П'ятсот людей – саме стільки іноземців на Львівщині за минулий рік стали громадянами України. Однак цей процес іноді не минає без ускладнень.
Пані Ірина народилася в Україні. Із батьком-військовиком доводилося часто подорожувати Радянським Союзом. Тож у Москві стала громадянкою Росії, та згодом вирішила повернутися до України. Маючи підстави для набуття громадянства – зокрема, народження в Україні, подалася до міграційної служби.
«Мені дали папір, на якому написано, що я громадянка України, і тимчасове посвідчення на проживання. А от паспорт громадянина мені не дають, тому що я маю російські паспорти», – каже львів'янка Ірина Мельник.
Аби відмовитися від іноземного громадянства, звернулась до російського консульства у Львові. «Я зверталася до посольства, мені дали цілий список документів, які я маю зібрати. Мені потрібно поїхати в Росію, зібрати список документів. Потім повернутись, надати заяву на вихід з російського громадянства, заплатити збір», – каже жінка.
Отримавши українське громадянство, жінка зобов'язалась позбутися іноземного упродовж двох років. На цей час їй видали тимчасове посвідчення громадянина України.
«Зареєстровано в такої особи місце проживання, і за цей період, за оці два роки, вона звертається в дипломатичне представництво, подає пакет документів, який передбачений для виходу з російського громадянства, після цього нам приносить довідку про вихід з громадянства Російської Федерації, і лише в такому випадку ми її документуємо паспортом громадянина України», – пояснює начальниця ДМС у Львівській області Іванна Іваночко.
У пані Іри термін дії посвідчення закінчиться 11 березня, а їхати за кордон за документами не може, бо має хворого батька. Тож сподівалась надіслати папери поштою до Росії. Проте в міграційній службі таке заперечують.
Юристи кажуть: вихід із ситуації – подати декларацію про відмову від іноземного громадянства. Якщо вартість виходу з громадянства РФ перевищує половину мінімальної заробітної плати, або ж виникли труднощі із оформленням документів – цього буде досить для видачі вітчизняного паспорта.
«Це є документ, який вимагає наша міграційна служба. Цього достатньо, щоби вважати, що особа більше не є громадянином іншої держави. Тобто підтверджується, що були вчинені всі дії, щоби отримати довідку про вихід із громадянства, але з якихось причин така не надається, то українська сторона буде вважати, що цього достатньо і паспорт такій особі буде наданий», – каже голова ГО «Юридична сотня» Леся Василенко.
Якщо консульський збір не перевищує 1600 грн, а довідки з-за кордону робити треба, юристи рекомендують написати довіреність на родичів чи друзів. Так усі документи можна буде зібрати без присутності особи, яка потребує українського громадянства.