Львів’яни зустрінуть Новий рік зі шампанським та олів’є

15:33, 31 грудня 2015

Новий рік в ніч 31 грудня на 1 січня більшість львів’ян зустрінуть за святковим столом, щоправда цього року наїдки будуть скромніші.

Столи на Новий рік від їжі не прогинатимуться, бо часи скрутніші і гроші треба економити. А Рік Мавпи й сам прийде, розповідають львів’яни.

«Олів’є, шампанське будуть на столі – так і зустрінемо. Може не так шикарно, але постараємося, щоби було свято в нас», — розповідає львів’янин Василь.

На олів’є та шампанське на Новий рік присадила українців радянська влада. Після Другої світової війни ним хотіли замінити Різдво. Втім навіть тоді гучних святкувань з горою наїдків не було.

«До Нового року абсолютно не прив’язувалась абсолютна кількість страв чи обов’язковий асортимент їх. Таких звичаїв, традицій не було. І взагалі на стіл, на гостину зверталося завжди менше уваги, здебільшого переважав елемент духовності», — пояснює етнолог Роман Чмелик.

Зараз лікарі радять перед застіллям не голодувати. І важкі страви почати їсти вже о шостій-сьомій вечора. Тих, хто має шлункові захворювання, відмовитись від гострої, смаженої їжі та не переїдати. А газовані напої замінити узваром.

«Якщо ви бачите, що ви з’їли занадто багато їжі, очевидно, повинні прийняти ферментні препарати. Тому що інакше вам не уникнути таких скарг як важкість після їжі, метеоризм і нудоту», — додає головний гастроентеролог Львова Ольга Бідюк.

У африканській Гвінеї культу з Нового року не роблять, бо це мусульманська країна, його святкують здебільшого християни, розповідає студент Ібрагім.

«Всі святкують, але не як тут. У нас, коли тобі менше 20-25 років, вони святкують з друзями. Коли це Новий рік, ми гуляємо, ми їдемо у клуб, танцюємо. Але в принципі вдома ми нічого не робимо», — каже хлопець.

А от Китай славиться святкуванням Нового року. Там гучні забави і також пишні столи. Цього разу 2016 прийде до китайців у ніч з сьомого на восьме лютого.

«Є північ Китаю – вони їдять пельмені на Новий рік. А у Південному Китаї їдять інші традиційні страви: рибу, бо вона символізує багатство, яблука, м’ясо, овочі», — розповідає китаєць Го Кай.

Для поляків це нагода зустрітись із друзями, традицій святкування, як і нас, у них немає, розповідає Агнєшка. Але у Польщі Новий рік називають Сильвестер, бо 31 грудня іменини у цього святого.

«Швидше за все, святкуємо поза домом, в клубі або на Ринку. Тому немає таких потреб спеціально щось готувати на Новий рік. Немає таких традицій», — підсумовує Агнєшка.

Тож українці мають нагоду створити власні традиції зустрічі Нового року.