Львів'янин хоче змінити межі історичної частини міста, аби узаконити свій балкон

Це призведе до неконтрольованої забудови у центрі міста

18:53, 12 листопада 2015

Львів'янин Іван Терлюк судиться із міською радою, аби скасувати межі історичної частини міста. Таким чином він вирішив легалізувати свій незаконно прибудований балкон. 25 вересня Галицький райсуд вже виніс рішення про скасування цих меж. Юристи мерії відразу подали апеляцію на таке рішення, оскільки воно фактично дозволяє неконтрольоване будівництво у історичному ареалі міста.

Близько трьох років тому Іван Терлюк без необхідних дозволів розширив свій балкон на шість квадратних метрів. Оскільки будинок входить до історичної частини Львова, то вигляд балкону потрібно погодити з мерією. Терлюк пояснив, що не хоче погоджувати вигляд свого балкону із міськрадою, бо вважає, що це призведе до паперової тяганини. 

Місце розташування будинку Івана Терлюка

«Я думав, що узаконю свій балкон через міжвідомчу комісію при райадміністрації. Однак змінилось законодавство. Вся моя справа крутиться довкола того, що мені кажуть, що я повинен погодити вигляд балкону із управлінням охорони історичного середовища, а я кажу, що ні», - пояснив власник прибудови Іван Терлюк, який вирішив судитись.

Скандальний балкон знаходиться в середині прибудинкового дворику, на глухій стіні. Як каже власник, сусіди не мали жодних заперечень проти добудови.

Однак заперечення з’явились у Галицької райадміністрації, яка на початку 2013 року скерувала припис про демонтаж балкону. Оскільки Терлюк не виконав вимог, юристи адміністрації звернулись до суду.

Балкон Івана Терлюка (другий поверх)

У травні 2014 року Галицький райсуд зобов’язав Терлюка демонтувати балкон. Йому таке рішення не сподобалось, тож вони разом із адвокатом подали апеляцію. Після апеляції та касації власника надбудови все ж таки зобов'язали демонтувати балкон.

Тоді Терлюк із адвокатом, вирішили через суд скасувати рішення виконавчого комітету 2005 року, яке визначає межі історичної частини міста. Судячи з розмови, Іван Терлюк не до кінця розуміє наслідки свого позову та просто керується порадами адвоката. Він запевняє, що «за свої шість метрів готовий йти до самого кінця».

«Рішення виконкому визначило історичні межі міста. На їхній основі пізніше визначили межі зони ЮНЕСКО. Якщо скасувати це рішення виконкому, то нам загрожує неконтрольована забудова в центрі. Адже тоді погоджувати будівництво з управлінням охорони історичного середовища буде необов'язково», - пояснив юрист управління охорони історичного середовища ЛМР Олег Хандин.

Якщо у центрі Львова розпочнеться будівництво, яке не вписується в історичне середовище міста, тоді Львів може втратити статус пам'ятки ЮНЕСКО.

Як розповіла ZAXID.NET начальник управління охорони історичного середовища ЛМР Лілія Онищенко-Швець, навіть якщо суд і скасує рішення, котре визначає історичний ареал міста, балкон Терлюку все одно не погодять. Вона каже, що чинне законодавство просто не передбачає процедури узаконення самовільно добудованих балконів. 

Попри це, 25 вересня 2015 року Галицький районний суд все ж таки постановив скасувати рішення виконкому Львова про затвердження меж історичного ареалу міста. 

Юристів мерії вважають таке рішення суду неправомірним і будуть його оскаржувати.

«Нам не зрозуміло, чому суд розглядав цю справу. Термін впродовж якого громадяни можуть звернутись до суду з вимогою оскарження, в таких справах не більший аніж півроку. З моменту прийняття рішення виконкомом пройшло вже десять років», - розповіла начальник юридичного відділу Львівської міської ради Гелена Пайонкевич.

Вона додала, що суд розглянув справу без юристів мерії. Хоча юридичне управління просило перенести розгляд справи на інший день.

У мотивувальній частині постанови суддя пояснює, що рішення виконкому скасоване, оскільки комітет його не опублікував, а також виконком перевищив свої повноваження, бо визначати історичні зони має Мінкульт.

При винесенні рішення суддя посилається на постанови Кабміну за 2006 та за 2011 роки. Тобто керується нормами, які у 2005 році, на час прийняття виконавчим комітетом рішення, ще не діяли. 

У Галицькому районному суді ZAXID.NET відмовились коментувати та роз'яснювати рішення судді.

Наразі юридичний відділ Львівської міськради подав апеляцію. Невдовзі її розгляне Львівський апеляційний суд. Від його рішення і залежить, чи скасують межі історичної цінності міста заради погодження незаконно надбудованого пластикового балкону.