів вже чули про нововведення. Визначились, кому довірять здоров'я своєї родини і готові підписувати угоди. Інші приходять на оглядини.
«Є дуже багато випадків, що пацієнти не знали свого сімейного лікаря. То після цих новин вони приходять і цікавляться: хто їхній сімейний лікар, коли можна до нього прийти на прийом? Приходять знайомитися. Щоразу ми бачимо нових пацієнтів, які до того не зверталися в поліклініку», – розповіла сімейний лікар Галина Ладус.
Втім, наразі поспішати не потрібно. Обрати та змінити сімейного лікаря можна в будь-який час. А от запрацює реформа не швидше квітня. Наразі немає ні зразка угоди, ні електронної бази пацієнтів.