Львову бракує лабораторій на випадок біотерактів під час Євро-2012

09:02, 14 квітня 2011

У Львові критична ситуація з лабораторіями для проведення досліджень у випадку біотерористичних актів під час Євро-2012, – повідомила завідувач кафедри епідеміології Львівського національного медичного університету ім. Данила Галицького, професор, д.м.н. Наталія Виноград.

13 квітня під час науково-практичної конференції «Готовність медичної галузі до роботи в умовах надзвичайних ситуацій. Медицина та Євро 2012. Досвід, реалії, перспективи» у Львові Наталія Виноград розповіла, що під час масових подій, зокрема таких як Олімпійські ігри відомі випадки спалаху епідемій, оскільки відбувається скупчення епідеміологічних збудників. Також, з її слів, необхідно врахувати можливість біотероризму, а відтак необхідність боротьби з його наслідками, інформує кореспондент ZAXID.NET .

З її слів, ускладнення були завжди на масових змаганнях, в першу чергу йдеться про кишкові інфекції, інфекції дихальних шляхів, легіонельоз (гостре інфекційне захворювання. Також можливі завезення «екзотичних для нас» збудників, активація місцевих.

«Насправді, спектр патологій достатньо широкий», – зауважила епідеміолог.

Вона також зазначила, що є досвід інших країн щодо мінімізації епідеміологічних ускладнень під час проведення настільки масових заходів, проте через регіональні особливості це питання потребує ґрунтовного додаткового опрацювання, вивчення, прогнозування, розрахунку ризиків за специфікою території.

Наталія Виноград зазначила, що важливе значення має раннє виявлення випадків інфікування.

«Медики повинні швидко виявляти уражених тими чи іншими патогенами і проводити їх сортування, а також заходи з ізоляції. Для цього потрібні спеціальні засоби, транспорт… Ми ще маємо досить часу і на підготовчому етапі можемо зробити частину роботи», – зауважила епідеміолог.

Відтак, важливу роль, з її слів, відіграє навчаннями, мовляв, у світі крім медичної галузі їх проходить міліарна галузь, «усі вчаться».

«Ми проводили такі навчання під час пандемії. Важливо показати, як використовуються засоби індивідуального захисту: вдягнути, зняти, залишитися живим. Такі навчання мають бути проведені знову, якщо ми думаємо про біологічну безпеку… Щодо бази, інфекційна лікарня у нас є. Та якщо тут станеться така подія, нам її буде замало. Також якщо подивитись по спектру біотерористичних агентів, скажу відповідально, ми навіть їх не маємо в Україні. Їх треба закупити», – наголосила вона.

Також важливими питанням Наталія Виноград назвала дезінфекційні заходи у разі епідемії, а відтак – стоків.

«Ми не готові до високих обсягів зараження стічних вод», – пояснила вона.

Разом з тим, Наталія Виноград наголосила: «Критичним моментом у Львові буде рання детекція збудників. В нас немає потрібної лабораторної мережі, щоб своєчасно провести дослідження, адекватні в часі. Це питання номер один. Ми повинні мати індикацію, хоча б експрес-тести. І відпрацювати низку сценаріїв, як запобігти розповсюдженню інфекції».

На запитання про те, чи можуть долучатися до такої роботи з індикації збудників приватні лабораторії, Наталія Виноград зазначила: «Вони всі сертифіковані, пройшли акредитацію, мають можливість проводити дослідження. Однак перед тим вони мають пройти спецтренінги з індикації біологічних агентів, тестування». Однак, наголосила Наталія Виноград, такі лабораторії можуть бути задіяні на так звані звичайні інфекції, але не можуть бути задіяні на роботу з особливо небезпечними інфекціями.