38-річний львів’янин Дмитро Резвой хоче самотужки перетнути близько 5 500-6 000 км на веслувальному човні. За задумом Дмитра, подорож розпочнеться у листопаді 2016 року та триватиме близько двох місяців. Про це він розповів сьогодні, 18 червня, на прес-конференції.
Маршрут подорожі пролягатиме від острова Ля Гомера до острова Барбадос – шляхом експедиції Колумба.
«Я вирішив обрати цей маршрут, тому що він найпростіший, так би мовити, перший клас. Його вже перетнуло близько сотні веслярів з усього світу. В Україні єдиний, хто подолав цю відстань, - мій батько. Саме його приклад мене і вмотивував на таку подорож», - розповів Дмитро Резвой.
Дмитро Резвой (зліва) та його тато Павло Резвой (справа).
Він зауважив, що побиття рекордів не буде самоціллю його подорожі. Головне - насолодитись природою, мандрівкою та відпочити.
«В дорогу із собою я візьму багато аудіокниг та музику, аби мати змогу відпочити. І ще буду однозначно багато рибалити. Веслувати планую вночі, коли не буде сонця, а відпочивати – вдень. Інакше можна згоріти та отримати опіки», - сказав він.
Наразі мандрівник лише будує свій човен. Він буде мати відкриту палубу та дві кабіни. Одну Дмитро використовуватиме для відпочинку, а в іншій триматиме речі та необхідне обладнання. Зокрема, опріснювач води, GPS-навігатор, сонячні панелі для підзарядки всіх електропристроїв та морську рацію. Крім того, їжу, одяг та засоби гігієни.
Дмитро розповів, що свій човен вони з батьком конструюватимуть самотужки, а потім італійська фірма розробить для нього дизайн. Орієнтовна вага майбутнього човна – 500 кг, а разом із вантажем – близько тонни.
Дмитро Резвой
«Конструкція човна нагадуватиме «неваляшку». Навіть якщо під час високих хвиль його перекине, він перевернеться назад. Мені важливо знати все про конструкцію човна та самому його сконструювати, аби в разі чого вміти усунути неполадки», - пояснив Дмитро Резвой.
Він пояснив, що власне проекція човна і відклала подорож на півроку. Ще потрібен буде час, аби перечекати негоду в океані та оминути шторми.
«Обрали листопад-січень, тому що це таке вікно кожного року, коли в океані найбільше затишшя і його найбезпечніше перетинати. Вже ближче до початку подорожі я дивитимусь на погоду та корегуватиму старт подорожі», - сказав весляр.
Чоловік розповів, що окрім технічного спорядження, готуватиметься також і фізично. За словами мандрівника, під час таких подорожей веслувальники худнуть на 10-15 кілограмів. Тому потрібно буде набрати вагу, аби мати енергію для дороги.
Орієнтовна вартість подорожі – 100 000 доларів. В цю суму входить будівництво човна, все необхідне для подорожі спорядження та апаратура, а крім того спеціальна туристична їжа. Дмитро зауважив, що у країнах Європи для таких подорожей знаходять спонсорів. У нас же доводиться накопичувати кошти самотужки.
«На невдачу я не розраховую, не готуюсь до того, що доведеться повернутись. Зупинок по дорозі не робитиму. Якщо сяду в човен, то тільки для того, щоб вийти на іншому березі», - запевнив Дмитро.
Після підкорення Атлантичного океану, чоловік хоче підкорити Індійський та Тихий океани.